TŘEŠŤ - Třešťské spotřební družstvo Jednota plánuje ukončit provoz některých malých prodejen v obcích na Jihlavsku. Jde celkem o dvanáct smíšených prodejen v těch nejmenších obcích okresu. O důvodech tohoto kroku a aktuální ekonomické situaci venkovských prodejen jsme hovořili s předsedou družstva ing. Vladimírem Lysým.
"Jedním z rozhodujících kritérií pro provozování obchodní sítě více než šedesáti našich filiálek je ekonomické hledisko. Provozovat ztrátové prodejny prostě není možné. Uvažovaný sociální podtext, který se družstevní formě podnikání někdy podsouvá, je možné uplatňovat tehdy, až bude ekonomika družstva v naprostém pořádku. Zatím tomu tak i díky působení neviditelné ruky trhu jednoduše není."
Hovoříte o filiálkách, jak velké prodejny si pod tímto pojmem máme vlastně představit?
"Jde o filiálky do jednoho sta tisíc korun maloobchodního obratu měsíčně. Ty při plném pracovním úvazku, odpovídajících mzdových nákladech a při průměrném výnosu není možné provozovat se ziskem.
A to už vůbec nemluvím o tvorbě prostředků na opravy budov, výměny prodejního zařízení, odpisech a dalších nákladových položkách. Stejnou šanci jako nezávislý obchod mají při eventuálním provozování obchodní sítě i nadnárodní obchodní řetězce, které si Českou republiku tak oblíbily a neustále se sem tlačí další a další. Je jen otázkou, proč je pro ně venkovský prostor nezajímavý."
Kdo vlastně rozhoduje o tom, které prodejny se stávají pro vaše družstvo nerentabilní?
"Otázky koncepce obchodní sítě firmy jsou plně v kompetenci představenstva. Na pravidelných zasedáních podrobně hodnotíme výsledky jednotlivých prodejen jednou za čtvrtletí s cílem omezit na minimum případnou ztrátovost. Ani mimořádná pozornost tisku nic nezmění na fungování vnitřních mechanizmů družstva."
Prodejny Jednoty bývaly vždy spojovány hlavně s venkovem, tedy s teritoriem, které nyní opouštíte...
"To bývala pravda... ale chtěl bych vyvrátit jednu zažitou tezi, která úzce souvisí s předrevolučním fungováním družstva, kdy se s oblibou tvrdilo a do jisté míry i díky "přízni" tehdejších mocných platilo, že "Jednota zásobuje venkov". Podotýkám, že JEDNOTA, spotřební družstvo v Třešti je dnes soukromopodnikatelský subjekt jako každý jiný plně transformovaný podle platné právní úpravy. Na druhé straně je však pravda, že i díky struktuře osídlení okresu Jihlava jsou hlavní aktivity družstva soustředěny do tzv. venkovského prostoru."
Spolupracovali jste při hledání nějakých řešení ekonomické situace malých prodejen s obecními a městskými úřady?
"Možná se to některým starostům nebude líbit, ale obecní samosprávy se až do této doby o problematiku provozování venkovských prodejen prakticky nestaraly ani nezajímaly. Veškerý venkovský prostor obsluhuje dnes český nezávislý obchod představovaný buď spotřebními družstvy nebo drobnými živnostníky. Mnohde i za cenu vysoké ztrátovosti obchodních jednotek. Obce tak tuto stránku měly v podstatě zajištěnou bez ohledu na to, jestli ten který obchodník prosperuje, či nikoliv."
Nyní jste se obrátili s poměrně konkrétní nabídkou na některá města a obce. Proč?
"Při úvahách o odprodeji některých filiálek se rozhodlo představenstvo družstva učinit vstřícný krok vůči obecním samosprávám a v prvé řadě jednat o možných variantách řešení s příslušnou obcí. Teprve pokud nebude mít obec o odkup prodejny zájem, bude ke spolupráci přizvána zastupující realitní kancelář. Tak se teoreticky i prakticky může stát, že prodejna skončí v rukách podnikatelů, kteří nemají s obchodní činností vůbec nic společného a obec zůstane úplně bez obchodní sítě."
Zůstanou na Jihlavsku zachovány pojízdné prodejny?
"Již několik let se daří úspěšně spolupracovat s vybranými městskými a obecními úřady při financování části provozních nákladů pojízdné prodejny. Jsme mimochodem již jediným subjektem mezi spotřebními družstvy v České republice, který se zabývá zásobováním míst bez stálé obchodní sítě pojízdnou prodejnou a bez finanční podpory obcí bychom s touto nevýdělečnou činností již dávno skončili. Bez základní obslužnosti by tak zůstali naši spoluobčané převážně vyšší věkové kategorie. Za poskytování finančních prostředků patří těmto obcím upřímné poděkování představenstva i vedení družstva."
Takže lze říci, že vy nyní čekáte, jak se malé obce rozhodnou a zdali se nebudou snažit nějak podpořit prodejny, kterým hrozí zánik...
"Obdobná finanční angažovanost příslušných obcí, jako je tomu u pojízdných prodejen, by tak mohla být, kromě již výše zmíněného odprodeje, jedním z řešení při dalším provozování těch nejmenších prodejen. Řada jednání na obecních úřadech již proběhla, celý maraton bychom chtěli dokončit ještě v tomto roce, nejpozději do vánočních svátků. Zatím nelze jednoznačně říct, zda převažuje zájem o odkup nebo případná finanční spoluúčast, obě možnosti jsou zhruba vyrovnané."
Důležitou roli při zajištění udržitelného rozvoje venkovského obyvatelstva má v dalších letech sehrát Program obnovy venkova, jehož jednotlivé kapitoly jsou financovány z fondů Evropské unie. Počítáte se zapojením do tohoto programu?
"V úvodní kapitole tohoto dokumentu jsou zdůrazněny dva hlavní problémové okruhy, které by měly být za pomoci evropských peněz naplněny, a sice zastavit vylidňování venkovského prostoru a nabídnout venkovskému obyvatelstvu odpovídající podmínky pro trvale udržitelný životní styl. Mezi schválené kapitoly z programu obnovy venkova s možností čerpat unijní prostředky patří i dotace na opravy, rekonstrukce a údržbu obchodní sítě."
Takže tady máte šanci...
"Bohužel nemáme. Z nepochopitelných důvodů však byla spotřební družstva z možnosti čerpat dotace na obnovu obchodních jednotek díky zásahu ministerstva zemědělství vyloučena. Jedná se o zjevnou diskriminaci družstevního obchodu vůči ostatní konkurenci. Na mnoha místech tak budou opravené kapličky, odbahněné rybníky, spravené chodníky a místní komunikace, ale obyvatelé těchto míst si nebudou mít kde nakoupit."
Dana ČÍRTKOVÁ
Diskuze k článku