Reklama
Dnes je středa 06.11.2024     svátek má Liběna

Badatel chystá knihu Jihlava pod hákovým křížem


25.5.2009 Rozhovory/Komentáře (3), autor:
admin

 Jihlava pod hákovým křížem, tak nazval amatérský badatel Jiří Vybíhal knihu, kterou připravuje dva a půl roku. Bude obsahovat 340 unikátních dobových fotografií a spoustu informací o životě v Jihlavě v době "pod hákovým křížem".

 

 Jsou známé knihy například Plzeň pod hákovým křížem, Brno pod hákovým křížem, tam jsou většinou jen historické fotografie. Vaše kniha je propojena textem.

 Ano, původně jsem si myslel, že to budou jen fotografie, ale pak jsem v dobových dokumentech narazil na takové zajímavosti, že jsem si řekl, že by bylo škoda to nepopsat. Většina prací, které jsem o té době četl, se zabývala odbojem apod. Tato kniha popisuje druhou stranu ­ konání Němců, kterých tu byla více než 1/3, a hýbali tou dobou.

 

 Jaké období bude kniha zahrnovat?

 Původně jsem chtěl od roku 1939 ­ 1945, ale pak jsem to pojal šířeji. Takže již od roku 1920 od incidentu mezi jihlavskými Čechy a Němci, kdy se Němci cítili ukřivděni při počešťování Jihlavy, že se jim zavírají školy, že ztrácejí místa ve státní správě, na železnici.

 

 Co vás vůbec k sestavení této knihy vedlo?

 Nikdy jsem se o historii hlouběji nezajímal, četl jsem knihy o druhé světové válce asi jako každý. Mým impulsem bylo, když jsem na jedné internetové aukci zadal slovo Iglau a začaly se mi vynořovat různé pohlednice. I jednoho německého vojáka, který sloužil v Jihlavě. Vzadu byly popsané a pocházely asi z pozůstalosti po vojákovi Wehrmachtu. V aukci bylo dalších 80 fotek, na nichž nebylo napsáno, že jsou z Jihlavy...

 Říkal jsem si, že by to mohlo být zajímavé téma, pídil jsem se dál a objevil fotografie s německou vojenskou technikou na náměstí, další vojáky... pátral jsem dál, šel jsem od muzea, do archivu.

 

 A na internetové aukci jste byl náhodně?

 Jedná se o vyhlášenou aukci na internetu, na které jsem původně sbíral autíčka, a zde jsem si zkusil zadat slovo Iglau.

 

 Jak dlouho na knize pracujete?

 Už 2,5 roku, šel jsem do muzea, archivu, zda mají něco i oni. Když jsem jim ukázal unikátní snímky před poštou, mluvil jsem se Zdeňkem Jarošem (historik Muzea Vysočiny ­ pozn. red.), který říkal, že také něco mají. Říkal: "Když nám to necháš, my ti recipročně necháme ofotit naše věci." To samé bylo v archivu. Mají tam velkou kolekci, ještě nezatříděnou. Díky knize si možná mohou popsat řadu fotografií, kdo je na nich, kdy a kde to je.

 

 V knize jsou tedy fotografie vaše, z muzea a archivu. Musel jste za ně platit?

 Kdyby to byla publikace komerční, ale toto je naučně populární, takže se z toho nic neplatí. Máte jen povinnost odevzdat výtisk knihy archivu a muzeu.

 

 Jedná se o první dílo s touto tematikou v Jihlavě.

 V takovémhle rozsahu tu nic takového nebylo: může se zdát, že je to jen popis Němců, ale dosud je nikdo nezpracoval. Jsou již popsané partyzánské skupiny, pan Vilímek (bývalý pracovník archivu ­ pozn. red.) se věnuje židovské otázce, ale kdo na jaké instituci v tehdejší době pracoval a žil, to tu nebylo.

 

 V úvodu knihy děkujete jihlavskému amatérskému historikovi Vilému Wodákovi za pomoc.

 Ano, jsem zaměstnaný a on má více času. Takže on chodil do archivů a ofocoval z největšího zdroje, kterým jsou tehdejší noviny Mährischer Grenzbote, kde je popsán den po dni. Celá kniha se koncipovala den po dni, jaká návštěva přijela, jaká slavnost se konala apod.

 

 Jste přece jen amatérský badatel, nebojíte se trochu profesionálních historiků, kteří budou knihu posuzovat jinými měřítky?

 Měl jsem z toho strach, ale po dvou letech jsem se osmělil, šel jsem za Zdeňkem Jarošem, jestli by se mi na to nepodíval.

 A jeho to zajímalo až tolik, že k tomu napsal osmistránkovou předmluvu s tím, že žádný z historiků nebyl takový hrdina, aby takto otevřeně psal. Je tam i doba odsunu, Němci říkají vyhnání, je tam počet táborů vyhnání původních německých obyvatel, kolik jich zde zemřelo atd., to se třeba někomu nemusí líbit.

