HEREC Horáckého divadla Zdeněk Stejskal se angažuje v současné online aktivitě kampaně Jihlava mi není fu©k! V rámci občanské výchovy na školách program sbírá názory školáků, zda chtějí ovlivňovat život města a zda mají pocit, že je dospělí vnímají. Foto: KVAS
Několik jihlavských škol se má od září zapojit do aktivity Jihlava mi není fu©k! Ta vychází z dvouletého projektu Město jako prostor pro kreativní učení.
Projekt oficiálně začal loni na podzim, do června 2022 se bude zaměřovat na žáky ZŠ a SŠ v Jihlavě a okolí. Žáky propojí s tvůrčími profesionály z oblasti kultury. Ze spolupráce mají vznikat autentické výpovědi zaměřené na aktuální dění ve městě z pohledu dětí a mládeže.
Nový projekt volně navazuje na předchozí aktivitu - neformální platformu Jihlava vzdělává kulturou (Inkubátor). V ní od roku 2017 vzniklo ze spolupráce škol a kulturních institucí několik programů a výstupů (divadla, výtvarné práce, film, muzejnictví apod.). Kulturně-vzdělávací programy byly tvořeny za finanční podpory města Jihlavy. Navazovaly na rámcové vzdělávací programy škol, tedy na učivo.
Stejně jako „Inkubátor“ iniciovalo také současnou navazující kampaň Jihlava mi není fu©k! sdružení KVAS. V Jihlavě působí od roku 2014, realizovalo zde např. městskou zážitkovou hru Urban Game.
Nyní je právě KVAS příjemcem více než dvoumilionového nadačního příspěvku na projekt Město jako prostor pro kreativní učení, který je v rámci podpory neziskových organizací financován zejména z tzv. Norských fondů.
Podíl na financování kampaně má částkou 317 tisíc Kč také město Jihlava. Pro dofinancování projektu hledají realizátoři sponzory. Těmi se zatím stali jihlavští donátoři Radek Hošek a MUDr. Zdeněk Faltus. Oficiálními partnery programu jsou Centrum dokumentárního filmu Jihlava (CDF), Centrum pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy a Platforma pro kreativní učení uMĚNÍM.
Aby byl hlas dětí slyšet
Smyslem kampaně Jihlava mi není fu©k! je podle Zuzany Demlové ze sdružení KVAS dát lidem z mladé generace možnost vyjádřit se k veřejným věcem tak, aby byl jejich hlas slyšet i mimo budovu školy.
„Společně se budeme ptát: Můžeme ovlivnit, jak Jihlava vypadá a jak se tady žije? Máme budoucnost města nechat na politicích anebo ji můžeme ovlivnit i my sami? Můžou se zapojit mladí lidé, nebo musí počkat do osmnácti, protože nikdo nebere děti vážně? A chtějí vůbec něco změnit?“ avizují autoři kampaně.
Organizátoři věří, že pokud je dětem a mladým lidem věnována metodická podpora a důvěra, dokážou se odpovědně vyjadřovat k současným problémům společnosti a dokonce v důsledku iniciovat změnu ve veřejné sféře.
„Snažíme se vycházet z toho, aby kulturní aktéři navazovali na potřeby škol,“ říká Demlová k návaznostem kampaně Jihlava mi není fu©k! na předchozí projekt platformy Jihlava vzdělává kulturou (Inkubátor).
Jak Demlová vysvětluje, kulturní aktéři ve městě se několikrát do roka scházeli a shodli se, že na Inkubátor, který v zásadě tvořily jednotlivé aktivity institucí (muzea, galerie, Horáckého divadla, divadla DIOD apod.), by měl navazovat ucelený kurátorský projekt na společné téma, který bude společensky více vidět a slyšet.
Uvědomit si, že jsou už ve svém věku součástí společnosti a že ji mohou ovlivnit, je podle Demlové pro děti velmi těžké: „Protože jak školní prostředí, tak rodiče je vedou přístupem – tohle dělej, to je správně. Tady za to dostaneš jedničky, tohle je potřeba dělat, takhle se máš připravit na maturitu, takhle se dostaneš na vysokou. To je vede k tomu stát se jakoby těmi ´správnými občany´. Vedení k pochybnostem, ke kritickému myšlení a trošku k rebelství tam podle mě trochu chybí.“
Sedm týmů a programů
Projekt Jihlava mi není fu©k! je momentálně ve fázi kontaktování školních týmů.
„Zatím jsme jako KVAS a CDF udělali se dvěma třídami ze SCIO školy a se ZŠ Březinova testovací workshopy. To se nám podařilo ještě v září a říjnu, kdy mohly děti chodit do školy. Tam jsme hledali aktivní občany z Jihlavy, s nimiž děti natáčely rozhovory – medailonky,“ konstatuje Z. Demlová.
