Je jim osmnáct nebo devatenáct let a narodili se v době sametové revoluce. Co vědí o době před revolucí? Mají informace o minulém století, o životě svých vrstevníků před rokem 1989 ze školy nebo od rodičů? Jak hodnotí dnešní dobu svýma očima? Co je trápí a nad čím uvažují? Jak vnímají vysoké politiky a komunální politiky? Jsou pro ně média zdrojem poznání a jak uvažují o mediálních kauzách záměny dětí v třebíčské porodnici a výstavby amerického radaru? To jsou otázky, které jsme položili několika mladým Jihlavanům.
Máte informace, jak se žilo vašim vrstevníkům před sametovou revolucí? Jaká to byla doba?
Hanka Svačinková (nar. 1989, Jihlava, studentka): "O minulé době jsem nejvíce pochytila od rodičů. Slyšela jsem o problémech studentů v dobách před revolucí, jak rozhodoval původ rodičů, jak se kádrovalo. Dnes se nikdo na takové věci neptá a je to dobře. Proč by měl mít někdo jinou perspektivu proto, že jeho rodiče jsou v nějaké straně?"
Martin Sita (nar. 1988, Jihlava, student): "Ve škole se o minulé době neučíme. Možná učitel něco srovná, jak to bylo dříve, ale hlavně mám informace od rodičů. Myslím si, že to dřív stálo za prd. Člověk asi opravdu nemohl říkat, co si myslí, stejně tak existovala další omezení."
Martin Švec (nar. 1989, Jihlava, student): "Dnešní společnost vedou lidé, kteří dělali sametovou revoluci na základě svých zkušeností s dřívějším režimem. Proto je potřeba - abychom jim my mladí nyní rozuměli - poznat dřívější dobu. Využívám dokumentů v médiích, informací rodičů a známých a skládám si z toho vlastní mozaiku. Dřívější doba byla obtížná jak pro koho. Hodně záleželo, co člověk očekával - pokud chtěl splynout s většinou, stačilo "držet hubu a krok" a o řadu věcí nemusel mít starost."
Vojtěch Novák (nar. 1988, Jihlava, student): Pochopitelně mám pohled na dřívější dobu formovaný názory rodičů. K tomu přibývají informace
z dokumentů v médiích, zkušenosti ostatních. Doba to asi nebyla lehká, protože existovala cenzura, nemožnost cestování, kádrování..."
Co vás trápí v dnešní době, co se vám nelíbí? A co peníze? Stačí vám, co dostáváte od rodičů?
Hanka Svačinková: "Nejsem spokojena s kulturou ve městě. Dřív to ale asi bylo mnohem horší. Vadí mi konzumní způsob života, ale zároveň přiznávám, že se mi líbí. A k tomu patří peníze. Beru si od rodičů tolik, kolik potřebuji,
a pokud chci něco navíc, snažím se vydělat si to sama. Ale finanční nouzí netrpím."
Martin Sita: "Nelíbí se mi, že chceme od západních vyspělých společností přejímat jen výhody. Ale když máme platit u lékaře, což je jinde běžné, najednou se nám to nelíbí. Nejde žít s výhodami dřívějších bohatě dotovaných sociálních systémů bez omezení. A také se mi nelíbí současné kulturní požitky - svalit se k televizi a pustit si reality show nebo telenovelu. Co se týká peněz, vystačím s tím, co dostanu od rodičů."
Martin Švec: "Na dnešní době se mi nelíbí ten shon a ta rychlost doby. Možná jsem líný, nevím. Vše je podřízeno zisku, není čas se zastavit a pořádně si věc rozmyslet. Ale nemyslím si, že bychom měli možnosti, jak se tomu bránit. Je to daň za to, v jaké společnosti žijeme. Možná, že dříve se žilo klidněji, ale ta cena byla vysoká. Zazněla tady slova o platbách u lékaře. Hovoří se o vysokých průměrných platech, a tak by se zdálo, že takové platby u lékaře nic neznamenají. Jenže kolik lidí dosahuje na průměrný plat? Je to podstatná menšina. Děkuji rodičům, že jsem žádnou finanční krizi zatím neprožil a doufám, že k tomu přistupuji rozumně. Pokud je to investice na rozumnou věc, přispějí mi."
