Reklama
Dnes je pátek 27.12.2024     svátek má Žaneta

Správný výběr česnekové sadby: téma číslo jedna pro zahrádkáře

PRO ČESNEKOVOU sadbu si do jihlavské semenářské prodejny přijel pan Michal, zahrádkář z Luk nad Jihlavou. Vybral si odrůdu Topaz.  Foto: Ladislava Brabencová
PRO ČESNEKOVOU sadbu si do jihlavské semenářské prodejny přijel pan Michal, zahrádkář z Luk nad Jihlavou. Vybral si odrůdu Topaz. Foto: Ladislava Brabencová

8.10.2021 Dům, byt, zahrada/Komentáře (0), autor:
Ladislava Brabencová

I když se to laikovi nemusí zrovna pozdávat, právě podzim je pro zahradníky dobou, kdy mají plné ruce práce.  O spánku a pohodlí v křesle nemůže být ještě ani řeč. Právě říjen a listopad je časem, kdy na zahradě panuje pořádný šrumec.

Dosévají se trávníky, shrabuje listí, hnojí se…, ale hlavně sází se česnek.

Své o tom vědí v jihlavské semenářské prodejně. Její vedoucí Kristýna Latzková přiznává, že aktuálně je pro zahrádkáře tématem číslo jedna právě česnek.

Česnekové sadby je nepřeberné množství. Nejvíc letí český Topaz, Dukát, Štěpán, Karel IV. 

Pro česnek chodí lidé dle zkušeností K. Latzkové čím dál více. Důvod je prý jasný. Produkt z vlastní zahrádky, navíc vhodný k uskladnění, má lepší chuť a vůni než ten, který nabízí supermarkety.

V pondělí ráno si pro česnek do krajského města přijel z Luk nad Jihlavou pan Michal. Zlákala ho odrůda Topaz, která je nafialovělá, má vysoký obsah silic, a víc tedy pálí.

Přiblížil, že na česnek má na své zahradě prostor. Sází ho tradičně kolem 90 stroužků. „Mám ho pro domácí potřebu na celý rok dost,“ říká.

Aktivní senior přiznal, že zahradničí už od mládí. Ráda mu na zahradě pomáhá i jeho manželka, která se stará o „kytičky“ a bylinky.

On sám zvládá kromě údržby záhonků a stromků také svou specialitku – citrusy. „Mám citroníky, fíky, čajovník… Přes sezonu je nechávám venku, ale na zimu je samozřejmě uklízím,“ líčí s tím, že je také zapáleným včelařem.

Aktuálně ho zaměstnává sklizeň ořechů, což dokazuje černými prsty.

Dalším z nakupujících byl v pondělních ranních hodinách opět muž – zahrádkář. I jeho nyní zaměstnává česnek. Vybral si půl kila sadby. Laicky řečeno, z jedné česnekové palice by měl mít sklizeň tak velkou, kolik je v ní stroužků.

„Česnek pěstuji už dlouho a sadbu mám i vlastní. Ale letos chci vše ještě rozšířit,“ popisuje zahradník.

Přiznává, že než půjde česnek do půdy, počítá s jeho ošetřením. „Dříve jsem to nedělal, a také jsem měl dobré výnosy. V minulém roce jsem ho ale ošetřil koupeným výluhem, a proto to letos udělám asi také tak,“ oznamuje. 

Oba zahradníci, tak i Kristýna Latzková se shodují, že na sázení česneku je ještě čas. Čeká se na dobu těsně před zámrazem. „Čím později česnek zasadíte, tím lépe. Je proto dobré hlídat teploty, a až když jde delší dobu teplota k nule, tak teprve potom sázejte,“ upozorňuje K. Latzková.

Vedle česneku je dobré vsadit i na cibulku. Právě teď je její pravý čas. Sází se už nyní. Přezimuje v půdě a sklízí se v červnu.

Po cibuli „na jídlo“ je aktuálně čas i na cibulky květin.

Jestliže toužíte po rozkvetlých jarních záhonech, máte ještě do konce října čas na zasazení cibulovin. V jihlavské prodejně je na výběr z modřenců, krokusů, narcisů, tulipánů, lilií, řebčíků, hyacintů…

Velkým podzimním tématem je přihnojování. Jednoduše řečeno, vše, co na zahradě máme, potřebuje draslík. Ten pomáhá rostlinám i půdě lépe přezimovat. 

V nabídce jsou hnojiva granulovaná nebo tekutá. Právě kapalná se dávají do zálivky a využívají se v místech, kde je málo vláhy. Ideální jsou také pro trávníky a okrasné stromy. 

Zahradník nesmí zapomenout ani na skleníky. Předtím, než jim dopřejeme čas odpočinku, je nutné udělat jejich dezinfekci. „Hodí se k tomu dusíkaté vápno a samozřejmě i sířící přípravky,“ přibližuje K. Latzková.

Záležitostí tohoto období je také sázení ovocných stromků. Jestliže byste chtěli na své zahradě rozšířit svůj sad, volte před jarem raději právě podzimní období.

Oba termíny jsou v pořádku, ale jednodušší je podzim – je větší výběr, více vlhko a není třeba tolik zalévat.

„Nabízíme jabloně, hrušně, stromkové rybízy, angrešty, švestky, broskvoně…,“ vyjmenovává K. Latzková.

Hitem mezi zákazníky jihlavské prodejny jsou kanadské borůvky. Jejich bonusem jsou nejen velké a chutné plody, ale také obsah vitamínů. 

Při sázení stromků je nutné držet se osvědčených postupů. „Obecně je známo, že těsně před výsadbou se připraví jáma, která se nechá vyvětrat, a třeba až druhý, třetí den můžeme sázet,“ vysvětluje K. Latzková.

Před sázením je vhodné ostříhat u stromku polámané kořínky. Když ho zasadíme, opatříme jej podpůrným kůlem a dostatečně zalijeme. Co se hnojení týká, je dobré využít hnojivo na ovocné stromky či kravský hnůj.

Stromky se zatím ještě neprodávají. S jejich prodejem se začne od příštího týdne.

Více k tématu podzim na zahradě v tištěném vydání JL s datem 8.10.

Diskuze k článku

  Přihlaste se prosím do diskuze JL

email / login:

heslo:

Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři

Registrace nového uživatele

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net