Od září má začít pracovat sedm žákovských týmů, které budou spolu s lidmi z kultury řešit několik témat. Program nazvaný Slovo do pranice se bude věnovat výchově k hlasitému veřejnému vystupování, jeho cílem bude zvýšit sebevědomí účastníků a rozvíjet jejich výrazové prostředky.
Realizátorem programu je Verbarium - spolek pro živé slovo. Deváťáky ze SŠ nebo středoškoláky povedou Jan Nepomuk Piskač, lektor rétoriky, tvůrčího psaní, uměleckého přednesu a výrazového zpěvu, a M. Piskačová. Účastníci se mají do dubna setkávat jednou za tři týdny na tři až šest vyučovacích hodin.
V programu Hra-nice-Jihlava, který povede iniciativa Loutky bez hranic, budou účastníci z 2. stupně ZŠ během dvanácti setkání hledat, co se jim líbí a nelíbí v jejich osobním světě a jak to zlepšit. Povedou je tanečnice, choreografka, pedagožka Konzervatoře Duncan Centre Marta Trpišovská Vodenková a divadelník, improvizátor, herec, loutkář, bubeník kapely Vobezdud a amatérský hokejista Lukáš Bouzek.
V programu nazvaném Spolu u stolu povede edukátorka Oblastní galerie Vysočiny Pavlína Pitrová volnočasovou, věkově smíšenou skupinu dětí rodilých a přistěhovalých Jihlaváků (cizinců). Účastníci budou zkoumat svůj pohled na jinakost a stejnost a proměny tohoto pohledu v čase.
V programu Místo, nápad, intenzita bude cílem vytvořit mapu míst a příběhů. Prostřednictvím uměleckých přístupů a vlastních prožitků účastníci pojmenují svůj vztah a názor na konkrétní místo v Jihlavě. Realizátorem bude Spolek KUŠ pro environmentální a multikulturní výchovu, lektory hudebník, performer a pedagog Matěj Kolář a výtvarnice Tereza Brussmannová, absolventka Akademie výtvarných umění a letitá účastnice letních táborů na Kuši v Rohozné.
Studentská televize
V rámci kampaně Jihlava mi není fu©k! také vznikne Studentská televize. Účastí na jejím provozu žáci ve věku od 12 do 17 let získají základní průpravu v mediální gramotnosti a audiovizuální výchově i v aktivním využívání občanských kompetencí.
Vytvářet reportáže či zpravodajství se bude učit skupina žáků z Gymnázia Ad fontes. Lektory Studentské televize budou Šimon Bauer, Lucie Petříková a Eva Piňosová z CDF. Jako externí lektoři se mají zapojit profesionálové z oboru televizní a rozhlasové publicistiky a zpravodajství a filmový profesionál-dokumentarista.
Pro většinu aktivit v této fázi organizátoři hledají partnerskou školní skupinu. Další dvě aktivity už konkrétní spolupráci navázaly.
Sokol Jihlava a jeho Divadlo DIOD (Přemysl Martinek) se budou se studenty průmyslové školy zamýšlet nad letošním 110. výročí Sokola a vztahu dnešní mládeže k němu. Pedagožka dramatického oboru v Horáckém divadle a v ZUŠ Jihlava Michaela Matějová bude s dětmi připravovat představení Forum Theatre na soudobá aktuální témata.
Budou žákovské volby
V současné době KVAS online sbírá zkušenosti a názory školáků, zda vůbec chtějí život města ovlivňovat a zda mají pocit, že je dospělí vnímají. Programem, který byl školám nabídnut v rámci občanské výchovy, provází děti herec HDJ Zdeněk Stejskal.
Vedle toho už byly připraveny tři úvodní online programy o vztahu lidí z mladé generace různého věku ke státu a jeho strukturám, k právům a povinnostem. Téma práv je v nich projektováno také přes historii Jihlavy.
Dalším tématem je fenomén voleb. „Natočili jsme rozhovory s místními politiky. Všechny strany v městském zastupitelstvu představily své volební programy pro děti a následovat budou ještě do léta žákovské volby dětí ze sedmých až devátých tříd. Na jejich výsledek jsem docela zvědavá,“ dodává Zuzana Demlová s tím, že učitelé občanské výchovy se k těmto aktivitám mohou s dětmi organizátorům přihlásit.
K mladým lidem se iniciátoři kampaně vztahují i použitím vulgárního výrazu Fu©k! z každodenního slovníku dnešní mládeže. Jak argumentují, nejsou vulgarismy tabu a neplatí pro ně nekompromisní zákaz.
Z celé kampaně mají na jaře 2022 vzejít výstupy jako např. výstava, video, komiks či divadelní představení. Žákovská online televize bude informovat o průběhu aktivit. Zkušenosti dětí má shrnout prezentační setkání žákovská Pecha Kucha. Detaily o celé kampani shrnuje web jihlavasodvahou.cz.
Diskuze k článku