Reklama
Dnes je neděle 29.12.2024     svátek má Judita

Textař dechovek, chovatel včel a vinař Jaroslav Hájek se dožívá osmi křížků

TEXTAŘ Jaroslav Hájek u svých včel ve vesničce Kaliště na Podjavořicku. Foto: Vladimír Lysý
TEXTAŘ Jaroslav Hájek u svých včel ve vesničce Kaliště na Podjavořicku. Foto: Vladimír Lysý

3.3.2024 Kultura/Komentáře (0), autor:
Vladimír Lysý

Psal se 3. březen roku 1944, když se ve vesničce Kaliště pod Javořicí v domě čp. 36 manželům Kateřině a Janu Hájkovým narodil syn Jaroslav. Tenkrát netušili, že se z něj stane jeden z nejhranějších textařů dechové muziky. 
Známe se s Jaroslavem drahnou řádku let, potkáváme se na dechovkových přehlídkách, ochutnal jsem jeho báječný tmavý lesní med, proto jsem vzal s sebou blok a reportážní mikrofon a požádal nastávajícího jubilanta o malé ohlédnutí se za jeho životní poutí. 

 

Tvojí první velkou zálibou byl sport?
Ano, byla to kopaná. Začínal jsem jako žáček v sousední Jiskře Janštýn, na vojně jsem hrál za Duklu Bechyně, po vojně jsem při osmnáctiměsíční brigádě v hornictví nastupoval za Baník Orlová. Po skončení brigády jsem čtyři sezony hájil barvy Spartaku Počátky. Konečně v roce 1970 jsem se vrátil do domovského Sokola Javořice, kde jsem se stal hrajícím trenérem. Tehdy, tuším někdy v polovině 70. let, jsme se probojovali až do krajské 1. B třídy, což byl pro malou obec obrovský úspěch. Konec mojí sportovní kariéry ovšem udělaly několikeré operace achillových šlach, takže s aktivní kopanou jsem musel skončit a věnoval se trénování místních fotbalistů. 

 

Vím, že další Tvůj velký koníček bylo včelaření.
Ze začátku to byl koníček, který se postupně změnil na obrovského koně. V roce 1974 přilétl na naši zahradu roj včel. Sousedi mě přesvědčovali, abych vyrobil jednoduchý úl a včely do něho usadil. To jsem tedy udělal, ale protože jsem v té době nevěděl o včelaření téměř nic, nedopadlo to dobře. Včelstvo přes zimu zahynulo. 
To mě zdravě naštvalo, přihlásil jsem se do včelařské organizace, koupil první dva úly, jezdil na přednášky, vystudoval jsem dvouletou Včelařskou akademii v Pelhřimově, četl odbornou literaturu a včelstva jsem postupně rozšiřoval. Nicméně jsem začal zjišťovat, že tehdejší úly měly celou řadu chyb. Proto jsem v roce 1980 zkonstruoval vlastní úl „Javořičan“, který do současné doby po stovkách vyrábí jedna firma na Jihlavsku. Psal jsem také odborné články do časopisu Včelařství, které tehdy odebírali nejenom čeští včelaři, ale toto periodikum mělo své předplatitele i v zahraničí. Dá se tedy bez přehánění říct, že jsem vychovával jak domácí včelaře, tak i vyznavače tohoto tolik potřebného řemesla v zahraničí. 

 

Už méně se ví, že Tvůj další koníček je pěstování vinné révy...
S vinnou révou to začalo tak, že v roce 1982 mě pozval kolega z práce, který bydlel v nadmořské výšce 400 metrů, abych ochutnal jeho hrozny, které pěstuje u zdi svého domu. Byly sladké, výborné. Začal jsem uvažovat o tom, zda by se mi podařilo něco podobného i u mě, v 690 metrech nad mořem. 
Sehnal jsem si první sazenice a systémem pokus - omyl jsem se dopracoval k nejvýše položené vinici v České republice. Tuto skutečnost zaznamenala Agentura Dobrý den z Pelhřimova a zařadila ji 23. srpna 2018 do České knihy rekordů. Pěstuji pouze stolní odrůdy a moc mě těší, že řada mých přátel poslouchá moje rady. Dávám jim sazenice a oni začínají v dříve nemyslitelných podmínkách pod Javořicí víno také pěstovat. 

