Páteční JL znovu nastínily rozdílné názory na převod investorství oprav jihlavských kanalizací na město či vystoupení Jihlavy ze Svazu vodovodů a kanalizací (SVaK). Na ně reaguje jihlavský primátor Jaroslav Vymazal (ODS).
Vy jste pro převod investorství na město?
Ano, chci, abychom měli projekt, na kterém se máme podílet částkou okolo 200 milionů, pod přímou kontrolou. Svazek by se investorství rád zbavil, jak opakovaně deklaroval jeho předseda. Jenže teď je převod investorství na město nereálný kvůli procesním záležitostem (schválení Evropskou komisí) a termínu dokončení - výstavba trvá minimálně 15 měsíců a je třeba ji dokončit do konce roku 2011. Navíc by se zřejmě muselo znovu vypisovat výběrové řízení na zhotovitele. Abychom ale měli jistotu, požádalo město dvě ministerstva o jasné stanovisko k možnému převodu investorství. Odpověď má přijít na přelomu února a března.
Jenže zástupci SvaKu si asi myslí: „Když chcete vystoupit ze svazku, tak si projekt dělejte sami." A v zápisech z ministerstva stojí: „Doufáme, že zvážíte termín vystoupení ze SvaKu".
Vystoupení ze svazku nemělo původně nic společného s projektem samotným. A teď souvisí jen do té míry, že projekt se nestihne dokončit do doby plánovaného vystoupení Jihlavy ze svazku (1. 1. 2011). Původně se ale počítalo, že to bude bez problémů, protože projekt měl končit 31. 12. 2010. Majetek vybudovaný v rámci tohoto projektu by se převedl na město, a to by garantovalo udržitelnost.
Je ale možné v době udržitelnosti projektu převádět majetek?
Podle rozboru poradenské společnost CWE je převod možný se souhlasem Evropské komise. Kromě toho není ani zcela jasná délka doby udržitelnosti - zda je tři, nebo pět let.
Pokud projekt bude reálný, navrhnete vystoupení o rok odložit?
Teď je platné usnesení zastupitelstva o vystoupení ze SVaKu. Pokud by to byla jediná překážka bránící realizaci a dotacím, podle mě by se vystoupení mohlo posunout do ukončení projektu, ale určitě ne do roku 2015, jak to navrhuje SVaK. Původně totiž dokonce Evropská komise (EK) měla podmínku, aby se výběrové řízení na provozovatele uskutečnilo před projektem.
Evropská komise tedy nebyla spokojena s dosavadním provozovatelem - Vodárenskou akciovou společností (VAS)?
Takto bych tu otázku nepoložil. EK se koncem roku 2006 rozhodla podpořit projekt více než 10 miliony eur a zároveň si dala podmínku, že žadatel (SVaK) ukončí provozovatelskou smlouvu s VAS a vypíše výběrové řízení dle evropských pravidel. Svazek s podmínkou původně souhlasil, v březnu 2009 však požádal o její vypuštění ze smlouvy.
Nemohlo tedy počkat alespoň odstoupení od spolufinancování projektu?
Od toho jsme odstoupili až 3. 11. 2009, v době, kdy projekt už nebylo možné realizovat v platném termínu. Projekt se začal připravovat už v roce 2001 a v prosinci 2006 bylo schváleno spolufinancování. Nechápu tedy, proč výběrové řízení na zhotovitele (dodnes nedokončené) bylo vypsáno až koncem roku 2008 a proč žádost o změnu projektu podal SVaK až 31. 3. 2009. Původně se předpokládalo dokončení ke konci roku 2009. Zda zpoždění způsobil SVaK, nebo VAS, prověřujeme. V žádném případě je nezpůsobilo město.
Ale mohl SVaK za to, že se zájemci o zakázku odvolali?
Samozřejmě nemohl. Odvolat se k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) má právo každý uchazeč, který se domnívá, že průběh výběrového řízení nebyl v souladu s platnou legislativou. Z rozhodnutí ÚOHS však vyplývá, že k pochybení v průběhu výběrového řízení došlo.
Při diskusi o odstoupení od projektu ale někteří říkali, že jsou ústní záruky posunutí termínu. Proč město nepočkalo na písemné záruky?
Pokud záruky nejsou černé na bílém, není to relevantní. Jde tedy nejen o stovky milionů, ale i o velkou odpovědnost, kterou zastupitelům zdůraznil právní zástupce města JUDr. Ondruš.
A když teď přijdou písemné záruky?
Jako primátor si uvědomuji důležitost rekonstrukce kanalizace, a mám tedy zájem na uskutečnění projektu. Jakmile obdržím písemné garance o posunutí termínu a ostatní rizika budou eliminována, svolám okamžitě mimořádné zastupitelstvo a přehodnotíme usnesení o spolufinancování. Město v letošním rozpočtu počítá s 55 miliony na projekt. Podmínkou ale je, aby SVaK uzavřel smlouvu s vítězem výběrového řízení do konce května 2010.
Jenže co když se opět někdo odvolá a výběrové řízení neskončí?
Pak už není o čem rozhodovat a projekt skončí. A město bude muset celý projekt, který se skládá ze 13 staveb, rozdělit na menší projekty a ty podle naléhavosti a za pomoci jiných dotací udělat samo. Jde totiž jednak o rizika havárií (např. Brněnská, Telečská ulice) a jednak o zkapacitnění kanalizačních stok, na kterém stojí i další rozvoj Jihlavy.
Hrají teď ještě roli nevykoupené pozemky?
To je opět problém SVaKu a VAS, které to měly řešit dřív. Naštěstí dle ujištění manažera projektu existuje i jiné technické řešení. Tato změna ale bude s největší pravděpodobností opět vyžadovat souhlas Evropské komise.
Diskuze k článku