Vojtěch Novák: "Je těžké definovat, co konkrétně na dnešní době vadí. Každý by se chtěl mít báječně, ale běda, když se má v něčem omezit. Omezenost některých mi vadí. Masová estrádní kultura mi vadí. Schází mi trošku fajnový "umělečno", reality show neberu. Nepopírám, že se ke kvalitě člověk může dostat individuálně, ale to nepomůže vyrovnat se s masovým brakem. Co se týče peněz, umím si je vydělat."
Jak vnímáte politiku, politiky? Informují média objektivně?
Hanka Svačinková: "V poslední době se o politiku zajímám poměrně dost. Jsem zapojena do některých programů, pořádaných EU a "naživo" jsem viděla hodně politiků. Myslím si, že to je lepší cesta, než si přečíst několik řádků v novinách. To nestačí, a proto sháním informace i z dalších zdrojů, např. internetu. Ještě jsem nemohla volit, ale do dalších voleb se určitě zapojím."
Martin Sita: "Podle mne je politika dobrý byznys. Většina tzv. vyšších politiků je tam kvůli penězům. Ne samozřejmě všichni - namátkou jmenujme Karla Schwarzenberga. Opačným příkladem budiž Stanislav Gross. Do médií vstupuje bulvár pro vyšší náklady nebo sledovanost, a i proto se daří politikům řadu kauz uhrát do ztracena. V případě komunální politiky jde asi o něco jiného, řeší se konkrétní problémy města, obce, tak snad má význam jít ke komunálním volbám."
Martin Švec: "Přerod od socialismu ke kapitalismu proběhl rychle, až příliš rychle. Udělala se spousta chyb, ale nevím, jestli bylo možno se poučit někde jinde. Názor na politiky si většinou utváříme z médií a není to nic jednoduchého. Rozhodně nelze vzít jedny noviny nebo sledovat jeden televizní pořad. Jsem proti takovému zjednodušování."
Vojtěch Novák: "Nelíbí se mi kultura, s jakou média informují o politice i obecně. Podle mne jsou média manipulovatelná a manipulovaná. Podobných afér, které jsou známy o Grossovi, asi proběhlo mnohem více, ale asi nebyl zájem je odhalit. O komunální politiku se nějak zvlášť nezajímám, ale myslím si, že je v menším měřítku odrazem té velké politiky, včetně úplatků a afér."
Váš názor na dvě poslední kauzy - radar a záměna dětí v třebíčské nemocnici?
Hanka Svačinková: "Radar - jsme malinkej státeček a radar nás může zviditelnit. Díky diskuzi o radaru jsme se určitě zviditelnili. Možná jsme rovnou měli požádat o rakety.
A záměna dětí? Kdyby to rodiče nemedializovali, určitě by z toho "nevytřískali" tolik peněz..."
Martin Sita: "Osobně jsem proti radaru. Kdyby to bylo v rámci NATO, tak bych to považoval za správné, protože když jsme něčeho členy, měli bychom také přispět. Ale takhle, když si to Amerika udělá na své triko, to se mi nelíbí. Záměna dětí je jistě chybou, ale média z toho zbytečně dělají nafouknutou bublinu a dnes to už ostatně v celostátních médiích neuslyšíte."
Martin Švec: "Kauza záměny dětí mě nudí. Chyby se dělají všude, ale proč právě tohle dostalo takovou publicitu? Tomu nerozumím. A jsem pro radar. Věřím, že má obranný charakter a je třeba se chránit."
Vojtěch Novák: "Záměna dvojčat je jistě citlivá pro rodiny, ale v médiích byl cítit bulvár - hrát na city. Příliš mne to nezajímalo. Jsem pro radar - pokud například napomůže zrušení víz do USA, proč ne?"
Lubomír MAŠTERA
Diskuze k článku