Pěší zónu dál řidiči zneužívají
Ilustrační foto: archiv JL
Na konci roku měly být v jihlavské pěší zóně demontovány hydraulické sloupky, které tam řadu let omezují vjezd. Jenže nakonec k tomu zatím nedojde.
Jihlavští zastupitelé na svém posledním jednání schválili prodloužení lhůty pro jejich ponechání na místě do konce roku 2026. Důvodem je houstnoucí doprava v pěší zóně.
Uvolnění režimu v pěší zóně je hojně zneužíváno řidiči aut, kteří tam nemají co dělat. Vjíždět tam mohou pouze místní obyvatelé nebo vozidla zásobování.
Hlasování zastupitelů bylo jednomyslné. Záměr ponechat v pěší zóně hydraulické sloupky další dva roky kvitovala i opozice. Mezi jinými například opoziční zastupitelka Tereza Kafková (PiFo), která se ptala, jaké jsou další plány s pěší zónou. Zmínila, že na provoz v zóně poukazovala již o několik měsíců dříve a z jejího uživatelského pohledu se tam nic nezměnilo.
„Aut tam jezdí docela hodně a jezdí docela rychle. Pěší zóna to už prostě není. Mě to samozřejmě mrzí. V centru města na takovéto ulici má pěší zóna fungovat,“ zdůraznila Kafková.
Primátor města Petr Ryška (ODS) stejně jako dříve odpověděl, že tam bude na provoz mnohem více dohlížet městská policie. Upřesnil, že vzhledem k personálnímu nasazení strážníků jinde k tomu dojde až od ledna.
Svůj výrok zesílil ubezpečením, že kontrola městské policie bude razantnější a důslednější. „Protože to, že tam lidé jezdí, jak říkáte, hodně a rychle, tak primárně to je proti pravidlům, předpisům a značkám, které by měli respektovat,“ vysvětlil nejvyšší představitel Jihlavy.
Upřesnil, že nyní dostává v pěší zóně pokutu přibližně 40 lidí týdně. Od zvýšeného dohledu strážníků si slibuje, že by se mohli dostat třeba i ke stovce.
Pokud zvýšený dohled strážníků nezabere, naznačil primátor dvě možnosti. A to změnit v pěší zóně dopravní systém, což ale v tuto chvíli nepovažuje úplně za vhodné. Druhou možností by byl například nějaký kamerový dohled. „Nebo vrátit sloupky, což by bylo úplně to poslední, co bych chtěl,“ dodal Ryška.
Diskuze k článku
Nový komentářJak jednoduché ...
Sloupky nebo závoru na čip, který budou mít jen podkavci v pěší zóně a případně jejich zásobovatelé.
Auto vychcánek se tam nedostane.
F. Šimek | 2024-12-30 09:00:24 |
ReagovatMěstská policie
Tak nevím na co máme v Jihlavě městskou policii
Martinozo | 2024-12-30 16:05:32 |
Reagovat.........z toho co provedli v centru je zřejmé, že pan primátor je velkým příznivec individuálního automobilismu.......... otevření ulic pro auta prý podpoří podnikatele a obchodníky........... mně se naopak zdá, že prázdné obchodní prostory naopak přibývají.......,.je fakt, že auta v bývalých pěších zónách přibyly a řídící jezdí rychle a neomaleně........... do toho složitý systém parkování........asi je opravdu lepší zajet si do obchodního centra za město............v rámci boje proti CO2..…......
Auto vychcánci jsou všudepřítomní ...
Praha 1
Neoprávněný vjezd aut do pěší zóny i několikrát za hodinu. To je každodenní realita především v Praze 1. Znovu se o tom přesvědčili i pražští strážníci během kontroly pěší zóny na náměstí Republiky.
