Ilustrační foto: Pixabay
Dvouletky – jejich semena vyséváme na pěstební záhony v době května až července (náprstník, macešky, pomněnky). V období, když mají rostlinky 2 až 3 pravé lístky, je přepichujeme na vzdálenost 10 až 15 cm.
Předpěstované sazenice vysazujeme za 4 až 6 týdnů, nejpozději ve druhé polovině září na záhon, kde vytvoří do zimy většinou jen růžici přízemních listů. Kvetou v příštím roce již brzy od jara do léta.
Seriál o podnožích - J-OH-A – jabloňová slabě rostoucí podnož, která má bohatý kořenový systém, koření mělce, má křehké kořeny, proto vyžaduje trvalou oporu ve výsadbách.
Stromky naštěpované na této podnoži velmi brzy vstupují do plodnosti, která je pravidelná a vysoká. Po výsadbě na trvalém stanovišti vytváří podnož kořenové výmladky, které je nutno odstraňovat. Stromky vysazené na podnoži J-OH-A mají na stanovišti životnost přibližně dvacet roků.
Předcházení střídavé plodnosti – u některých ovocných druhů se můžeme setkat s tím, že v jednom roce mají vysokou plodnost méně kvalitních plodů, což je vyčerpá tak, že v následujícím roce většinou neplodí vůbec.
Každý pěstitel by měl při výběru odrůd ovocných druhů dbát na to, aby se zvolené odrůdy hodily do dané lokality a neměly přirozený sklon ke střídavé plodnosti. Při výběru stromků je nutné brát v úvahu i výběr vhodné podnože.
Správnou údržbou (řezem, závlahou a výživou) udržujeme rovnováhu mezi růstem a plodností. Vhodná délka přírůstků by se měla přibližně pohybovat v rozmezí 20 až 40 centimetrů. U stromů s krátkými přírůstky a velkou násadou květních oček provedeme v jarním období hlubší řez, omezíme tak násadu plodů a podpoříme růst.
Naopak u silně rostoucích a málo plodných stromů omezíme řez většinou jen na průklest. U bujně rostoucích stromů je též vhodné uplatňovat letní řez a ohýbání větví k podpoře plodnosti.
Důležitým, i když pracným opatřením, je probírka plůdků. U jabloní se doporučuje po prvním propadu plůdku, asi 20 až 30 dnů po opadu květních plátků.