Reklama
Dnes je neděle 07.07.2024     svátek má Bohuslava

Cyrilometodějský kalendář: Název, který klame

CYRILOMETODĚJSKÝ KALENDÁŘ 2022 vydal Katolický týdeník.
CYRILOMETODĚJSKÝ KALENDÁŘ 2022 vydal Katolický týdeník.

24.10.2021 Kultura/Komentáře (0), autor:
Pavel Bajer

Nejen informace o římskokatolické církvi v ČR, ale především 12 měsíců v roce a 12 významných českých osobností, u nichž uplynulo kulaté jubileum od narození či úmrtí.

Cyrilometodějský kalendář vychází již podvacáté. Po celou dobu jeho existence působí jako editor tohoto sborníku jihlavský rodák Jan Paulas.

V lednu si připomeneme 100 let od úmrtí významného papeže-reformátora Benedikta XV. (vlastním jménem Giacomo della Chiesa). V únoru 1922 se narodil básník a prozaik Jan Skácel. V březnu si připomeneme nedožité jubileum evangelického teologa Josefa Smolíka.

Duben je ve znamení vzpomínky na protestantského teologa a filozofa Jana Milíče Lochmana. V květnu 1922 zemřel katolický teolog a filozof Eugen Kadeřávek. Červen je trošku atypický, protože je zasvěcen vzpomínce na 300 let od úmrtí významného českého stavitele Kryštofa Diezenhofera.

Červenec bude ve znamení sta let od narození katolického kněze a vězně komunistického režimu Antonína Huvara.

V srpnu se vrátíme hluboko do minulosti. Sborník v tomto měsíci totiž vzpomíná na 800. výročí úmrtí zakladatele cisterciáckého kláštera na Velehradě, českého knížete a moravského markraběte Vladislava Jindřicha.

Září bude ve znamení 50 let od úmrtí evangelického teologa Josefa Bohumila Součka. Říjen bude dosti netradiční. Oslavíme v něm 85. narozeniny stále ještě žijícího českého historika a bývalého velvyslance ve Vatikánu Františka Xavera Halase.

Rovněž listopad bude patřit žijící osobnosti. Tento měsíc připadá na 80. narozeniny legendární české zpěvačky Marty Kubišové, která se stala symbolem boje proti komunistické totalitě.

V prosinci se vrátíme ke kořenům katolické církve. V tomto měsíci uplyne 400 let od biskupa svatého Františka Saleského, který je považován za jednoho z učitelů církve.

Tento v podstatě katolický sborník obsahuje příspěvky mnoha českých i zahraničních autorů. Velká část z nich pochází z Vysočiny. Najdeme v něm také rozhovory se zajímavými lidmi.

V případě zahraničních autorů má skutečně hvězdné obsazení. Obsahuje například povídku Bobule po Alexanderu Solženicynovi druhého neznámějšího vězně sovětského Gulagu Varlama Šalamova.

Povídkami Unést dívku není jen tak nebo Být šťastný se v tomto sborníku prezentuje nositel Nobelovy ceny, turecký spisovatel Orhan Pamuk.

Kdo by neznal italského spisovatele Umberta Eca, který nečekaně zemřel před pěti lety? Od něho si v kalendáři třeba může přečíst jeho prózu Kolik knih jste ještě nečetli?

Z českých jmen je snad nejznámější publicista Karel Kosatík, který se v kalendáři prezentuje úryvkem ze své knihy České okamžiky. Jeho text rozebírá nesouhlas parašutisty Adolfa Opálky s atentátem na zastupujícího říšského protektora v Čechách a na Moravě Reinharda Heydricha.

Vysočinské zastoupení

V Cyrilometodějském kalendáři má bohaté zastoupení také Vysočina. A to jak svými autory, tak i tématy.

Přečíst si můžete texty od autora úspěšné knihy o pateru Josefu Toufarovi, Miloše Doležala. Ten se ve sborníku prezentuje hned čtyřmi příspěvky.

Povídka Veselý, Kelin a zázrak popisuje zázračné uzdravení dominikána Jiřího Marii Veselého, kterého léčil ruský emigrant Nikolaj Andrejevič Kelin.

Druhá Doležalova próza nese název Rudá rána a je o příslušníkovi StB Bohumilu Růžičkovi, který se zúčastnil provokace bezpečnosti v Číhošti, jejíž obětí se stal místní farář Josef Toufar.

Rozkymácet lešení naduté důstojnosti je povídka věnovaná Antonínu Bradnovi. V próze Lštění jako vyplouvající naděje píše o splnění svého snu o Vánocích roku 2020.   

Svůj příspěvek ve sborníku zveřejnil z vysočinských literátů také bývalý jihlavský novinář a dnes publicista Aleš Palán. Ten zde má otištěn úryvek ze své nové knihy Rady pánu Bohu, jak vylepšit svět ještě líp nazvanou Mág

Prezentuje se tu také Ludmila Klukanová s prózami Dva domy a tři rozsévači světla, která pojednává nejen o významném rodáku z Vysočiny, bývalém českobudějovickém biskupovi Josefu Hlouchovi.

Do sborníku přispěl také syn L. Klukanové, šéfredaktor JL Petr Klukan, svým zamyšlením o pohnutých osudech vsi, ze které pocházel Jan Kubiš.

