JIHLAVA - Vykázat násilníka z bytu v případě, když se dopouští na svých blízkých domácího násilí, policistům umožňuje zákonem stanovený institut vykázání, který je platný od 1. ledna 2007.
Se zkušeným policistou a pedagogem Vyšší policejní školy MV v Jihlavě Antonínem Křoustkem jsme hovořili o tom, že rozpoznat domácí násilí a rozhodnout o vykázání násilníka nebývá pro zasahujícího policistu snadné.
"Institut vykázání není sám o sobě úplně dokonalým prostředkem pro řešení domácího násilí, ale přesto jeho zavedení do právního řádu znamená velmi výrazný posun. Pro policii znamenala novelizace zákona významné posílení kompetencí při řešení situací domácího násilí."
Jak policisté, které na místo ohrožená osoba zavolá, poznají, že jde skutečně o domácí násilí?
"Pro to, aby policisté dokázali takové situace odhalit a věděli, jak si s nimi mají poradit, byla vypracována speciální metodika. Konkrétně jde o závazný metodický pokyn policejního prezidenta, kterým se stanoví postup příslušníků Policie České republiky v případech domácího násilí. Přílohou tohoto metodického pokynu je dotazník SARA DN, který je koncipován formou tří souborů po pěti otázkách, jejichž zodpovězení by mělo indikovat rizikové faktory."
Takže stačí jen vyplnit a vyhodnotit odpovědi v dotazníku...
"To v žádném případě nestačí. Dotazník je pouze jednou z pomůcek, která by měla policistům pomoci domácí násilí identifikovat. Policisté jsou školeni, aby dokázali domácí násilí správně rozpoznat, aby uměli situaci správně vyhodnotit a zvolit vhodné opatření k ochraně oběti. Učíme je to již v základní odborné přípravě, ale další znalosti v této oblasti jim přináší až praxe. Po komplexním zhodnocení konkrétní situace na místě, vyhodnocení předchozích oznámení stejné osoby pak záleží na uvážení policisty, zda vydá či nevydá rozhodnutí o vykázání. Bylo by mylné domnívat se, že pouhé vyplnění dotazníku bude postačující."
Co je vlastně obsahem dotazníku SARA DN, o kterém jsme se zmínili?
"Je to výrazná pomůcka pro policisty. Policisté po oznámení případu se znaky domácího násilí shromažďují informace o rizikových faktorech. Dotazník obsahuje celkem patnáct strukturovaných otázek na rizikové faktory. Prvních deset otázek je zaměřeno na získání informací o osobě a chování násilníka a odpovídá na ně ohrožená osoba. Zbývajících pět otázek slouží k objektivnímu posouzení celkové situace na místě, kde má docházet k domácímu násilí."
Proškolený uživatel metody tedy dokáže vyhodnotit aktuální situaci, odhadnout závažnost hrozby a přijmout opatření, která eliminují rizikovou situaci...
"Ano, mělo by tomu tak být. Z praxe víme, že i výskyt malého počtu rizikových faktorů může signalizovat maximální ohrožení, a je nezbytné násilníka vykázat. Přítomnost vyššího počtu rizikových faktorů vždy znamená vysokou míru rizika.
Právě jeden případ vykázání, k němuž došlo na Pelhřimovsku, vedl ke změně metodického pokynu. Policisté tehdy vykázali z bytu násilníka, i když jeho chování neneslo všechny typické znaky domácího násilí. Ohrožená osoba se ale ocitla ve vážném nebezpečí.
V současné době tedy můžeme vykázat násilníka i v případě, že jeho chování nese znaky nebezpečnosti a jedná se o zvlášť závažný útok na ohroženou osobu. Ostatní znaky domácího násilí zde být nemusí. To je další výrazný posun v pravomocech policistů, kteří mohou lépe chránit ohroženou osobu."
Může docházet také k případům, kdy lze tento institut nějak zneužít..?
"Samozřejmě, že i takové případy se mohou objevit. Ale právě na policistovi a jeho znalostech záleží, aby to dokázal rozpoznat. Domácí násilí totiž není běžná partnerská hádka, ani italské manželství, kde si dva jedinci ostře vyměňují názory.
Skutečné domácí či partnerské násilí má jeden hlavní znak je prostředkem, jak partnera dostat do zcela podřízeného postavení a ovládat ho, je tu neměnnost rolí pachatele a jeho oběti. Je proto třeba odlišit běžný manželský či partnerský konflikt, při němž proti sobě stojí dva jedinci ve stejné pozici, a domácí násilí, kde je vystrašená oběť a násilník.
Od jiných forem násilí se liší například tím, že k násilí dochází v soukromí, mezi blízkými lidmi, násilné chování probíhá v cyklech a dlouhodobě. Násilné projevy se opakují a mají vzrůstající tendenci. A právě takto ohrožené osoby chrání institut vykázání."
_____________________
Co je to domácí násilí?
Pod pojmem "domácí násilí" se rozumí stupňující se opakované násilí fyzické, psychické, ekonomické či sexuální povahy mezi manželi nebo partnery či kombinace těchto jednotlivých forem. Charakteristické pro takové útoky tedy je, že k nim dochází mezi osobami, které spolu jsou či v minulosti byly v rodinném, partnerském či obdobném vztahu a trvale spolu žijí v jednom bytě či domě.
Cílem takového jednání přitom je vytvoření vztahu závislosti oběti na pachateli a získání moci pachatele nad obětí. Intenzita domácího násilí se obvykle časem zvyšuje.
Zdroj: Bílý kruh bezpečí Diskuze k článku