Ilustrační foto: Pixabay
U trávníků bývá častým problémem tvorba mechu, což podporuje celá řada faktorů. Nejčastěji je to nedostatečná výživa, zastíněné nebo vlhké stanoviště, kyselá půda a nesprávné sečení.
Příliš nízké strniště nebo dokonce skalpování drnu sekačkou má za následek zvýšenou tvorbu mechu.
Teplé a vlhké zimy vytváří pro vznik mechu přímo ideální podmínky. Bude proto nutné pustit se do boje s mechem s plným nasazením. Než ale přistoupíme k hnojení, provzdušňování a sečení, vyplatí se nejprve zbavit trávník mechu mechanicky.
Na malém pozemku vystačíme s železnými hráběmi.
Pokračujeme v základním řezu jabloní a hrušní. Dbáme na to, aby byly koruny řídké, odstraňujeme převislé a křížící se větve a zahušťující se jednoleté výhony.
Kvalitní ovoce je vždy na mladém dřevě, tj. na jednoletých až tříletých větvích. Větší rány ošetříme proti houbovým chorobám buď stromovým balzámem, latexem s přídavkem fungicidu.
Do konce března roubujeme a přeroubováváme všechny peckoviny, v některých případech i jádroviny. Podmínkou pro úspěšné roubování jsou nenarašené rouby.
Volíme obyčejnou nebo anglickou kopulaci, sedélkování, popřípadě kozí nožku. Při roubování vždy dbáme na to, abychom se nedotýkali řezných dosedacích ploch a měli ostré nože.
Fenykl je domácí ve Středozemí, ale pěstuje se i u nás. Užitnou částí fenyklu je plod.
Vnitřně se používá v nálevu, jedna čajová lžička na jeden šálek vody. Přispívá k posílení žaludeční a střevní činnosti, jako prostředek proti nadýmání zvlášť u dětí, dále při úporné zácpě s nadýmáním a kolikami a při průjmech.
V lidovém léčitelství se používá ke zvýšení sekrece mléka. Zevně se užívá k omývání očí při různých očních zánětech.