"Vzhledem k tomu, že řidiči stále častěji porušují dopravní značení v souvislosti s vjezdem na pěší zónu, zaměřili se dnes strážníci v centru města na tuto problematiku. Jen během dvou hodin hlídky zjistily deset přestupků, kdy 7 přestupků řešily oznámením správnímu orgánu a 3 pokutou," řekla Irena Seifertová - tisková mluvčí MP hl. m. Prahy.
Jen za první čtvrtletí zaznamenali strážníci v Praze 1 na pěších zónách 1908 dopravních přestupků. V loňském roce to bylo dokonce 10 000 přestupků.
"Tady z těch pěších zón se postupem času stala normální ulice. Skutečně nikdo to nedodržuje, protože městští policisté říkali, že pokud někoho odchytí třeba pětkrát za den, tak skutečně nemají náladu pětkrát vypisovat veškeré ty dokumenty," řekl Vojtěch Ryvola (Naše Praha 1) - radní MČ Praha 1.
Přestupky totiž mohou strážníci řešit třemi způsoby: domluvou, pokutou nebo oznámením správnímu orgánu. Pro uložení pokuty na místě ale musí být splněno hned několik podmínek.
"Přestupce musí s tím přestupkem souhlasit, musí souhlasit s jeho právní kvalifikací, s výší pokuty a tak dále. Jestliže jedna z těchto podmínek není splněna, tak není možné uložit pokutu na místě. V tu chvíli musíme oznámit přestupek správnímu orgánu, pak je na správním orgánu, jak danou věc posoudí," řekla Irena Seifertová - tisková mluvčí MP hl. m. Prahy.
"Ta administrativa s tím spojená je ďábelsky veliká a nikdo nechápe, proč tomu tak je. My jsme se několikrát bavili s panem ředitelem Stejskalem, co má vše udělat pro to, aby tato divnověc zmizela z toho zákona," řekl Vojtěch Ryvola (Naše Praha 1) - radní MČ Praha 1.
Do pěších zón v centru městské části mohou podle radnice auta kurýrních služeb, úklidová a zásobovací vozidla nebo vozy opravářů a místních obyvatel. Zásobování pak mají podniky provádět brzy ráno, případně večer, kdy se na prostranství pohybuje méně chodců. Problém mají především ti se sníženou pohyblivostí.
"Všichni, kteří mají nějaké náročnější možnosti pohybu a pak, když se jim tady stane, že půjdou po pěší zóně, narazí na nějaké auto, půjdou tady s dětmi a protože neočekávají, že tady to auto bude, tak se může stát, že dojde k nějakému úrazu s ohledem na to, že tady bude projíždějící auto a to dítě tady bude a pod to auto může vběhnout," řekla Ivana Antalová (Piráti) - radní MČ Praha 1.
F. Šimek | 2024-12-31 07:32:34 |
Reagovat8km/h v německé pěší zóně
Motoristé, pozor na pěší zóny v Německu!
27. 5. 2013 - Jan Louka, DiS.
U sousedů hrozí pokuta při překročení rychlosti v pěší zóně 8 km/hod.
Zástupci německé policie chtějí informovat občany Šluknovského výběžku, především obyvatele Rumburku a Varnsdorfu, kteří využívají k cestě do sousedního státu a na naše území tamní pěší zóny, aby při svých cestách dodržovali rychlostní omezení.
Především se to týká průjezdu přes Seifhennersdorf. Obyvatelé Šluknovského výběžku si často zkracují cestu přes toto město na německém území a přitom nerespektují rychlostní omezení, platná na tamních pěších zónách. Řidiči by měli zvolit rychlost odpovídající 8 km/hod. V případě překročení rychlosti lze očekávat postih ze strany německých policistů. Současně chtějí české občany informovat, že v nadcházejícím čase na zmiňovaných pěších zónách bude z jejich strany docházet k častým kontrolám dodržování pravidel silničního provozu.
nprap. Petra Trypesová
Krajské ředitelství policie Ústeckého kraje
F. Šimek | 2024-12-31 07:43:16 |
Reagovat