NOVÝ evangelický zpěvník má vyjít v závěru letošního roku. Přinese žalmy, starozákonní i novozákonní zpěvy, biblické příběhy a vyprávění i písně k bohoslužbám a příležitostem během církevního roku. Foto: evangelickyzpevnik.cz
Zítra, na Velký pátek ráno, se k bohoslužbám s vysluhováním večeře Páně sejdou také členové evangelické farnosti v kraji pod Javořicí, v Horních Dubenkách. Znovu pak do svého kostelíka zamíří ráno na Boží Hod, o Velikonoční neděli.
Účast na bohoslužbách je ovšem v současném hygienickém režimu možná pouze pro 10 % kapacity kostela, což v případě nevelkého svatostánku Českobratrské církve evangelické (ČCE) v Horních Dubenkách představuje maximálně dvě desítky účastníků. Nadále se navíc nesmí hromadně zpívat, zapovězeno je podávání rukou i volný pohyb po kostele. Nutné je dodržování rozestupů a využívání dezinfekce.
Jak ve Velikonočním dopise farníkům poznamenal hornodubenský kazatel Hynek Tkadleček, už více než rok vystavují omezující pandemická opatření a zvýšená úmrtnost s diagnózou covid-19 účet naší psychické odolnosti.
V textu kněz zdůrazňuje význam pokory pro pocity štěstí a životní spokojenosti, pro utlumení negativního dopadu stresujících životních událostí. Odkazuje se na studii magazínu The Journal of Positive Psychology, podle níž jsou pokorní lidé odolnější, netrpí tolik úzkostmi a pocity deprese.
„Pokora spojená se schopností přiznat omyl a změnit názor vede k hlubšímu pocitu štěstí, který velice úzce souvisí s vděčností. Protože ale působí v rozporu s naším sobeckým, instinktivním strachem nejen ze smrti, do způsobu změny našeho vlastního myšlení i jednání se nám nechce,“ uvažuje Hynek Tkadleček.
Jak uvádí, vznikala pomyslná stupnice pokory ve zmíněném výzkumu odpověďmi respondentů na otázky, zda jsou přístupní radám, zda jsou upřímní, když mluví o svých silných a slabých stránkách, a zda prožívají radostné pocity, když se něco podaří jejich přátelům.
Vedle setkávání v omezeném počtu v kostele odkazuje Hynek Tkadleček pro nadcházející velikonoční dny např. na Velkopáteční evangelickou bohoslužbu, která bude vysílána v televizi (ČT2) 2. dubna od 10 hodin. Kázat bude Ewa Jelinek z Ostravy.
Duchovní ČCE také připravují krátká duchovní zastavení Slovo na doma, když nové je uvedeno vždy ve středu v aktualitách na webu e-cirkev.cz. Každé pondělí je pak připravena laiky z této církve modlitba doprovázející nadcházející týden.
Byl to náročný rok
Jak ve svém Velikonočním dopise shrnuje kazatel Tkadleček, byly sborové aktivity v uplynulých měsících omezeními a zákazy covidové doby hodně ovlivněny. Bohoslužby se v kostele vůbec nekonaly od 15. března do 19. dubna, znovu pak od 18. října do 15. listopadu. Od poloviny listopadu je účast na nich velmi omezena.
I tak se podle Tkadlečka v Horních Dubenkách konaly 43x s průměrnou účastí 34 věřících. Biblické čtení pro dospělé či pro děti, setkávání konfirmandů, nedělní škola, náboženství ve školách, setkávání v domech s pečovatelskou službou či ve výchovných ústavech se ale mohlo konat jen pár týdnů z roku.
Jak kazatel uvádí, během roku 2020 začal spolupracovat s hospicem Sdílení v Telči, kde přijal roli duchovního. Stal se tak součástí podpůrného týmu a může být oporou personálu i jednotlivým klientům či jejich rodinným příslušníkům.
„V roce 2020 také zintenzivněly pastorační návštěvy u členů sboru či jejich rodinných příslušníků – pokud to epidemiologická situace a zdravotní stav dovolily,“ dodává Tkadleček.
Naproti tomu naplánované kulturní společenské aktivity vloni klesly na třetinu (sborový den, Noc kostelů, Večer s vinařem na faře, setkání k připomenutí mistra Jana Husa). Podařilo se realizovat zastavení divadelního festivalu Parrésia a proběhl sborový stanový tábor pro děti v Lovětíně.
Sbor se vedle toho vyrovnává s úkoly běžného života - po celé léto bojoval s dřevomorkou ve svém kostele, koncem roku realizoval výměnu plynového kotle na faře a následné stavební úpravy.
Velkorysý zpěvník
Také církevní sbory se musí ve financování svého provozu vyrovnávat s faktem, že se mnohým členům a přispěvatelům nevyhnou důsledky „koronaviru“ v ekonomických dopadech.
V Horních Dubenkách mohou farníci vedle plateb „salárů“ přispívat dary na potřebnou opravu kostelních varhan, na odstranění dřevomorky v podlaze kostela nebo na nákup padesáti výtisků nového evangelického zpěvníku, který církev hodlá vydat na konci roku 2021.
Podle Tkadlečka byly přípravy vydání zpěvníku mnohaleté, má obsahovat kolem 800 písní. „Přinese i různé další hudební a zpěvní formy, kánony, moderní písničky, responzoriální zpěvy. Měla by to být kniha, která bude provázet člověka v nejrůznějších chvílích - při bohoslužbách, v malých shromážděních, ale také při návštěvách v nemocnici, na setkání mládeže, v osobním ztišení,“ avizuje kazatel.
Rozsáhlá publikace o 1200 stranách má obsahovat též textové oddíly k recitaci – třeba právě pro chvíle, kdy při setkání není možné zpívat. K písním budou zařazeny i krátké modlitby pro různé situace.
Vedle zpěvníku v knižní podobě bude vydána i jeho elektronická verze na webu a mobilní aplikace. Dále též tištěný varhanní chorálník a elektronická verze pro kytarový doprovod.
Prodej nového zpěvníku bude podle informace H. Tkadlečka v první etapě probíhat výhradně přes hromadné sborové objednávky (lidé už je mohou u faráře sboru či na jeho webu podávat), které umožní cenu do 500 Kč za kus. V další etapě prodeje už má být zpěvník násobně dražší.
Diskuze k článku