JIHLAVA - Rakovina tlustého střeva a konečníku je pro českou populaci strašákem. V Česku jí patří druhé místo v nádorových onemocněních.
Lze proti této zhoubné nemoci nějak účinně bojovat? Na to jsme se zeptali Bohumila Seiferta, přednosty Ústavu všeobecného lékařství 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.
"Populační screening, jehož cílem bylo zvýšení časnosti záchytu zhoubných nádorů tlustého střeva a konečníku, byl v Česku zahájen již ve druhé polovině roku 2000. V závěru loňského roku se změnila zásadním způsobem organizace a některé dílčí aspekty screeningového programu. Právě plošný screening na úrovni celé populace umožňuje odhalit léčitelné nádorové onemocnění v jeho časných stadiích, když pacienti ještě nemají potíže a příznaky nemoci se neprojevují."
Na koho se mají lidé, kterým není lhostejný jejich zdravotní stav, obrátit?
"Lidé, kterým je více než padesát let a jsou bez příznaků onemocnění, mohou navštívit svého praktického lékaře. Ten jim v rámci preventivní prohlídky předepíše bezplatný test okultního krvácení do stolice. Jeho provedení je nenáročné a test se hradí ze všeobecného zdravotního pojištění. Lékař test vyhodnotí a v případě jeho pozitivity odešle pacienta na speciální kolonoskopické vyšetření."
Jak často doporučují lékaři použití testu?
"Do 54 let věku je vhodné vyšetření pomocí testu okultního krvácení provádět pravidelně jedenkrát ročně. Lidé starší 55 let pak mohou buď pokračovat v pravidelných testech jednou za dva roky, nebo mohou absolvovat vyšetření tlustého střeva pomocí vyšetřovací metody kolonoskopie. Tu stačí provést jednou za deset let."
Je vyšetření pomocí kolonoskopie spolehlivé a skutečně odhalí případné bující nádorové onemocnění?
"Jednoznačně se jedná o nejspolehlivější vyšetření tlustého střeva a konečníku. Navíc umožňuje odstranit podezřelé výrůstky ve střevě, čímž se pacient vyhne klasické operaci, která je pro organismus mnohem větší zátěží. Vyšetření provedená v uvedených věkových obdobích jsou plně hrazena ze zdravotního pojištění."
A jak by se měl zachovat pacient, který už na sobě pozoruje nějaké příznaky?
"Když má člověk potíže nebo pokud zjistí viditelné stopy krve ve stolici, rozhodně by neměl na nic čekat a ihned navštívit lékaře. Také v takovém případě je vyšetření hrazeno pojišťovnou, a to nezávisle na věku pacienta."
Funguje u nás dostatečná síť pracovišť, kde se provádějí screeningová kolonoskopická vyšetření?
"Ano, Česká republika disponuje dostatečnou kapacitou gastroenterologických pracovišť, která jsou dobře vybavená. Akreditovaná pracoviště působí také v kraji Vysočina, kde jich je v současné době celkem šest. Kromě nemocnic v Jihlavě, Novém Městě na Moravě a Havlíčkově Brodě poskytují tuto službu také tři privátní ambulance v Jihlavě, Havlíčkově Brodě a Žďáře nad Sázavou."
Je mezi praktickými lékaři dostatečně rozšířena informace o národním programu a předávají lékaři pacientům testy?
"Naší snahou je, aby tomu tak bylo. Každý screeningový program může být úspěšný pouze tehdy, pokud najde podporu u odborné i laické veřejnosti. Právě proto se realizuje celorepublikový projekt s názvem Zastavme kolorektální karcinom. Musíme zlepšit také vzájemnou komunikaci lékařů v různých oborech. Neméně významnou součástí projektu je vytvoření informačního zázemí, které umožní efektivní hodnocení účinnosti screeningového programu i následné diagnostické a léčebné péče. Management zdravotní péče tak bude mít k dispozici informace o epidemiologické situaci, výkonnosti screeningu, distribuci pacientů a dostupnosti léčby v daném regionu."
A jak se dozví o sreeningu laická veřejnost?
"V této oblasti musí hlavní roli sehrát praktičtí lékaři. Zvýšit povědomí o problematice screeningu a o rakovině tlustého střeva a konečníku u odborné i laické veřejnosti by měly pomoci i nové internetové stránky www.kolorektum.cz. Návštěvníci zde najdou kompletní informace včetně seznamu akreditovaných center a přehledu realizovaných odborných aktivit souvisejících s kolorektálním screeningem v České republice."
V Jihlavě se ve čtvrtek konal jeden ze tří republikových odborných seminářů pro praktické lékaře. Setkal se s velkým zájmem lékařů a v průběhu přednášek zaznělo také mnoho čísel, která pro Česko nevyznívají zrovna příznivě...
"Je tomu bohužel tak. Ve srovnání s jinými státy je u nás dokonce nejvyšší výskyt tohoto onemocnění. Každý rok je u nás zhoubný nádor tlustého střeva či konečníku zjištěn asi u 8100 osob a 4 200 pacientů na tuto nemoc umírá.
V roce 2005 žilo v naší zemi s touto diagnózou 40 600 lidí, v roce 2006 jich bylo více než 42 300. Nádory tlustého střeva a konečníku se vyskytují především v pokročilém věku. 94 procent nových pacientů je starších padesáti let a průměrný věk pacientů je sedmdesát let.
Smutným faktem zůstává, že dlouhodobě je v časných a relativně dobře léčitelných stadiích onemocnění zachyceno jen 42 až 45 procent nově diagnostikovaných pacientů. U dalších 3843 procent nemocných je toto onemocnění zjištěno již v pokročilé fázi a naděje na úspěšnou léčbu je pak velmi malá.
Screeningový program rakoviny tlustého střeva a konečníku v České republice je tedy naprosto nezbytný pro snížení počtu pacientů, kteří se do lékařské péče dostávají až v pokročilé fázi onemocnění. Čím dříve je zhoubné onemocnění odhaleno, tím lepší je prognóza nově diagnostikovaných pacientů na léčebný úspěch."
Dana ČÍRTKOVÁ
Diskuze k článku