 Takže mám předmluvu, že jde o záslužné dílo, a pak jsem to ukazoval ve Vojenském historickém ústavu v Praze historikovi Uhlířovi, který se také pochvalně vyjádřil. Nevěděl například o souvislosti s údajným atentátem na Hitlera v Jihlavě, kterou jsem rozklíčoval. Mezi jihlavskými Němci byla tato historka známa.

 Když jsem dostal pohlednici, kde byl vyfocen transparent Německá Jihlava vítá Führera, myslel jsem si, že je to jen nějaké motto jako Ať žije první máj, ale ono to opravdu bylo připravené na jeho návštěvu a katakomby vedly pod přibližně v místech, kde byl řečnický pultík... Našel jsem k tomu doklady.

 

 Historikové potřebují poznámkový aparát, rejstříky.

 Určitý handicap této knihy je, že každá historická literatura má za každou druhou větou odkaz na nějaký pramen. Já to zjistil až po roce, a protože už vím jen přibližně, odkud jsem to vzal, ale nemám přesnou dataci, tak jsem v tom dál nepokračoval. Bylo by to strašná věc teď všechny prameny dohledávat. Takže pro někoho to může být kontroverzní.

 

 Některé prameny zde máte uvedené, například Aloise Šimku. V nedávno vydané knize Jihlava jej historik Fasora kritizuje a zamýšlí se nad seriózností jeho děl...

 Neberu si je za vzor, je to čerpání nějakých věcí. Samozřejmě tam nacházím chyby, třeba ve jménech, mám raději historické dokumenty. Nemám rád ani vyprávění pamětníků, je to přece jen již 70 let..., třeba i označení vypálení jihlavské synagogy je chybné na pamětní desce.

 I v Mährische Grenzbote nějakým písmenkem udělali z jednoho člověka někoho jiného, proto jsem nad tou prací strávil takovou dobu. Určitě tam někdo najde nějaké chyby, ale snažil jsem se toho vystříhat a vzít několik pramenů, abych se dopátral, jak se kdo třeba přesně jmenoval.

 

 V knize je spousta faktických informací. Záleží na tom, jaký je jejich výklad.

 Závěry moc nedělám, nezamýšlím se jako jiní historici, abych tu dobu zhodnotil. Nechal bych to na nich, oni jsou odborníky, a jestli se toho tématu nebudou bát z důvodu, že Němci "hýbali" Jihlavou, ať řeknou, jak skončil odsun, že odešlo 12 tisíc lidí, kteří tu do té doby žili...

 Kniha je spíš zpracovaná "den po dni", jaké tu byly úřady, kdo je vedl, jak se jmenoval, jak skončil, kdo vedl radnici... byl tu mezi nimi boj, rozkaz od samotného Himmlera, že Jihlava bude jen německé město, on tu byl asi na tajné návštěvě, není z toho žádná fotografie, žádná zmínka v tisku, jen se podepsal do zlaté pamětní knihy města Jihlavy.

 

 Využil bych jedné věty z vámi připravované knihy. "Každý je opatrný, aby nedal do rukou něco, co by mohla nějaká ultrapravicová skupina zneužít". Nemůže být brána tato kniha jako oslava německé Jihlavy? Vždyť podklady se braly z tendenčních tiskovin.

 Jedná se o kus historie Jihlavy, určitě bych nechtěl, aby si knihu kupovali nějací příslušníci nějakých stran jen z důvodu, že tíhnou k nějakému pokračování té hrůzy, kterou naše republika prošla, to určitě ne. Ale téma mi připadalo zajímavé.

 Vycházím především z Mährische Grenzbote, to je stěžejní. Jihlavské listy byly zakázány a už od roku 1939 mohly pod tíhou cenzury psát jen to, co jim cenzor dovolil. V knize budou věci, které se lidé jinde nedočtou.

 

 Kdy vyjde?

 Chtěl bych do konce června. Bude na křídovém papíře ve formátu A 4, stojí mě to hodně peněz i času. Nemyslím si, že budu psát nějakou druhou, v mém osobním životě mě to zaměstnalo natolik, až jsem byl překvapen, kolik je to práce, zvláště v historických tématech, kdy něco se dozvíte, a za půl roku k tomu dostanete jiný střípek a tak dál, až teprve pak dostanete ucelený obrázek.

 

 Na konci knihy píšete, že očekáváte bouřlivou diskuzi. V čem?

 Všechny práce, které jsem četl, pojednávaly o odboji, který byl omezený tím, že tu Němců bylo opravdu hodně. Historici se k tomuto tématu nechtějí moc vyjadřovat, nikdo o té době moc nenapsal, věřím, že je to prvotina, která se bude dál rozvíjet.

 Očekávám, že i lidé budou mít více materiálů doma a na~jdou se snímky jihlavského náměstí, třeba v jiných podobách. Byl jsem v Brně v archivu, kde je dosud nezpracovaný archiv gestapa, kde byly ještě zalepené obálky, novodobější doba není tak probádaná třeba jako středověk.

