JIHLAVA - Hospodářská krize a negativní zkušenost s provozem kina Dukla není zrovna ideální doba na přestavbu kina Sokol, jehož provoz skončil, protože nebyl ekonomicky únosný. Nicméně Sokolové doufají, že přestavbou objektu na multifunkční kulturní scénu rozšíří spektrum nabídky pro obyvatele Jihlavy a okolí, a to hlavně směrem pro alternativní a ne příliš komerční kulturní žánry. Ptáme se jednatele Tělocvičné jednoty Sokol Martina Zuzaňáka.
O přestavbě kina na víceúčelové kulturní centrum jste uvažovali od začátku?
Původně, asi od roku 2006, jsme přemýšleli o rekonstrukci kina s větším jevištěm a základní divadelní technikou, kdy stále byla dominantní filmová projekce. Když ale byla potvrzena výstavba City Parku včetně multikina a bylo rozhodnuto o rekonstrukci kina Dukla, bylo jasné, že do našeho kinosálu nemá smysl investovat.
Byla oslovena sdružení, zabývající se kulturou, a také náměstkyně Irena Wagnerová s jediným cílem nalézt smysluplnou koncepci prostoru, ke které by poté měla být směřována rekonstrukce.
Samozřejmě jsme v Sokole probírali i možnost komerčního pronájmu, ale tato myšlenka byla rychle opuštěna a jednoznačně bylo rozhodnuto, že naší prioritou je zachování prostoru kina Sokol pro kulturní účely. Od té doby začala vznikat širokou diskusí koncepce kulturní alternativní scény, jejíž konečná podoba byla v úterý představena zastupitelům města Jihlavy.
Co bude teď následovat?
Nyní bude zadáno zpracování kompletní stavební projektové dokumentace, potřebné pro vydání stavebního povolení a předložení žádosti o dotaci ze strukturálních fondů, a tedy také zpracování kompletní dokumentace podkladů pro dotaci z EU. Zhotovitelé těchto podkladů již byli vybráni výběrovým řízením, čekali jsme jen na stanovisko zastupitelstva, protože v případě neschválení partnerské smlouvy by byl projekt pravděpodobně odsouzen k zániku. Současně bude probíhat příprava dramaturgie a způsobu financování provozních nákladů (sponzoring, reklamní strategie).
Je schválením partnerské smlouvy s městem vyřešeno to podstatné, nebo je ještě to nejtěžší před vámi?
Schválení zastupitelstva sice pro nás dopadlo dobře, ale stále je před námi mnoho nejasností a rizik. Předpokládáme, že bude nadále přetrvávat částečná nedůvěra k projektu ze strany Úřadu Regionální rady, který musíme přesvědčit o udržitelnosti projektu a jeho potřebnosti. Také negativní postoj k projektu ze strany některých politických představitelů města asi nepomine a naší snahou bude je přesvědčit o jeho smysluplnosti. Jen mimochodem: ačkoli projekt prošel těsnou většinou, přímo proti němu hlasoval jen jeden zastupitel. Ostatní, kteří nehlasovali pro podporu, se hlasování pouze zdrželi.
Někteří z nich srovnávali váš záměr s kinem Dukla, kde ale nešlo o investice do soukromého majetku, takže budova včetně investic v případě "krachu" zůstane v rukou města. Je takové srovnání namístě?
Chápu jejich postoj a považuji ho za legitimní. Je však nutné zdůraznit, že peníze, které by měly být použity na vybudování alternativní scény, pocházejí z EU, nejedná se tedy o peníze z rozpočtu města. Naopak Sokol Jihlava se podílí na dofinancování projektu z vlastních prostředků a nese všechna rizika, která s sebou nesou podmínky dotace. Na druhou stranu je nám jasné, že bez souhlasu zastupitelů by Sokol neměl šanci na tyto prostředky dosáhnout. Za to jim patří náš dík.
Zastupitel Erich Janderka (ODS) hovořil o slabé návštěvnosti kina Dukla (průměrně osm lidí na film). Neobáváte se něčeho podobného? A už máte odhad, pro kolik lidí by přestavěný prostor byl?
Co se týká návštěvnosti, mohl bych uvádět mnoho čísel, ale v této fázi se vždy bude jednat jen o odhady. Návštěvnost budoucích aktivit a programů záleží na mnoha faktorech, z nichž mnohé se dají ovlivnit především kvalitní prací. Záleží především na nás, zda projekt bude úspěšný, či ne. Kapacita prostoru je koncipovaná na maximálně 200 sedících diváků.
Můžete dát příklad nějakého kulturního žánru, který podle vás v Jihlavě chybí a který by zde našel prostor?
Pracovně jsme nazvali připravovanou koncepci sálu "otevřený prostor", tedy že bude otevřen co nejširší škále aktivit. Myslím, že máme v Jihlavě celkem hodně co dohánět. Naší ambicí je nabídka moderního, pohybového, fyzického a tanečního divadla, nového cirkusu, všech druhů tance a hudby, worshopů, festivalů, recitálů atd.
Co se stane, když se městská "výpomoc" za některý z pěti roků nečekaně zvýší a zastupitelé (navíc ti už nově zvolení) ji odmítnou Sokolu poskytnout? Máte nějakou písemnou domluvu o výpomoci města?
Taková dohoda není, nejednáme o ní a doufám, že ani nikdy nebudeme. Od počátku chceme vytvořit s městem partnerský projekt. Nechceme, aby sloužil jen našim aktivitám, ale co nejširší škále kulturních a společenských aktivit, aby byl zaměřený převážně na nekomerční využívání pro místní spolky a organizace, ale samozřejmě i hostující uskupení. Cílem není nabízet jen pasivní konzumaci komerční kultury, ale přispívat k výchově a zvyšování duchovní a kulturní úrovně naší společnosti.
Podle kuloárů jde odpůrcům i o to, že evropské dotace pro Jihlavu dohromady tvoří omezený "balík" (IPRM) a že v případě použití skoro 30 milionů na opravu Sokola budou chybět jinde například v dotaci do sportovních zařízení?
Nevím, osobně si myslím, že na tom něco bude. Projekt alternativní kulturní scény je však v IPRM od samého počátku, a tudíž neodčerpává žádné peníze z jiného projektu, ale bylo by tomu spíše naopak.
Jan MAZANEC
Diskuze k článku