JIHLAVA - V pátek se fotbaloví fanoušci vydají v Jihlavě na fotbalový stadion, aby podpořili domácí celek ve druhém zápase jarního kola druhé ligy.
Do Jihlavy přijede tým Opavy, jehož fanoušci při své poslední návštěvě zdemolovali stadion. Jak se připravuje na páteční zápas jihlavská policie, jsme se zeptali vedoucího jihlavského územního odboru pro vnější službu plk. Mgr. Miloše Trojánka.
"Na úvod je zapotřebí říci, že od ledna letošního roku platí nový zákon o Policii České republiky. V souvislosti s tím se změnily také některé související zákony. Došlo ke změně zákona o podpoře sportu. Nyní jsou tak určena přesná pravidla a definována odpovědnost, kterou má v oblasti bezpečnosti při sportovních utkáních policie a pořadatel."
Jaké jsou tedy ty nejzásadnější změny?
"Zásadní změnou je ustanovení o povinnostech provozovatele sportovního zařízení. Vlastník sportovního zařízení je povinen vydat a zveřejnit návštěvní řád, ve kterém stanoví pravidla pro vstup a chování návštěvníků a osob vykonávajících pořadatelskou službu ve sportovním zařízení. Provozovateli zařízení se pak ukládá povinnost zajistit bezpečnost osob a majetku ve svém zařízení."
Počítá také zákon s nějakými sankcemi v případě, když pořadatel bezpečnost na stadionu nezajistí?
"Za nesplnění této povinnosti počítá zákon se sankcí, a to zákazem účasti návštěvníků až na dobu jednoho roku. Při porušení zákazu by se pak jednalo o správní delikt, kde pokuta činí až dva miliony korun. Je potřeba upozornit, že se jedná o obecně závazný právní předpis, který se vztahuje na všechny provozovatele sportovních zařízení. Není rozhodující, na jaké sportovní úrovni se soutěž koná."
Vraťme se ale dovnitř stadionu. Co když tam dojde k nějakým potyčkám, které pořadatel vlastními silami nezvládne?
"Pokud je bezpečnost osob nebo majetku ve sportovním zařízení ohrožena závažným způsobem a přes veškerá opatření, učiněná vlastníkem, nedojde k obnovení pokojného stavu, je vlastník sportovního zařízení povinen přerušit nebo ukončit probíhající sportovní podnik. Bez zbytečného odkladu pak musí požádat o spolupráci Policii České republiky."
To tedy v praxi znamená, že pokud bude chtít pořadatel požádat policii, aby uvnitř stadionu zakročila, musí nejdříve přerušit utkání...
"Ano, zákon o podpoře sportu to jasně definuje, kdy může policie zakročit uvnitř stadionu. Tento akt má své náležitosti. Musí být přerušeno utkání, tedy nesmí se hrát, a měli by být hráči z hřiště pryč. Vlastník sportovního zařízení může úplně zrušit utkání nebo je pouze přerušit. Fyzicky to samozřejmě po předchozím pokynu delegáta může udělat jen rozhodčí. Vlastník a provozovatel sportovního zařízení musí být v kontaktu s velitelem opatření a ten poté dá nebo nedá souhlas se zákrokem. Podle mého názoru je důležité, že jsou do toho vztaženi i delegáti fotbalového stavu."
Jste připraveni v případě zneužití policejního zásahu po klubu požadovat finanční náhradu?
"My musíme každý provedený zákrok vyčíslit z hlediska nákladů. Pokud ve sportovním zařízení dojde k závažnému ohrožení bezpečnosti osob nebo majetku v důsledku toho, že vlastník sportovního zařízení neučinil veškerá opatření, a pokojný stav jsme museli obnovit my, pak by se samozřejmě rozhodlo o náhradě vynaložených nákladů. Ale nejdříve bychom museli vyhodnotit, proč pořadatelská služba selhala a jaké byly příčiny jejího selhání."
Jak to bude se zajištěním veřejného pořádku v okolí stadionu při příjezdu a odjezdu fanoušků?
"Tam se pro nás nic nemění. O veřejný pořádek před stadionem a v ulicích Jihlavy se staráme. Budeme monitorovat veškeré příjezdy, odjezdy, příchody i odchody fanoušků tak, aby nedocházelo k narušení veřejného pořádku. Jsme schopni doprovodit skupiny fanoušků na vlakové nádraží. Stejně tak se budeme standardním způsobem starat o zajištění dopravní situace v okolí stadionu a ve městě."
Setkali jste se před začátkem, jarního kola se zástupci klubu, abyste si vyjasnili vzájemné kompetence?
"Ano, v Jihlavě se konala společná schůzka všech zainteresovaných. Schůzce byl přítomen také náměstek jihlavského primátora Radek Vovsík za vlastníka sportovního zařízení. Představitelé klubu si řekli své představy, ale v té debatě trošku zapomněli na některé povinnosti, které vyplývají právě z novely zákona o podpoře sportu a směřují k vlastníkovi sportovního zařízení. Ale domnívám se, že jsme došli ke společnému závěru a že vlastník i provozovatel fotbalového stadionu se nejen na první zápas s Opavou dobře připraví."
A jak jsou připraveny policejní složky?
"Před jarní částí ligy jsme si vytipovali všechny rizikové zápasy, což je standardní postup. Shodli jsme se na tom, že se jedná o dva zápasy s Opavou a Bohemians. K těmto zápasům budeme připravovat vlastní bezpečnostní opatření nezávisle na sportovním klubu tak, abychom v případě potřeby byli schopni okamžitě zasáhnout. Na riziková utkání budeme mít v záloze také početnější tým pro případ, že by se vyskytly nějaké problémy s fanoušky."
Diskuze k článku