 

Kromě nejvýše položené vinice jsi v České knize rekordů zapsán ještě jednou. Za co to bylo?
Bylo to za napsání textů k 50 písním pro obce v České republice. Písně musely být nahrány na zvukových nosičích a já musel agentuře Dobrý den dodat notové záznamy. Za vše může Kališťská polka. Byla často uváděna ve vysílání českobudějovického rozhlasu a starostové z okolí se na mne postupně začali obracet se žádostí, zda bych podobnou píseň nenapsal i pro jejich obce. První jsem napsal pro Počátky, potom pro Žirovnici, Jindřichův Hradec, Batelov, Dolní Cerekev a další. V únoru 2020 jich bylo 50 a nahrály je naše přední kapely - Veselka, Božejáci, Babouci, Vysočinka a další. V současné době mám těchto písní už celkem 58. 

 

Tvojí textařskou prvotinou je Kališťská polka. Jak tato píseň vznikla a jak ovlivnila tvoji další autorskou tvorbu? 
Začátek mojí autorské tvorby je spojen s nejstarší jihočeskou dechovkou Babouci, která k nám do Kaliště často zajížděla koncertovat, a tady také vznikl v roce 1986 první Klub Babouků v republice. S klubem jsme zase na oplátku jezdili na jejich vystoupení po širokém okolí. 
Při jednom z koncertů v českobudějovickém Domě kultury vznikl nápad napsat pro Kaliště polku. Text měl připravit tehdejší ředitel rozhlasu v Budějicích, byl však tak zaneprázdněn, že jsem se rozhodl napsat text sám. Podotýkám, že předtím jsem nenapsal ani jeden verš. 
V prosinci 1987, při cestě po okrese Pelhřimov mezi obcemi Počátky a Žirovnice, postupně spatřily světlo světa tři sloky nové písně. Text jsem poslal legendárnímu kapelníkovi Babouků Václavu Rožboudovi. Jemu se líbil, složil základní melodii, kterou instrumentoval hudební skladatel Jiří Drobílek, a Babouci Kališťskou polku nahráli. 
Ve stejné trojici jsme pro Babouky napsali ještě dvě písně a já myslel, že moje textařská kariéra skončila. Ale zasáhla náhoda a moje setkání a 10 roků a 10 dnů spolupráce s hudebním skladatelem Adou Doškem. Až do jeho odchodu do muzikantského nebe jsme spolu napsali 41 písní, které nahrály naše přední dechovky. Po skonu Ady Doška jsem začal spolupracovat s dalším hudebními skladateli. 

 

Kteří hudební skladatelé to jsou?
Sluší se nejprve vzpomenout na ty, kteří už skládají pro nebeskou kapelu. Vedle Ady Doška, Václava Rožbouda a Jiřího Drobílka jsou to Áda Školka, Jan Lipold, Jaroslav Heřman, Vlasta Dvořák, Blahoslav Smišovský. Z těch současných spolupracuji v Čechách s Antonínem Tichým, Pavlem Zedníkem, Vladislavem Sudou, Janem Čivišem, na Moravě s Václavem Maňasem mladším, Ladislavem Prudíkem, Janem Slabákem, Liborem Miklem, Jiřím Helánem, Jiřím Tesaříkem a dalšími. Omlouvám se těm, které jsem neuvedl, byl by to dlouhý seznam. 

 

Tvým velkým hitem je valčík Krajem Vysočiny. Jak vznikl? 
S Adou Doškem jsme ho napsali v roce 1992 a na rozhlasových vlnách se hraje dodnes. Někdy, tuším, že v lednu roku 2019, si této písně všimlo vedení Kraje Vysočina a tehdejší hejtman MUDr. Jiří Běhounek mne požádal, zda bych souhlasil s tím, aby valčík mohli používat pro propagaci a prezentaci Kraje Vysočina při oficiálních příležitostech. Souhlas jsem jim přirozeně rád dal a myslím, že to tam nahoře potěšilo i Adu Doška. 

 

Kolik jsi od roku 1987 napsal písní a od kdy jsi veden jako profesionální textař na Ochranném svazu autorském?
Mám o svých písních přesné záznamy, a tak vím, že ke konci listopadu 2023 mám napsáno 550 textů. Zatím poslední skladbou je Pekařská polka, ke které hudbu složil Antonín Tichý a byla zkomponována pro svaz pekařů a cukrářů v Praze. Profesionálním textařem jsem se stal od 1. října 1992. 

