Slovo exekuce se v poslední době stává strašákem, který pro některé občany, kteří se ocitli ve finanční krizi a zadlužili se, může mít konkrétní podobu, když jim exekutor začne zabavovat jejich majetek. Kdy se musíme exekutora bát a jaké má vůbec pravomoci nejen o tom jsme hovořili s Mgr. Stanislavem Molákem, soudním exekutorem v Havlíčkově Brodě.
Od září 2001 byla v Česku zřízena instituce soudního exekutora. Řekněme si proto na úvod, co všechno může exekutor v rámci exekuce provádět?
"Exekutor může k vymožení dluhu nařídit srážky ze mzdy a srážky z účtů. Může také zabavit a prodat movité věci či nemovitosti v dražbě. Dále může přikázat peněžité pohledávky, třeba platby za provedené práce nebo dodávky zboží. Přikázat lze i majetkové právo, tedy podíl v obchodní společnosti či v bytovém družstvu. Může také provést vyklizení, odebrání či rozdělení věci nebo uložit pokutu. V omezeném rozsahu může exekučně postihnout i majetek ve společném jmění manželů (SJM)."
Exekutor může ale lidem také pomoci, protože lze využít jeho služeb nejen při samotné exekuci, ale i jako prevenci před zdlouhavým soudním řízením?
"Ano. Exekutor poskytuje právní pomoc jak před, tak i po nařízení exekuce. Skutečnou prevencí je možnost nechat si sepsat exekutorský zápis s přímou vykonatelností, který má právní sílu exekučního titulu. Zápis je vlastně smlouvou mezi věřitelem a dlužníkem a častokrát je součástí splátkového kalendáře, kterou dlužník svoluje, že v případě nesplnění závazku může být rovnou nařízena exekuce. Významně se tedy zkrátí čas od okamžiku prodlení dlužníka do zásahu exekutora. Ve věci neprobíhá žádné soudní řízení o přiznání práva, rovnou se nařizuje exekuce. Samozřejmě vyžaduje to na úvod spolupráci dlužníka, který musí být ochoten zápis podepsat, ale i pro dlužníka to není zas tak nevýhodné, protože získá další splátkový prostor a i odměna za zápis vyjde nepoměrně levněji než náklady soudního řízení."
Jaká má exekutor práva, může vstoupit do prostor povinného a pak provést exekuci tedy rovnou zabavit majetek povinného?
"Ano. Při exekuci na movité věci vykonavatel exekutora běžně vstupuje do prostor, kde povinný bydlí a provádí tam soupis movitých věcí. Je to dnes krok spíše výjimečný a v praxi přichází na řadu u těch nejvíce problémových dlužníků, kde jiné pokusy vydobýt dluh třeba srážkami nevedou k výsledku. Nicméně exekuce jako taková je provedena až prodejem věcí v dražbě a vyplacením získaných prostředků věřiteli, samotný soupis a zabavení věcí je vlastně jen "přípravný úkon"."
Je exekuce při vymáhání dluhů výhodná?
"Zákon, kterým se postup při exekuci řídí, obsahuje řadu instrumentů, díky nimž je exekuce u soudního exekutora relativně nejúčinnější nástroj vymáhání práva ve srovnání s dalšími způsoby. Základní pilíře efektivity exekučního řízení jsou hmotná zainteresovanost exekutora na výsledku řízení, generální omezení dlužníka v nakládání s majetkem po dobu exekuce a možnost exekutora vymáhat více způsoby postupně či v případě potřeby i současně."
Ale připravuje se novela zákona...
"Bohužel připravovaná tzv. střední novela exekučního řádu hodlá jeden tento pilíř vážně narušit, neboť legislativní návrh umožňuje dlužníkovi, aby se svým majetkem disponoval i během exekuce. Obávám se, že díky tomu bude opět beztrestně docházet k rozsáhlému zašantročování majetku, jako tomu bylo před rokem 2001 a vymahatelnost práva poněkud poklesne. Zatím je však návrh novely tohoto zákona na počátku své cesty parlamentem, takže třeba zákonodárci toto vybočení vrátí do rozumných kolejí."
Vraťme se ale k institutu exekuce. Mohu se jako dlužník nějak účinně bránit exekuci?
"Dlužník by se především měl snažit narovnat své závazky, tedy pracovat na tom, aby k exekuci nemuselo dojít. Pokud je již exekuce nařízena a dlužník ví, že je oprávněná, měl by co nejdříve kontaktovat příslušný exekutorský úřad a pokusit se nabídnout řešení dluhu. Tedy zejména komunikovat. Tím ušetří spoustu nervů, rozmrzelosti a nemálo exekučních nákladů."
Lze se nějak účinně bránit, když s nařízenou exekucí člověk nesouhlasí?
