JIHLAVA - Filtr pro sušárnu dřevotřísek v Kronospanu byl uveden do zkušebního provozu. O jeho praktickém dopadu na jihlavské ovzduší hovoříme s interním auditorem podniku pro životní prostředí ing. Michalem Divišem.
Někteří lidé mají obavu, jestli se filtr nedá "vypnout" a jestli sušárna chvílemi nepoběží postaru. Je to možné?
"Technologie, kterou jsme na sušárnu nainstalovali, je její neoddělitelnou součástí. To znamená, že sušárnu už nikdy nebude možné provozovat bez filtru. Součástí instalovaného čisticího zařízení je i takzvaný elektrofiltr, který zachytává prach a který je se sušárnou propojen přes počítačový řídicí systém. Ten nedovolí provozovat sušárnu, aniž by byl současně spuštěn elektrofiltr."
Jaké škodliviny filtr zachytí a odstraní?
"Zachytí prach s účinností kolem 99 % a očekáváme odstranění zhruba 80 % organických látek. Díky této nejnovější technologii v Evropě si dokážeme zcela poradit i s formaldehydem od jednoho z lisů. Na závěry podložené výsledky konkrétních měření si ovšem budeme muset ještě pár měsíců počkat. Teď nás čeká poměrně náročná práce dolaďování technologie, na kterou nemáme příliš mnoho času - nejpozději do půl roku musíme krajskému úřadu a ministerstvu životního prostředí předložit výsledky měření."
Co když se na filtru během zkušebního provozu vyskytne závada? Přeruší se provoz, anebo do ovzduší uniknou škodliviny?
"Sušárna je jištěna velmi složitým řídicím programem, který se všem možným závadám snaží předcházet. Systém by odstavil sušárnu ještě dříve, než by k závažné závadě došlo. Nemůžeme si dovolit, abychom přišli o zařízení v hodnotě několika miliard korun."
Kdy bude mít veřejnost k dispozici první výsledky měření, které potvrdí, zda filtr skutečně zachycuje plánované množství škodlivin?
"Podmínkou vydaných povolení k filtru je i ověření účinnosti zařízení provedením řady nezávislých autorizovaných měření. Výsledky měření je společnost Kronospan povinna předkládat správním orgánům k posouzení do půl roku od zahájení zkušebního provozu. Již v rámci proběhlého procesu posuzování vlivu filtru na životní prostředí (EIA) se úřady zavázaly o výsledcích nezávisle informovat veřejnost."
V květnu jste avizoval, že zkušební provoz bude zahájen v červnu. Proč došlo k dvouměsíčnímu zpoždění?
"Byli jsme připraveni filtr uvést do provozu už v listopadu 2006. Uskutečnění ale odsunul proces EIA. Již v jeho průběhu jsme se zavázali, že filtr postavíme letos na jaře. Abychom to splnili, zahájili jsme předmontážní práce na některých jeho technologických částech už před vydáním stavebního povolení. Při samotné stavbě jsme pak museli na dva týdny odstavit celou výrobní linku dřevotřískových desek. Snažili jsme se všechny termíny zkrátit na minimum. Abychom mohli stavět, vzdali jsme se u všech povolení práva na odvolání a podobně jsme to udělali i teď, u povolení zkušebního provozu."
Zkušební provoz na OSB lince se nastavuje už druhým rokem. Je možné, že i zkušební provoz filtru "poběží" tak dlouho?
"OSB linka se stavěla v různých etapách a k jednotlivým stavebním částem byly stanoveny různé podmínky. Nyní došlo ke sjednocení termínu pro uvedení celé výrobní linky do trvalého provozu. Jen pro zajímavost: zkušební provoz neposkytuje provozovateli v podstatě žádné výhody, spíše naopak. Po celou dobu zkušebního provozu je provozovatel povinen dodržovat vše, co platí pro běžný trvalý provoz, a navíc musí plnění podmínek častěji prokazovat úřadům. Zákon sice zná pojem zkušební provoz, ale nikde neuvádí, že by po tu dobu měl provozovatel nějaké úlevy."
Jaké jsou ohlasy veřejnosti na první dny fungování filtru?
"Pro nás je to příliš krátká doba. Myslím, že náladu veřejnosti znáte mnohem lépe vy novináři. Na ohlas veřejnosti jsme velmi zvědaví a věříme v kladné přijetí. První náznaky jsou vesměs pozitivní." Jan Mazanec
Diskuze k článku
Filtr
Je sice pravda, že v poslední době nebyl vidět stoupající mrak nad komíny sušáren. Je však zajímavé, že po odjezdu monitorovacího vodu, který stál několik dní na náměstí v Jihlavě a monitoroval stav ovzduší, se opět objevil stoupající býlí kouř nad komíny, zajímavé, nebo je to snad jinak??
Franta P. | 2007-09-07 08:13:12 |
ReagovatKrajský úřad
Je škoda, že v novinách krajského úřadu není už několik měsíců o Kronospanu ani řádka. Chápu, nepohodlné téma, ale ty hasiči a různé "přestřihování pásek" mne nudí. Občany potřebují jen na volby. Proto chci poděkovat Jihlavským listům, že o tomto problému píši. Dík.
Pozorovatel | 2007-09-08 19:02:18 |
ReagovatKrajský úřad
Omlouvám se ze překlep, správně ti hasiči.
Pozorovatel | 2007-09-08 19:05:48 |
ReagovatFiltr vše spasí
A opět a opět polopravdy. Kdy již pánové Diviš, Joneš, Rudolf, Hájek, Wasserrbauer a dámy Švarcová,Zikmundová & mnoho mnoho dalších odhalí objektivní a hlavně celou pravdu. Jak již bylo dříve šetřením Policie ČR v Jihlavě, Třebíči zjištěno - při spalování "paliva" - tedy brusného prachu z obrušování hotových dřevotřískových desek kontaminovaných lepidly, pojivy, korundy atd. vznikají při nedokonalém spalování vysoce toxické jedy a látky, > že pane JUDr. Nováku, JUDr. Salichove, JUDr. Navrátile.
Ale i tento filtr, byť část odfiltruje > neodfiltruje dioxiny, furany, atd. atd. Nebo že by byl až natolik dokonalý?
Pan MUDr. Wasserbauer by již po tak dlouhé době (od roku 1993) měl občanům sdělit a zpřístupnit objektivní ale hlavně celou pravdu o dopadech těchto látek na lidské zdraví. V roce 1998 nám v TV pořadu "Nedej se" sdělil, že existuje několikatisíc stránková studie odborných odhadů. Nakolik se odborné odhady minuly se skutečností? Pan doktor opět mlčí. Neměl by se stále dokola skrývat za rádoby odborné odhady a slovní ekvilibristiku pana Mgr. Sekavy. Třeba bychom se potom byli schopni účiněji bránit a vzužívat celou platnou legislativu ČR. Je zajímavé, že dosud byli obviněni dva pžedstavitelé "dřevařské" společnosti, ale naši "stážci zákonů" a jejich dodržování se dosud neodvážili žádného obviněného postavit před nezávislou justici, soud. Vzniká otázka - pročpak asi?