JIHLAVA - Největší změnou v českých zákonech za posledních několik desítek let je nový trestní zákoník, který začal platit 1. ledna 2010. Jaké změny přinesl v oblasti trestů a jejich výše, jsme se zeptali JUDr. Vladimíra Sovy, předsedy Okresního soudu v Jihlavě:
"Za velmi důležité považuji naprostou změnu systematiky trestního zákoníku, který je uspořádán tak, aby vystihoval závažnost společností chráněných zájmů. Zákoník už svým uspořádáním vyjadřuje pořadí důležitosti chráněných zájmů, když na prvním místě stojí ochrana života a zdraví člověka, což odpovídá požadavkům současné moderní společnosti."
Trestní zákoník zavedl nové rozdělení trestných činů na zločiny a přečiny. Je toto rozdělení pro soudy důležité?
"Má to nepochybně svou logiku, důležitost bych nehodnotil. Tato změna se promítne především do podoby trestního řízení.
U zločinů bude vedeno standardní trestní řízení před soudním senátem. U přečinů budou převažovat zrychlené formy řízení, odklony a alternativní řešení, včetně širokého uplatnění prostředků probace a mediace."
Můžete vysvětlit, jaký je ve smyslu nového zákoníku rozdíl mezi přečinem a zločinem?
"Přečiny jsou od l. ledna 2010 všechny trestné činy z nedbalosti, ale také ty úmyslné trestné činy, na něž trestní zákon stanoví trest odnětí svobody s horní hranicí trestní sazby do pěti let. Takové skutky se rozhodují před samosoudcem. Zločiny jsou všechny trestné činy, které nejsou podle trestního zákona přečiny. Zvlášť závažnými zločiny jsou ty úmyslné trestné činy, na něž trestní zákon stanoví trest odnětí svobody s horní hranicí trestní sazby nejméně deset let."
Zavedl nový zákoník nějaké nové tresty?
"V novém trestním zákoníku byly zachovány dosavadní tresty a ochranná opatření. Přibyly však některé nové tresty, stejně jako i ochranná opatření. Systém trestů je doplněn o dva nové tresty, jimiž jsou trest domácího vězení a zákaz vstupu na sportovní, kulturní a jiné společenské akce."
Za jaké skutky bude možné ukládat trest domácího vězení?
"Soudy mohou uložit trest domácího vězení až na dva roky pachatelům přečinu. Musí přitom přihlédnout také k povaze a závažnosti spáchaného přečinu a osobě a poměrům pachatele. Jde v našich podmínkách o trest zcela nový, který si bude své místo teprve hledat. Ale dokážu si představit, že s takovým trestem odejdou od soudu například sprejeři a ti, co vyrážejí za krádeží ve večerních hodinách. Je potřeba říci, že trest domácího vězení nelze uložit osobám odsuzovaným pro zločin, kde je horní hranice trestní sazby stanovena od pěti let výše."
Jak si lze představit v praxi výkon trestu domácího vězení?
"Zjednodušeně lze říci, že trest domácího vězení bude spočívat v povinnosti odsouzeného zdržovat se v soudem určeném obydlí v určené době. Ve dnech pracovního klidu a pracovního volna po celý den a v ostatních dnech v době od 20.00 do 5.00 hodin. Trest domácího vězení může ale přinést zákonem sledovaný účel jen v případě, když bude zajištěna dostatečná kontrola, zda osoba plní své povinnosti. Kontrolu trestu domácího vězení budou zatím zajišťovat probační úředníci."
V souvislosti s novým trestním zákoníkem začátkem roku soudy rozhodovaly o rušení nebo poměrném krácení trestů, které byly uloženy ještě za účinnosti starého trestního zákona. Dotýká se to také jihlavského okresního soudu?
"Samozřejmě dotýká. A musím rovnou říci, že si někteří lidé špatně vykládali nový zákon a pletli si jej s amnestií. Proto je potřeba znovu říci, že se nejedná o amnestii. Nový trestní zákoník říká, že trest uložený přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona za čin, který není trestným činem podle tohoto zákona, popřípadě jeho nevykonaný zbytek, se nevykoná. V několika případech jsme již rozhodli o nevykonání trestu a propuštění z věznice (šlo o čtyři případy). Pokud byl za takový čin a sbíhající se trestný čin uložen úhrnný nebo souhrnný trest, soud trest poměrně zkrátí. Takže postupně dochází v některých případech ke zkracování trestů a to bude trvat řadu týdnů."
O které konkrétní trestné činy se jedná?
"V praxi jde především o dva trestné činy řízení motorového vozidla bez řidičského oprávnění a drobná krádež. Patří sem také některé další trestné činy, například pytláctví, pokud škoda nedosáhne 5 000 korun nebo nedovolená výroba lihu."
Trestní zákoník ale také zpřísnil některé trestní postihy. Lze shrnout v jakých oblastech?
"Ke zpřísnění postihů došlo v případě nejzávažnějších trestných činů proti životu a zdraví. Patří sem vražda, zabití, úmyslné ublížení na zdraví a některé další trestné činy. Horní hranice sazby trestu odnětí svobody byla z 15 let zvýšena až na 20 let. Zpřísnění je reakcí na nové negativní jevy ve společnosti, nové formy trestné činnosti a neustále se zvyšující brutalitu či organizovaný zločin. Dosavadní výjimečný trest odnětí svobody byl v novém trestním zákoníku zpřísněn na trest odnětí svobody nad 20 až do 30 let."
Na jihlavském okresním soudě se zaměřujete především na agendu přečinů a zločinů spojenou s dopravními nehodami. Došlo i v této oblasti ke zpřísnění trestů?
"Trestní zákoník především umožňuje vyšší tresty za neposkytnutí pomoci řidičem, který měl účast na dopravní nehodě."
Dana ČÍRTKOVÁ
Diskuze k článku