"Pokud s exekucí nesouhlasí, může podat odvolání, ale zákonné důvody pro odvolání jsou velice úzké, často dlužníci podávají odvolání, ačkoliv by měli správně podat návrh na zastavení exekuce spojený s návrhem na její odklad. Odvoláním sice oddálí zpeněžení majetku, ale na jeho zabavení to nemá odkladný účinek. Nakonec častokrát dlužníci svého odvolání litují, protože exekuce trvá déle, a tedy i nepříznivé účinky na ně dopadají po delší dobu. Problematika odvolání proti exekuci je natolik složitá, že pokud je dlužník myslí vážně a nejde jen o zdržovací taktiku, měl by si vždy pro tento úkon vybrat advokáta, a raději toho, který s tím má zkušenosti."
Co když přijde exekutor neoprávněně?
"V drtivé většině případů exekutor "nechodí", ale pošle nejdřív nějakou "poštu". Usnesení o nařízení exekuce, exekuční příkazy k obstavení majetku, výzvu ke splnění dluhu". Pokud má adresát pocit, že je osloven neprávem, pak nejčastěji bude podávat odvolání či návrh na zastavení exekuce, jak bylo uvedeno v předchozí odpovědi. Zcela odlišná je situace, kdy se exekutorský vykonavatel domáhá vstupu do bytu, který považuje za obydlí dlužníka, a ve skutečnosti tomu tak není. Zde je především třeba zachovat klid. Vstupujeli exekutor do bytu, pak musí mít z nějakých informačních zdrojů potvrzeno, že se tam povinný trvaleji zdržuje, nebo že tam má uloženy své věci. S příchozím je třeba tedy probrat, odkud jeho informace pramení, a případně mu sdělit, jaký je skutečný stav, tedy kde se dlužník skutečně zdržuje, pokud je znám, nebo pokusit se doložit, že jde o omyl. Dojdeli přesto k soupisu věcí, doporučuji nechat si předložit úřední průkaz vykonavatele a opsat si jméno vykonavatele a jméno soudního exekutora v něm uvedené, do protokolu uvést svoje výhrady a vyžádat si kopii protokolu o movitých věcí."
Letos na jaře byla zřízena Centrální evidence exekucí...
"Centrální evidence exekucí je veřejný seznam, kde jsou evidovány všechny pravomocně nařízené exekuce v běhu. Funguje od března 2009 na adrese www.ceecr.cz. Je to první pokus o oficiální registr dlužníků. Zatím eviduje jen exekuce prováděné u soudních exekutorů zhruba 750 tisíc věcí. Očekává se, že do něj časem přibudou i další exekuce vykonávané finančními úřady, pojišťovnami, celníky.
K čemu tato evidence slouží?
"Pro podnikatele tkví nejzásadnější efekt Centrální evidence exekucí v možnosti prověřit si relativně levně a nezávisle obchodního partnera a nebo svého dlužníka a zvážit podle toho, zda uzavře kontrakt či zda přistoupí k exekuci. Relevantní je zejména pozitivní výpis. Pokud je osoba v Centrální evidenci exekucí uvedena, zřejmě nejde o zcela neproblémového obchodního partnera a stejně tak, pokud je v evidenci exekucí uveden váš dlužník s tím, že je na něj vedeno deset a více exekučních řízení, pak většinou by nebylo ekonomické pokoušet se přidat k nim svoji exekuci jako jedenáctou v pořadí."
V poslední době často dochází k exekučním dražbám nemovitostí, kde se lidé o jejich termínu dozví?
"Dražba je vyhlášena dražební vyhláškou, ta se vyvěšuje na úřední desce exekutora a soudu, a obecního či městského úřadu v místě, kde se dražba koná. Dále se zasílá k vyvěšení na obce a katastrální úřady, kde je příslušný dlužník a kde se nemovitost nachází. Nejčerstvější informace však naleznete na internetu. Řada exekutorů inzeruje na realitních serverech a prakticky každý exekutor má své stránky a na nich dražby oznamuje."
Jak taková dražba probíhá?
"Dražit se začíná na dvou třetinách nebo i na polovině odhadované tržní ceny nemovitosti. V poslední době sledujeme přesun zájmu o nemovitosti v dražbě od obchodníků směrem ke koncovým vlastníkům. To je pro kupce také příznivé, protože nedochází k umělému "šroubování ceny". Díky ekonomické krizi a z ní plynoucímu celkovému poklesu cen nemovitostí nebylo pořízení nemovitosti v dražbě, nikdy dosud tak výhodné jako dnes. Pokud nemovitost zájemce koupí v dražbě, je mu poskytnuta dvou až tříměsíční lhůta na zaplacení, tedy dost dlouhá doba na vyřízení úvěru či hypotéky."
Dana ČÍRTKOVÁ
Diskuze k článku