 

Jsi také spoluautorem filmového cyklu Řeky Vysočiny. Jak vznikal? 
Trochu mě inspiroval televizní cyklus s Luďkem Munzarem o českých řekách, který se jmenoval „Zpátky k pramenům“. K mým textům patří také písně o řekách pramenících na Vysočině, kterými jsou Jihlava, Oslava, Nežárka a Želivka. Spojil jsem se proto s mým známým filmařem a domluvili jsem se nafilmovat tyto řeky obráceně, od pramenů po směru toku. Já u pramene každé připíjím její vodou, přeji šťastnou cestu na prvních kilometrech a zní mnou pro tuto řeku složená píseň. Ostatně, na tyto filmy (Josef Novotný: Řeky Vysočiny, pozn. red.). je možné se podívat na YouTube. 
 

Diskuze k článku

Nový komentář

ReklamaReklamaReklama
Reklama
04.12.2024 KulturaHotch Potch zavedl publikum do Snáře

Nový komponovaný program s titulem Snář uvedl v úterý v divadelním sále DKO jihlavský taneční klub Hotch-Potch. Publikum zavedl do světa snů, fantastických symbolů, magie a záhad, kde se ...

Komentáře (0)
01.12.2024 KulturaVítězkou soutěže G. Beňačkové je letos sopranistka z Japonska

V konkurenci pěvců z více než 60 zemí světa zvítězila letos v Mezinárodní pěvecké soutěži Gabriely Beňačkové v Jihlavě pěvkyně z Japonska, sopranistka Inoue Shiki. Na koncertu ...

Komentáře (0)
30.11.2024 KulturaSbory v adventní náladě 

Jihlavský smíšený pěvecký sbor Melodie pořádá 30. listopadu od 18 hodin v kostele sv. Ignáce z Loyoly setkání sborů Zpěvy adventní. V předvečer první adventní neděle se sbory s publikem ...

Komentáře (0)
29.11.2024 KulturaVýzva pro čtenáře JL: Jaká jsou vaše výletní místa?

Rádi cestujete? Kde všude jste byli, co jste všechno viděli? Stálo to za to? Máte své oblíbené výletní místo? Cíl, který vás vždy stoprocentně nabije? Vzpomínáte na nějaké ...

Komentáře (0)
29.11.2024 KulturaLiškovci odehrají pohádku čtrnáctkrát během osmi dnů

Divadelní soubor Jana Lišky při TJ Sokol Třešť zahájí své tradiční předvánoční turné v sobotu 30. listopadu premiérou své nové inscenace, pohádky Jak přečarovat čaroděje. Premiéra ...

Komentáře (0)
28.11.2024 KulturaKoplovu divadelnímu Sherlockovi se daří držet rovinu dobrodružství bez parodie

Už od doby, kdy před nějakými deseti lety spojil do komiksové knihy příběhy Skandál v Čechách a Strakatý pás z klasiky sira Arthura Conana Doylea (1859-1930), nosil všestranný jihlavský ...

Komentáře (0)
27.11.2024 KulturaV kostelíku zazpívá benefičně s Campanulou Dagmar Pecková

Na 10. ročníku adventního koncertu v kostele ve Vysokých Studnicích zazpívá 15. prosince přední operní pěvkyně Dagmar Pecková společně s Pěveckým sdružením Campanula Jihlava. Informoval ...

Komentáře (0)
26.11.2024 KulturaFanoušci P. Štěpána sbírají peníze na distribuci „Světce“

Fanoušci jihlavského hudebníka Petra Štěpána, kapel H.N.F. a XIII. století, punku a gotického rocku mohou od minulého týdne na internetové platformě Hithit podpořit uvedení dokumentárního ...

Komentáře (0)
23.11.2024 KulturaKouzlo dřeva a drátu bude končit

V jihlavském Muzeu Vysočiny je do neděle instalována výstava spojující řemeslný um drátování a řezbářství. S ohledem na zahájenou rekonstrukci objektů ve dvoře muzejních expozičních ...

Komentáře (0)
22.11.2024 KulturaNa staré šachtě se pracuje

Na úpatí vrchu Šacberk v Jihlavě obnovují archeologové a další odborníci šachtu sv. Jiří, pozůstatek středověkého dolování stříbra. Práce na sanaci odhalily výjimečně zachované ...

Komentáře (0)
21.11.2024 KulturaCampanula a sbor Differo

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava pořádá ve čtvrtek 21. 11. od 18 hodin na jihlavské radnici koncert s hostem k roku české hudby. Hostem bude sbor Differo. Zazní díla Antonína Dvořáka, ...

Komentáře (0)
20.11.2024 KulturaJaromír Hanzlík beseduje, poté přijede i Jiřina Bohdalová

O více než 50 letech působení v českém filmu, televizi a divadle bude 23. listopadu vyprávět v Brtnici herec Jaromír Hanzlík. Beseda se koná od 17 hodin v kině. Herec má na kontě filmy jako ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net