Ilustrační foto: Pixabay
V tomto období můžete stále ještě hojně sbírat šípky a měsíček lékařský. Podíváme se, jak kromě výluhů je možné je zpracovat.
Z měsíčku lze vyrobit olej nebo krém.
Měsíčkový olej
Potřebujete 2 hrsti měsíčku, za studena lisovaný slunečnicový olej a uzavíratelnou sklenici. Sklenici naplníte květy do ¾ a zalijete olejem. Můžete použít také mandlový, avokádový, olivový či jiný olej, podle toho, jaký vám vyhovuje.
Sklenici vzduchotěsně uzavřete a necháte stát na slunci. Občas protřepete a dolijete tak, aby květy byly pod hladinou. Po 2-3 týdnech olej scedíte přes plátýnko a skladujete v chladu.
Měsíčkový krém
Potřebujete 2 hrsti květů měsíčku lékařského, 50 g nerafinovaného bambuckého másla a 1 polévkovou lžíci kokosového oleje.
Ve vodní lázni si rozpustíte máslo, přidáte kokosový olej a po rozpuštění přisypete květy měsíčku. Tekutinu udržujete v teple, aby máslo netuhlo, aspoň půl dne.
Pak přecedíte přes plátýnko, nalijete do sklenice a necháte přes noc v ledničce zatuhnout. Místo kokosového oleje lze použít i mandlový nebo jakýkoliv jiný kvalitní olej.
Šípkový džem neslazený
Šípky nejdříve zbavíte stopek, podélně je rozříznete, vyškrabete zrníčka i s chloupky a properete ve vodě.
Očištěné šípky vsypete do nerezového hrnce, zalijete je vodou, uvaříte doměkka a propasírujete. Protlak pak zahustíte mírným varem a ještě horkým naplníte skleničky a 10—15 minut sterilujete při 85 °C.
Šípkový likér
1/2 kg šípků zalijete 1,5 litrem vodky, přidáte celou skořici a dle chuti pomerančovou kůru. Necháte macerovat 10—14 dní, pak je scedíte a přidáte sirup ze dvou lžic cukru svařeného ve 150—200 ml vody a hotový likér nalijete do láhve.
Kompot ze šípků a jeřabin
Do hrnce dáte 200 g očištěných šípků a 200 g opraných plodů jeřabin, čerstvou šťávu z citronu, kousek citronové kůry, 4 hřebíčky a 350 g cukru. Plody zalijete vodou a zvolna je uvaříte doměkka. Naplníte sklenice a sterilujete 20 minut při teplotě 85 °C.
Šípkorybízová omáčka k drůbeži a zvěřině
Stejný poměr šípkového a rybízového džemu zředíte červeným suchým vínem, přidáte mletý bílý pepř nebo zázvor, špetku soli, jemně nastrouhaný křen a vše rozmixujete. Omáčku zjemníte lžící smetany nebo másla a prohřejete. Můžete ji podávat i vychlazenou.