Ilustrační foto: Pixabay
Problematika větrných elektráren na Vysočině budí v regionu emoce. To se projevilo i na posledním krajském zastupitelstvu při schvalování Revize Strategie ochrany krajinného rázu Kraje Vysočina (SOKR).
Součástí schvalovaného materiálu byla i místa v regionu označená za vhodná či nevhodná pro budoucí možnou výstavbu větrných elektráren.
Opoziční ANO se snažilo, aby byl bod z jednání stažen. Zastupitelé hnutí připustili, že jsou ovlivněni společnou tiskovou zprávou, kterou krátce před jednáním dostali od České společnosti pro větrnou energii (ČSVE) a Komory obnovitelných zdrojů energie (KOZE).
Ti ve svém prohlášení, které mají JL k dispozici, vyzvali zastupitelstvo kraje jednání k bodu odložit. Podle nich byl materiál nedostatečně projednán s obcemi, se státem a stavebníky větrných elektráren.
„Ani stavebníci větrných elektráren, ani obce nedostali možnost se k dokumentu vyjádřit. Přitom řada obcí už s developery jedná dlouhou dobu, některé i dlouhé dva roky,“ sdělil mimo jiné předseda ČSVE Michal Janeček.
„V řadě obcí, kde jsou místní pro větrné elektrárny, nyní zastupitelstva vyčkávají. Pokračování příprav projektů se tak brzdí nebo zastavuje,“ navázal na něho předseda KOZE Štěpán Chalupa.
Jednání k bodu trvalo téměř hodinu. Vedení kraje se hájilo, že jde pouze o podkladový materiál pro další rozhodování krajského odboru životního prostředí při správních řízeních.
Kategorizace míst
Kraj má platný SOKR na ochranu své krajiny již řadu let. „Revize spočívala především v tom, že jsme ty hodnoty kategorizovali a všechny je zanesli do mapové aplikace. Tato data budou veřejně dostupná všem investorům, starostům obcí, úřadům, ministerstvu životního prostředí a dalším,“ přiblížil krajský radní Pavel Hájek (STAN).
Doplnil, že na základě těchto podkladů je možné v Zásadách územního rozvoje (ZÚR) například vymezit oblasti, které jsou z pohledu kraje přijatelné nebo možné pro rozvoj obnovitelných zdrojů energie. Radní upřesnil, že tento podklad doposud nemají a potřebují ho předat ministerstvu životního prostředí.
Jeho odpověď však zastupitele ANO neuspokojila a ti i nadále požadovali stažení materiálu z jednání.
„My už tu narážíme na možné zmařené investice, to tvrdí jedna strana,“ ohradil se zástupce ANO Martin Kukla s tím, že si chtějí materiál více prodiskutovat a nechtějí se rozhodovat pod nátlakem.
Podle vysočinského hejtmana Vítězslava Schreka (ODS+STO) měli na prostudování návrhu 14 dní. Podle něho nad ním byla minimálně odborná diskuse.
„Prošlo to dvěma subjekty, to znamená naším výborem a naší komisí. To znamená, není to tak, že by se skupina odborníků zavřela do kanceláře, něco vytvořili a předložili nám to,“ stavěl se proti stažení materiálu hejtman s tím, že diskuse o tom probíhala i v radě kraje.
Běhounek: Nic nezakazujeme!
ČSVE a KOZE vedení kraje označilo za spolky, u nichž je logické, že hájí svoje zájmy. „My v SOKRu nikomu nic nezakazujeme a já velmi varuji, abychom ten materiál stáhli z důvodů toho, že nám nějaký zapsaný spolek napíše, že jsme tajtrdlíci,“ důrazně se vyslovil pro schválení dokumentu vysočinský exhejtman Jiří Běhounek (SOCDEM).
Další zastupitel za ANO, náměstek jihlavského primátora Jiří Pokorný, chtěl vědět, na jakých úrovních byl dokument projednáván.
„Prošlo to odbornou veřejností? Probíhala diskuse s aktéry v jednotlivých územích?“ tázal se. Aktéry v území myslel především obce.
Podle radního Hájka diskuse k SOKR průběžně probíhá a kraj je v ní připraven pokračovat. Tvrdil, že tím kraj naopak dělá práci dopředu za investory.
„Jsme to připraveni diskutovat s každým, s investorem, s každou organizací, která zastupuje zájmy výstavby větrných elektráren nebo naopak zájmy nevýstavby větrných elektráren,“ ujistil radní.
Podle Romana Slouky z krajského odboru životního prostředí není dokument přímo závazný. Upřesnil, že je to spíše odborný popis hodnot krajinného rázu Vysočiny.
Hovořil o tom, že jediným místem v materiálu, kde je stanovena zásadní nepřípustnost pro výstavbu větrných elektráren, je Svratecko.
„V jiných místech by se dalo počítat, že by se v podstatě ty obnovitelné zdroje asi daly někam umístit s tím, že se jedná čistě o pohled ochrany krajiny,“ vysvětlil Slouka.
Ochrana krajiny především
Zástupci opozice dále chtěli vědět, jak se kraj staví k větrným elektrárnám, neboť kraj v minulosti jejich výstavbu příliš nedoporučoval. Došlo v tomto stanovisku k nějakému odklonu?
Hejtman se však ohradil, že se nejedná o tom, zdali je kraj pro nebo proti výstavbě větrných elektráren. Kraj si podle něho uvědomuje, že má nějaké cíle dekarbonizace (snižování uhlíku v ovzduší).
„Jediné, co chceme chránit, je krajina Kraje Vysočina,“ deklaroval hejtman s tím, že stavba jako větrná elektrárna na mnoho let ovlivní krajinu, a proto je důležité pro ně hledat vhodná místa.
První náměstkyně hejtmana Hana Hajnová (Piráti) řekla otevřeně, že kraj rozvoj obnovitelných zdrojů podporuje.
„Pokud se budete ptát na větrné elektrárny, tak my jsme opakovaně deklarovali, že hledáme cesty a ty cesty většinou vedou ideálně v území, které je nekonfliktní,“ uvedla. Podotkla, že je pro ně důležité znát názory obyvatel, kteří v daném místě žijí.
V následném hlasování se nejprve jednalo o protinávrhu Martina Kukly, který chtěl, aby byl bod stažen z jednání. Ten však neprošel, protože pro hlasovalo pouze devět opozičních zastupitelů z řad ANO a KSČM.
V následném hlasování o původním návrhu zvedlo ruku pro 25 z celkem 35 přítomných zastupitelů z řad koalice. Proti se nevyslovil nikdo. Hlasování se zdrželo deset zástupců opozice (ANO a KSČM).
Diskuze k článku