JIHLAVA - Čas od času jsou slyšet výtky zejména organizátorů amatérských a méně známých sportů na malou finanční podporu ze strany města. Některé spolky také uvažují o prodeji svého majetku. Na souvislosti se ptáme jihlavského primátora Jaroslava Vymazala (ODS), který je zároveň předsedou sportovní komise.
Jakým způsobem město sport dotuje?
Dotace se dělí na nepřímé a přímé. Kluby a spolky žádají o "balík" nepřímých dotací, který se podle naší koncepce dělí následovně: 60 % z celého objemu dotací je určeno na podporu celoroční činnosti klubu, která se odvíjí jednak od počtu členů a jednak podle koeficientu konkrétního sportu.
Celkem 20 % podpory jde na výkonnostní sport, kdy jsou jednotliví sportovci "odměňováni" za svá umístění na krajské či republikové úrovni. Dalších 10 % podpory je určeno na jednorázové akce, tedy hlavně turnaje, a zbylých deset procent na nadstandardní reprezentaci města.
Letos jsme navýšili dotaci o 1,3 milionu proti předchozím rokům, ale kvůli krizi došlo ke snížení o 1 milion na 1,9 milionů Kč a kvůli tomuto poklesu se změnily i poměry: na celoroční činnost a výkonnostní sport lze dostat 81 % a na jednorázové akce 19 %, nadstandardní reprezentace byla pro letošek vyřazena.
Koeficienty jsou ovšem velmi rozdílné: třeba šachy mají koeficient 12, atletika 121, ale fotbal 359, jezdectví 802 a nejvíc pak lední hokej 1330.
Je zřejmě, že je velký rozdíl mezi potřebami šachistů a hokejistů. Tyto rozdíly popisuje schválená koncepce sportu zmíněnými koeficienty, které jsou převzaty z celostátní metodiky. Je to standardní způsob, jak co nejobjektivněji vyjádřit rozdíly mezi nákladovostí jednotlivých sportů. V této oficiální "tabulce" ovšem některé sporty nejsou, a ty musí naše komise posoudit individuálně. Například malou kopanou jsme tak ohodnotili 100 body. Obecně pak platí, že na mládež do 18 let se dotace ještě násobí dvěma tak chceme také dostát svému slibu o podpoře mladých sportovců.
Druhá část dotací je přímá. Co ji tvoří?
Mimo zmíněnou koncepci přímo dotujeme HC Dukla (ročně 3,5 milionu Kč na mládež Dukly Jihlava, 7 milionů na činnost HC Dukla Jihlava a 8,8 milionů na provoz stadionu), FC Vysočina (5 milionů Kč na mládež a 1 milion na provoz zařízení na ulici Rošického a Stoupách). Dále dotujeme Tenisový klub Spartak Jihlava 610 tisíci na nájmy sportovišť a ztrátovost bazénu Evžena Rošického (5,3 milionů korun). Všechno jsou to sporty, které provozují společnosti ve vlastnictví města nebo alespoň s podílem města. Pro tenis jde o výjimku s tím, že se hraje na nejvyšší celostátní úrovni a stará se o širokou mládežnickou základnu.
Součet přímých dotací letos je přes 31 milionů korun, kdežto těch nepřímých jen 1,9 milionů. Není to přece jen velký nepoměr?
Je to věc diskuse jen mimochodem, za našeho vedení města jsme nepřímé dotace o milion navýšili. Hokej a fotbal jsou pro veřejnost i pro média suverénně nejzajímavější a divácky nejsledovanější sporty a navíc jsou velkou reklamou města. Nedají se při vší úctě srovnávat třeba s turistikou nebo kuželkami.
Samotnou koncepci nejde nastavit stoprocentně spravedlivě, ale rádi bychom ji pozměnili a hlavně maximálně zjednodušili, aby žadatelům o dotace nepřinášela zbytečnou administrativní zátěž.
Změní se koncepce i s ohledem na krizi?
Jistě, budeme muset stáhnout dotace za reprezentaci a na podporu jednorázových akcí. Dotace na samotnou činnost klubů ale chceme zachovat a pokud to rozpočet dovolí, třeba i zvýšit.
Sníží se i podpora města pro FC Vysočina a HC Dukla?
Nejspíš ano, zatím uvažujeme o 10 procentech, více uvidíme v září.
Nepociťují ale už teď některé kluby existenční problémy?
Vím o problémech velkých jednot, jako jsou Sportovní klub Jihlava a Tělocvičná jednota Sokol Bedřichov, které byly podporovány Českým svazem tělesné výchovy, potažmo Sazkou, ale financování z této strany dnes vázne, takže dotování těchto jednot se překlápí na města. Jejich problémem je majetek a s ním spojené velké provozní náklady. Chceme jim pomoci a tímto tématem se mají zastupitelé zabývat v listopadu.
Je tu i možnost odkoupení jejich majetku městem?
Zatím jsme na toto téma nejednali. Pokud by k tomu mělo dojít, byl bych spíše pro bezplatný převod na město, a to ještě nemluvíme o následném provozu. Nedokážu si představit, že by město v době úspor a škrtů mělo nakupovat sportovní zařízení.
Vedení města ovšem čelilo i kritice malé podpory pro jiné sporty, například pro malou kopanou, která má několikanásobně víc členů než FC Vysočina.
Promiňte, ale to není zcela objektivní otázka. Malá kopaná sice je nejmasovější sport, ale hraje soutěž na místní úrovni, kterou vytvořilo její sdružení. Tato soutěž není celorepubliková a nedá se srovnávat s činností FC Vysočina Jihlava.
Malou kopanou podporujeme hlavně vytvářením podmínek pro zápasy. Ještě nedávno malá kopaná neměla umělé hřiště na ulici Rošického, teď tam jsou dvě, podobné je to na Stoupách, navíc mohou využít i řadu školních sportovišť. A další hřiště pro ně připravujeme v lokalitách Hellerův rybník a Nad tunelem.
Dále se připravuje společný projekt města a FC Vysočina. Spočívá v tom, že město by pronajalo pozemky u bedřichovské točny, které využívá TJ Sokol Bedřichov, a FC by tam na své náklady upravil plochu a pou~žíval ji na tréninky. Na této ploše by se našel prostor i pro malou kopanou. K tomu je však zapotřebí trojdohody.
Nejen příznivci malé kopané, ale hlavně halových sportů, také hovoří o potřebě nové sportovní haly. Uvažuje o ní město?
Zatím tu existuje hala SK, kterou klub opravil za peníze utržené z prodeje zimního stadionu městu a sportovní hala v majetku města na ulici Evžena Rošického.
Ano, víme, že tyto haly jsou sice "multifunkční", ale nesplňují některé podmínky např. nejvyšších basketbalových a volejbalových soutěží. Ty může splňovat jedině nová hala, která vznikne přestavbou Horáckého zimního stadionu (druhá etapa) a bude využitelná i pro halové sporty. I proto její vznik podporujeme. Zatím jsme ale jen ve fázi projekčních prací na výstavbu tréninkové haly, což je první etapa. Její realizaci by mělo v příštím roce schválit zastupitelstvo, o uskutečnění té druhé etapy už bude rozhodovat nové zastupitelstvo.
Jan Mazanec
Diskuze k článku