Radní Ryšavý: Ekologičtější je odpad spalovat než skládkovat
Spalovnu odpadů v Dolním Rakousku navštívil s vedením Jihlavy i krajský radní pro životní prostředí Zdeněk Ryšavý (ČSSD). Ptáme se, jestli spalovna byla inspirací pro případnou spalovnu u Jihlavy.
Jak a pro jaký počet obyvatel v Rakousku spalovna funguje?
Spalovna v dolnorakouském Dürnrohru funguje už 15 let. Směsný odpad se spalováním při teplotě až 1000 °C mění na teplo, které je dál využíváno. Částečně dodávkami páry pro sousední elektrárnu, dále je topným médiem pro tři velká města, regionální nemocnici a podniky.
Z tuny odpadu zbude po spálení asi 250 kg strusky, která se nyní ukládá na skládku, ale uvažuje se její využití jako podkladu při výstavbě silnic. Spaliny procházejí třemi filtry a ty oddělí znečišťující látky, které se většinou využijí jako sádra ve stavebnictví a částečně jsou zabetonovány a bezpečně uloženy.
Spalovna zpracovává odpady z celé spolkové země Dolní Rakousko a navíc i ze 400 km vzdálených Tyrol.
Jak se odpad do spalovny dopravuje?
Z 90 % se odpad k pecím dostává po kolejích, pouhých 10 % odpadu z nejbližšího okolí centrální spalovny přijede v nákladních autech.
Tento model, který stojí na 11 železničních překladištích odpadu po celé spolkové zemi je pro nás velmi inspirativní. Překladiště provozují ve své režii svazky obcí, prostředky získávají z poplatků od občanů a také z prodeje vytříděného odpadu.
V čem by byla spalovna v Jihlavě podobná té dolnorakouské? Např. 90 % odpadu z Vysočiny se u nás asi po kolejích nedá dopravovat...
Především upozorňuji, že zatím nepadlo rozhodnutí o umístění spalovny v konkrétním místě Vysočiny. Nicméně si myslím, že bychom měli hledat způsob, jak maximálně využít železniční dopravu, která je ekologičtější než silniční a nezatěžovala by dále silnice v kraji. Jestli se podařilo dosáhnout oněch 90 %, nedokážu nyní říct, ale určitě budeme k podobnému cíli směřovat. Bude to samozřejmě záviset i na zájmu Českých drah o spolupráci.
Je pravda, že před dostavbou spalovny by se kvůli nedostatečné kapacitě skládky v Henčově u Jihlavy vozily odpadky do Brna?
Podle mých informací Jihlava dostala nabídku na dodávky odpadu do brněnského SAKA a zvažuje ji. Jednalo by se ovšem pouze o dobu do vybudování spalovny na Vysočině, pokud se pro ni na základě analýz v rámci Integrovaného systému nakládání s odpady kraje rozhodneme. Určitě považuji za rozumnější a ekologičtější odpad spalovat a využít energii v něm obsaženou než jej skládkovat.
Diskuze k článku
Nový komentářKronospan, obalovna, spalovna.... a kde bude žít člověk?
Kde bude žít člověk?
No přece v těch kontejnerech, případně pod mostem. Naše milovaná vláda se o to postará.
Nevím co Ryšavému nakukali v Rakousku, ale spalovna je pěknej bordel, ať si ji postaví Ryšavý u sebe v Okříškách, když se do ní tak zamiloval.
Sfetovanej Kronospanem | 2011-04-12 20:02:17 |
Reagovatčistý vzduch
Tak tak,tady rozhodovat o jihlavácích a pak pěkne po nový silnici hurá domu do Okříšek,přece nebude čuchat ty smrady ve městě.
Tak do Rakouska jeli ...
Brněnská jim na prohlídku nestačí, musí do Rakouska. No bodejť, oni to neplatí. Jihlava nutně potřebuje (krajskou) spalovnu (a krajské WC), a budou správní rady, kam se potřebují dosadit na přivýdělek... a budete platit občani, jak mourovatí.
To je tak hloupé až primitivní, to se bude voličům určitě líbit
Měli bychom začít hlavně u sebe a podívat se na samotný problém z druhé strany a uvědomit si vlastně kolik odpadu denně vyprodukujem.? To jsou obaly, kartony, pet flašky, sklenice, konzervy, papíry, letáky, dnešní společnost je na tohle přímo vysazená. Je potřeba to nějakým způsobem likvidovat.
Ano, od toho jsou kontejnery na tříděný odpad. Je potřeba se naučit třídit, ne jak blbci všechno cpát do popelnice a pak si stěžovat, kolik produkujeme odpadu a vše spalovat. Při správném třídění je skutečně jen minimum neroztříditelného odpadu.
Máš pravdu,kontejnery odpad zlikvidují.
