Ilustrační foto: Pixabay.com
U peckovin (slivoně, višně a třešně) dokončujeme přeštěpování v době květu. Většinou používáme některý ze způsobů roubování za kůru.
K přeroubování je nutné vždy používat nenarašené rouby, v opačném případě je většinou výsledek neuspokojivý.
Pozdní červivost ovoce způsobuje u jablek a hrušek obaleč jablečný. K určení správné doby postřiku proti obaleči jsou nejvhodnější feromonové lapače, které se zavěšují do korun stromů v polovině května.
Samečci obaleče jsou lákáni samičím hormonem umístěným v lapači. První ochrana se provádí za 7 až 10 dní po nejvyšší letové vlně obaleče. K postřiku je vhodné použít bio přípravek Madex.
Postřik proti obaleči švestkovému, který škodí na slivoních, provádíme zpravidla o týden později než proti obaleči jablečnému. Důležitý je postřik proti druhé generaci přibližně v polovině srpna.
Choroby růží - padlí se projevuje moučnatým povlakem na listech, které jsou různě znetvořené a nakonec opadávají. Choroba se vyskytuje více za teplého a vlhkého počasí, na vlhčích a těžších půdách a u odrůd s jemnějšími listy.
K ochraně se používá preventivně nebo při prvních příznacích choroby přípravek Sulikol K v koncentraci 0,4 %.
Černá skvrnitost se projevuje na přehoustlých porostech za vlhkého počasí počátkem léta okrouhlými černými skvrnami na listech, někdy i na letorostech, které žloutnou a opadávají. Tím se keře oslabují a v příštím roce málo kvetou. K ochraně proti této chorobě můžeme použít např. přípravek Dithane M45 v koncentraci 0,3 %.
Seriál o bylinách: jahodník u nás roste hojně na pasekách, v lesních křovinatých stráních, v příkopech apod. od nížin do horského pásma. Sbírá se list v době květu rostlin.
Suší se ve stínu nebo umělou teplotou nepřevyšující 45 °C. Užívá se vnitřně v podobě čaje při zánětech střevní sliznice spojených s průjmy a při chorobách ledvin a ledvinových kaméncích.