Ilustrační foto: archiv JL
Policisté po celém kraji budou od středy dohlížet na to, aby školáci po dvouměsíčních prázdninách usedli v pořádku zpátky do školních lavic.
Se začátkem nového školního roku proběhne v kraji v průběhu aktuálního týdne tradiční dopravně bezpečnostní akce „Zebra se za Tebe nerozhlédne.“ Podle krajské policejní mluvčí Dany Čírtkové začne ve středu 1. září a bude pokračovat až do konce pracovního týdne.
Jednou z priorit vysočinských policistů je podle Čírtkové docílit vyšší bezpečnosti chodců v silničním provozu, a proto se muži zákona zaměří hlavně na malé chodce.
První týden nového školního roku bude totiž pro mnoho dětí velice náročný. Po dvouměsíčních prázdninách budou mít mnoho zážitků, a tak jejich pohyb na přechodech pro chodce nebo po chodnících může být neopatrný, chaotický a nebezpečný.
„Ve středu půjdou do školy i prvňáčci, kteří se silničním provozem a s bezpečným chováním při cestě do školy a z ní nemají žádné zkušenosti. Policisté budou proto dohlížet na bezpečné přecházení dětí po přechodech pro chodce zejména v blízkosti škol v rámci celého kraje,“ uvedla Čírtková.
„Výkon služby zaměříme v tyto dny na základě naší místní znalosti do míst v blízkosti školních a předškolních zařízení, tedy do míst s vysokou intenzitou silničního provozu, zvýšeným pohybem chodců a na dopravně riziková místa, kde v minulosti docházelo ke zvýšenému počtu dopravních nehod,“ doplnil David Jirák, vedoucí krajských dopravních policistů.
Už během skončeného víkendu policisté ve zvýšeném počtu monitorovali na Vysočině provoz na silnicích všech tříd a také na dálnici D1.
„Zaměřili jsme se na dodržování nejvyšší povolené rychlosti, a to i na dálnici D1, kde se na Vysočině v současné době stále ještě dva úseky modernizují,“ uvedla krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.
V modernizovaných úsecích je snížena nejvyšší povolená rychlost na 80 kilometrů v hodině, je zde provoz svedený do jednoho jízdního pásu a jezdí se v režimu 2 + 2 jízdní pruhy a v některých místech je zakázáno předjíždění pro kamiony.
„Přesto se stále objevuje velký počet řidičů, kteří dopravní značení ignorují, plně se nevěnují řízení vozidla, chovají se k ostatním řidičům bezohledně a po dálnici jedou neopatrně. Výsledkem toho jsou zcela zbytečné dopravní nehody,“ podotýká Čírtková.
Odstraňování následků takových dopravních nehod, zejména pokud k nim dojde v úseku před dopravním omezením, podle ní způsobuje další dlouhé kolony, které se jen velmi pomalu rozjíždějí.
Policejní hlídky po celý víkend kontrolovaly všechny řidiče, a to nejen v průběhu dne, ale také ve večerních a nočních hodinách. „Kontrolovali jsme, jestli řidiči neusedli za volant pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek, i technický stav vozidel, a jestli převážené děti ve vozidlech byly řádně upevněné v dětských autosedačkách a zda sami řidiči a jejich spolujezdci používali bezpečnostní pásy,“ dodala.
Řidiči by se měli podle Čírtkové vydávat na cesty při návratu do svých domovů hlavně řádně odpočatí, v dobré psychické náladě a pohodě.
„Zbytečná nervozita za volantem, spěch, nebezpečné předjíždění, rychlá jízda a v neposlední řadě také únava jsou prvotními příčinami zcela zbytečných dopravních nehod. Fatální následky může mít používání mobilního telefonu za volantem,“ dodala.