Jestli bude spalovna v Jihlavě, tak to problém nedostatečné kapacity skládky na Henčově stejně neřeší. Z tuny odpadu vzniká zhruba 0,3 t popela, jestli se budou svážet odpadky z celé Vysočiny, možná se zaplní ještě rychleji. Nebo se popel bude zase odvážet zpět do Třebíče, HB, PE? S tím využitím ve stavebnictví atd. to není prý tak horké. Jak takový popel vypadá je ke zhlédnutí zde: http://ekolist.cz/fotobanka/displayimage.php?album=164&pos=0
Tiskové zprávy
Spalovna Liberec ustupuje od slibu čistit popílek od dioxinů
6.4.2009
LIBEREC (Arnika - program Toxické látky a odpady) - Spalovna komunálních odpadů společnosti Termizo, a. s. požádala o zrušení povinnosti čistit popílek z dioxinového filtru od dioxinů (1). Činí tak i přesto, že se k němu v roce 2006 sama zavázala. Krajský úřad již spalovně tuto změnu schválil a povolil jí i nadále míchat toxický popílek s popelem a prodávat je pak jako stavební materiál. „Považujeme za nepřípustné, aby byla zrušena tato zásadní povinnost, kterou spalovně ukládalo původní velice progresivní integrované povolení krajského úřadu z roku 2006. Těsně předtím, než toto opatření začalo být plněno, je krajský úřad navrhuje zase zrušit, což je podle našeho názoru porušením zákona o integrované prevenci (2) a také správního řádu (3). Proti vydanému povolení jsme se proto odvolali (4),“ shrnula mluvčí sdružení Arnika Mgr. Zora Kasiková.
Proti vydanému povolení se odvolal i další z účastníků řízení - občanské sdružení Lidi pro Liberec. „Zásadně nesouhlasíme s tím, aby spalovna i nadále míchala popílek s vysokým obsahem dioxinů s popelem a tuto směs prodávala jako stavební materiál. Tolerovali jsme, že na zavedení technologie k jeho vyčištění měla spalovna stanovenou značně dlouhou lhůtu, nečekali jsme však, že od svého závazku upustí,“ shrnula postoj sdružení Lidi pro Liberec Mgr. Zuzana Tachovská.
Krajský úřad v rozhodnutí o změně tvrdí, že čištění popílků praním v kyselé lázni je ekologičtější, než předání nezpracovaného popílku. Avšak platná podmínka integrovaného povolení vůbec nepředpokládá předávání nezpracovaného popílku, ale požaduje vyčištění od škodlivých dioxinů přímo provozovatelem. Naopak vypuštění současné povinnosti z integrovaného povolení povede k tomu, že nebude nijak ošetřena redukce dioxinů v popílku z dioxinového filtru a jejich vysoká koncentrace v propraném popílku může dokonce vést k jejich další tvorbě v procesu.
„Dnes jsou dostupné technologie k čištění popílků od dioxinů či přímo k jejich rozkladu, což je způsob přímo doporučený Stockholmskou úmluvou (5). Krajský úřad to ve vydaném povolení nevzal v potaz a současně se vůbec nezabýval nutností dodržet požadavky této mezinárodní úmluvy,“ dodal vedoucí programu Toxické látky a odpady sdružení Arnika RNDr. Jindřich Petrlík.
Používání směsi popele a popílku například na stavbu cyklostezky v Jizerských horách (6) vedlo v minulých letech k protestům obyvatel a přimělo spalovnu právě ke slibu, který chce nyní zrušit. „Vede ji k tomu hlavně snaha ušetřit peníze, nikoliv životní prostředí, a současně příliš tolerantní limit pro dioxiny stanovený v EU,“ uzavřel Petrlík.
Přílohy:
(1) Dioxiny jsou vysoce toxické látky nebezpečné již ve stopových koncentracích. Kumulují se v živočišných tukových tkáních. Jejich koncentraci v životním prostředí zvyšují i drobné prachové částice. Dlouhodobé působení dioxinů a PCB vede k poškození imunitního a nervového systému, dále ke změnám endokrinního systému (zejména štítné žlázy) a reprodukčních funkcí. Některé studie prokázaly také jejich vliv na snížení inteligence, snížení schopnosti soustředění a vliv na chování (hyperaktivita u dětí). Jsou to látky, které se dlouhodobě kumulují v těle. (zdroj: webové stránky Státního zdravotního ústavu – www.chpr.szu.cz - “Dioxiny v potravinách”). Více informací viz: http://www.dioxin.cz/.
Spalovna Liberec | 2011-04-13 19:26:11 |
Reagovatreferendum
Prosím pozorně si přečtěte v JL článek Jana Mazance Debata o spalovně byla vyostřená a na stránkách WWW.toxik.arnika.org- Pardubice se postaví proti spalovně..a odpovězte si zda má pan radní Ryšavý pravdu.
Z debaty o spalovně v kině Dukla tehdy vyplynulo, že Jihlavané jsou velmi pečliví v třídění odpadu.Tehdy tam zazněl požadavek na hnědé popelnice,kam se ukládá bioodpad z domácnosti-mají je např. na Slovensku. Pan radní na to odpověděl, že na ně nejsou finance. Přitom studie na spalovnu již stála 1,5 mil. Kč.Kdyby se také třídil odpad z domácnosti stačila by stávající spalovna v Brně. Ohledně rozhodnutí o stavbě spalovny v Jihlavě musí dojít k vyhlášení referenda. Není přece možné, aby na chybná rozhodnutí dopláceli občané svým zdravím. Stačí nám Kronospan,kde čekáme na další filtr na druhý komín, o hlukové zátěži nemluvě.Další špatná rozhodnutí např. výstavby City Parku u centra a zavedení karet v MHD, která zhoršila ve městě dopravu a tím i životní prostředí jsou odůvodněním takového požadavku.