Petr KLUKAN

Diskuze k článku

Nový komentář

Řekl bych, že autorovi je německé
prostředí velmi blízké...
Josef K. | 2009-05-26 06:49:31 | Reagovat
Fakt, čistý Árijel
Někteří Němci by ho za dílko možná pochválili, kdyby přežili norimberský proces
M. S. | 2009-05-26 09:07:59 | Reagovat
Praha
Zajímalo by mě,zdali existuje publikace Praha pod hákovým křížem.Určitě by v ní neměla chybět fotografie,jak malej Vašík Veškrna sedí strejdovi Heydrichovi na klíně.
buřič | 2009-05-31 02:16:47 | Reagovat
ReklamaReklama
Reklama
Reklama
12.04.2010 RozhovoryUvědomme si, že žijeme ve šťastné době

Ekonomický růst byl po revoluci dobrým tažným koněm, dnes bychom měli hledat jiné priority, tvrdí ekonom Tomáš Sedláček, který besedoval v Jihlavě.   Ve svých přednáškách i v knize ...

Komentáře (17)
09.04.2010 RozhovoryStát pošle do regionu 290 milionů na silniční stavby

Náměstek ministra dopravy Tomáš Kaas zavítal v úterý na Vysočinu a pojmenoval letošní priority státu při podpoře silničních staveb.    Státní i krajské silnice zůstaly po letošní ...

Komentáře (3)
06.04.2010 RozhovoryVelkoberanovský starosta: Obchvat není na pořadu dne!

Ve funkci starosty Velkého Beranova je necelý půlrok.  Přesto Jaroslav Kokejl tvrdí, že po volbách už dál pokračovat nechce.  Měl jste tehdy ještě jako místostarosta vůbec nějakou představu, ...

Komentáře (1)
02.04.2010 RozhovoryZámek se zkusí zaměřit na děti

Také na Státním zámku v Telči začala včera nová sezona. Podle správce zámku Bohumila Norka objekt letošní dlouhou zimu přežil dobře.  Jaké škody konkrétně zima způsobila?   Jsou ...

Komentáře (0)
30.03.2010 RozhovoryKrize ovlivnila i projekty Rotary

  Nejvyšším představitelem Rotary klubů v Česku a na Slovensku bude od července Martin Timr z Českých Budějovic. O víkendu navštívil Jihlavu.   Každý rotariánský guvernér přichází ...

Komentáře (20)
26.03.2010 RozhovoryKubánská velvyslankyně: Nevzdáme to

  Socialismus jsme si vybrali svobodně a nenecháme si ho vzít, řekla mj. v Jihlavě kubánská velvyslankyně B. E. M. Álvarezová.  Do jihlavského sídla KSČM si velvyslankyni Kuby přišlo ve ...

Komentáře (4)
23.03.2010 RozhovoryStarosta Nechvátal: Méně peněz dostali všichni!

Třešťská radnice odmítá financovat seniorský fotbal, podpory mládeže se nezříká.  Obce na Vysočině musí kvůli přetrvávající krizi v ekonomice šetřit. Při sestavování svých rozpočtů ...

Komentáře (0)
19.03.2010 RozhovoryZima divokou zvěř letos vysílila

Letošní průběh zimy dává  zabrat i divoce žijící zvěři. Myslivci se jí proto snaží  život usnadnit  přikrmováním.  Podle slov MVDr. Karla Křena,  člena okresní myslivecké rady ...

Komentáře (0)
16.03.2010 RozhovoryKrátký: Obec se kvůli čistírně zadluží na desítky let

Do roku 2015 by každá obec v ČR měla mít dokončenou čistírnu odpadních vod.   Hodně skepticky přijal rozhodnutí státu realizovat do roku 2015 čistírny odpadních vod (ČOV) i v malých ...

Komentáře (2)
12.03.2010 RozhovoryCukrovka je hlavní příčinou selhání funkce ledvin

Desetina obyvatel v Česku má nějaký typ chronického onemocnění ledvin.   Prevencí a hlavně včasnou diagnostikou mohou lidé podle primáře interního oddělení jihlavské nemocnice MUDr. ...

Komentáře (0)
09.03.2010 RozhovoryChudíková pověsí lyže na hřebík

Vítězkou ankety Sportovec Jihlavska 2009 se stala orientační běžkyně na lyžích Barbora Chudíková.   Na pódiu jste ohlásila ukončení lyžařské kariéry. Neodvoláte ho? Neodvolám. ...

Komentáře (0)
08.03.2010 RozhovoryDražby: Chceme, aby na ně lidé chodili

Reportáž z dražby na jihlavském soudu vzbudila otázky řady čtenářů JL. Přinášíme nyní odpovědi.  Jak se lze o dražbách z exekucí dozvědět, jaká jsou při nich pravidla a řadu dalších ...

Komentáře (7)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net