Ilustrační foto: Pixabay
V lednu pravidelně kontrolujeme uskladněné ovoce a zeleninu. Sledujeme momentální teplotu a vlhkost. Doporučená skladovací teplota se doporučuje 2 až 6 °C a vlhkost vzduchu přibližně 85 %. Skladovací prostory pravidelně větráme, hnilobami napadené plody ihned odstraňujeme a likvidujeme.
V zimě máme dostatek času ke zhotovení hnízdních budek pro drobné ptactvo a jejich umístění v zahradě. Především se snažíme přilákat sýkorky a vytvořit pro ně zimní nocoviště, a to pomocí nově vytvořených budek.
Zhotovené dřevěné budky pro sýkorky by měly mít vnitřní rozměry alespoň 14 x 14 x 25 centimetrů. Vletový otvor o průměru 3,2 až 3,5 cm je třeba umístit v horní třetině výšky přední desky a musí se nasměrovat k jihu nebo k východu.
Rouby řežeme v době vegetačního klidu. Bereme je ze silných jednoletých výhonů plodných a zdravých stromů nejlépe z jižní strany horní části koruny, kde jsou dobře vyzrálé.
Bujně vyrostlé výhony, rostoucí často kolmo vzhůru do koruny (vlky), jsou jako rouby nevhodné, právě tak jako výhony příliš slabé. Nelze použít ani výhony starší než jeden rok.
Rouby peckovin odebíráme do konce ledna (třešní a višní mají být odebrány v polovině prosince). Rouby jádrovin je potřeba odebrat do konce února. Rouby označené jmenovkami zakládáme buď do vlhkého písku v chladném sklepě, nebo do brázd do země na severní straně budov, přihrneme je celé nebo do poloviny zemí, aby nevysychaly.
Seriál o bylinách: borůvka je keřík až 50 cm vysoký s kmínky plazivými a se zelenými ostrohrannými větvemi. Listy jsou opadavé, tenké asi 1cm dlouhé. U nás se hojně vyskytuje ve světlých, obzvláště jehličnatých lesích, na humózní, nepříliš suché půdě. Užitnou částí je plod a list. Sušené plody užíváme při průjmu a při zánětu dutiny ústní. Listy vnitřně v nálevu jako podpůrný prostředek ke snížení hladiny cukru v krvi.