Kněz a teolog Cyril Vojtěch Kodet pochází z Malého Beranova. V Cyrilometodějském kalendáři je otištěn jeho rozhovor s editorem Janem Paulasem.

Vysočinu reprezentuje také Lucie Tučková prózou nazvanou Na cestu, která pojednává o Petrkovu a jeho nejznámějších obyvatelích bratrech Reynkových.

Z Jihlavska pochází dcera Ivana „Magora“ Jirouse Marta Veselá Jirousová. V Cyrilometodějském kalendáři má otištěné dvě básně. Bolestný růženec a Tenkrát jsem ti řekla.

Publikace je vybavena množstvím fotografií a kreseb. Jejich autory jsou například malíři bratři Reynkovi nebo fotograf Karel Cudlín. Cudlín se zde prezentuje spoustou fotek z ČR i zahraničí, na nichž zachycuje společenské i politické události. Nevyhýbá se ani současným tématům. Ve sborníku totiž zachycuje také dnešní koronavirovou dobu.

Samotný název sborníku může neznalého čtenáře trochu odradit, protože si „jakýsi kalendář s Cyrilem a Metodějem“, nekoupí. Byla by to škoda, jelikož publikace nabízí každoročně známé autory s mnoha zajímavými tématy.  

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
22.06.2024 KulturaVůz z peněz za „Zlatovlásku“ už slouží hospici

Jak informoval koordinátor propagace Oblastní charity Jihlava Marek Mašát, zakoupil charitní Domácí hospic Bárka nový automobil z peněz získaných z divadelní benefiční akce. Automobil ...

Komentáře (0)
21.06.2024 KulturaAkrobaté ze Sokola nabídli Krtka i Pata a Mata

Celoroční práci s dětmi odprezentoval ve středu veřejnosti v parku u jihlavské polytechniky oddíl Akrobat Sokola Jihlava. Na závěsných šálách i v trávě pod nimi nabídl stovkám přihlížejících ...

Komentáře (0)
20.06.2024 KulturaSto let umělce G. Kruma uctili i v Praze

Stoleté výročí narození brilantního kreslíře a ilustrátora Gustava Kruma (23. 5. 1924 – 21. 3. 2011) oslavuje Jihlava, jeho rodné město, komorní výstavou v Domu Gustava Mahlera. O výstavě ...

Komentáře (0)
19.06.2024 KulturaV muzeu se vrací na oči lidí keltské a germánské šperky, zbraně i nářadí

Archeologická výstava běží v nejvyšším patře Muzea Vysočiny Jihlava. Je hlavním výstupem z projektu regionální spolupráce mezi Archeologickým ústavem Akademie věd ČR, Brno a právě ...

Komentáře (0)
18.06.2024 KulturaV HDJ začíná vznikat seriál. Tvůrcům pomáhá veřejnost

Námět seriálu, který aktuálně začíná vznikat v prostředí HDJ, pochází z hlavy herce jihlavského profesionálního divadla Františka Maňáka. Ke spolupráci na scénáři přizval dramaturga ...

Komentáře (0)
16.06.2024 KulturaCo vše dělaly dámy před stoletím pro módu

Autentické exponáty ze sbírky brněnské sběratelky Kristiny Kruntorád Ketmanové vracejí ještě do 23. června návštěvníky muzea na polenském zámku do časů 19. a začátku 20. století, ...

Komentáře (0)
15.06.2024 KulturaFilharmonici zahrají na zámku jubilanta Smetanu

Letošní dvousté výročí narození Bedřicha Smetany připomene Filharmonie G. Mahlera Jihlava 16. června od 19 hodin koncertem na Zámku Třešť. Koncert nazvaný Sedm zastavení Bedřicha Smetany ...

Komentáře (0)
14.06.2024 KulturaSopranistka Miroslava Časarová přichází s festivalem Operkyně

S novým hudebním festivalem přichází na Vysočinu operní pěvkyně Miroslava Časarová. Ponese titul Operkyně a své koncerty odprezentuje od června do září. Nový festival pojímá podle ...

Komentáře (0)
14.06.2024 KulturaNovinář a reportér Josef Pazderka: Na Východ koukáme evropskýma očima

Současný šéfredaktor stanice Český rozhlas Plus a jihlavský rodák, novinář Josef Pazderka, vystoupil na konci dubna v besedě Večer s hostem Farního sboru Českobratrské církve evangelické ...

Komentáře (0)
13.06.2024 KulturaSilo: Jednáme, abychom mohli fungovat i během budování dopravního terminálu

Nájemce a provozovatel jihlavského Sila získal na tuto sezónu z programu Už to roste, už to klíčí od Fondu Kaufland, který zprostředkovává Nadace Via, grant ve výši 75 tisíc Kč. Podle ...

Komentáře (0)
12.06.2024 KulturaSvět duchovna se v kostele propojil s tématem Srdce, chvěním a vlněním

Koncert bluegrassového kvarteta BezeJména, které právě dostalo pojmenování Modrej proud, otevřel minulý pátek v podvečer program Noci kostelů v opatovském svatostánku. Letošní setkání ...

Komentáře (0)
10.06.2024 KulturaMartin Palúch uvede film o svém otci Ivanu Palúchovi

Centrum dokumentárního filmu Jihlava uvede v kině Dukla 12. června od 19.30 hodin portrét Ivana Palúcha, jednoho z výrazných československých herců minulého století. Na herce, kterého v ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net