ORGANIZÁTORKA Ivana Fexová ve svém vstupu během akademie. Ocenila zájem kolegů i studentů zapojit se do přípravy programu. Foto: -jv-
Jako úspěšné hodnotí organizátoři z Gymnázia Jihlava své rozhodnutí uspořádat šestou školní dobročinnou akademii v online formě. Už loni se tradiční akce, která se zpravidla koná v tělocvičně školy, nemohla kvůli pandemii nemoci covid-19 uskutečnit. Letos proto organizátoři v čele s učitelkou Ivanou Fexovou zvolili formu předtočených vystoupení sestříhaných do komponovaného půldruhahodinového bloku.
Vystoupení z domácí produkce účastníků se sešly bezmála tři desítky. Šlo zejména o hudební výstupy, recitaci a prezentaci výtvarné tvorby, zručnosti i sportovních výkonů studentů.
Akademii bylo možno zhlédnout na přelomu února a března. „Dobré bylo, že jsme mohli ukázat něco, co bychom nedostali do tělocvičny, např. právě sporty,“ zamýšlí se nad letošní formou programu Fexová.
Pozitivním momentem podle ní byla také dobrovolnost, s níž žáci školy k projektu připojovali: „Neoslovovala jsem takové ty tahouny. Každý se rozhodl jen sám za sebe, jestli do toho půjde. A objevila jsem spoustu nových talentů.“
Úspěchem je podle Fexové také zájem o program. „I když vezmu do úvahy, že se někdo díval vícekrát, je to nepoměrně víc, než při běžné akademii - to je jistě výhoda,“ komentuje pedagožka počet 1430 zhlédnutí. Celkový počet hodin, po které lidé akademii v období od 26. února do 5. března sledovali, dosáhl počtu 307.
Na Dobrého anděla bylo od diváků vybráno celkem 16.530 korun. Peníze mají pomoci lidem, kteří trpí finanční nouzí, např. se kvůli nemoci ocitli v tíživé životní situaci.
I tady nachází Ivana Fexová z pohledu školy pozitivní momenty letošního online programu: „Dříve byla akademie jen jednou z několika výdělečných akcí - měli jsme Duhovou kavárnu, aukci... Vzhledem k tomu, že je to zisk jen z jedné akce, je výsledek opravdu skvělý.“
Zapojení studentů i celkový výsledek dobročinné akademie oceňuje také ředitel školy Pavel Suk, který se ostatně zapojil i do samotného programu.
„Naše škola již několik let pořádá akademii jako setkání žáků a rodičů. Je to situace, kdy probíhá vzdělávání žáků velmi netradičním způsobem a naši žáci mají možnost se prezentovat úplně jinak, nežli ´u školní tabule´,“ zamýšlí se ředitel nad principem akce a jejím efektem. Jako benefit zdůrazňuje právě charitativní podporu vyjádřenou darem získaných financí přes nadaci Dobrý anděl.
„Infekce nás překvapila. Dala stopku mnohým činnostem, které jsme byli zvyklí dělat. O to víc si toho vážím a děkuji všem, kteří školní akademii vzkřísili za těchto podmínek. Nebyly jednoduché,“ uvažuje P. Suk. Za zaslání pomyslného vstupného pak směřuje dík všem, kteří poslali příspěvek na účet školního spolku: „Tyto peníze pošleme Dobrému andělovi, stejně jako každý předešlý rok. Přeji všem hodně zdraví, trpělivosti a tolerance v dnešní době.“
Podle ředitele akademie opět ukázala, že má jihlavské gymnázium žáky s velmi dobrými výkony, žáky nadané, kreativní a ochotné se vzdělávat. Jak doplnila pedagožka Eliška Vyhnálková, která v programu doprovázela na klavír gymnaziální pěvecký sbor, sešly se velmi pozitivní ohlasy na online akademii také ze strany samotných studentů.
„Během celé akademie mě zaplavovala hrdost na všechny žáky, kteří i přes náročné studium najdou chvíli zdokonalovat se v mimoškolních aktivitách. Měla jsem téměř pocit, že jsem na opravdovém koncertě, ba dokonce na divadle,“ napsala např. Alžběta Brzáková.
Některé úryvky z prací kvartánů přinášíme na jiném místě stránky.
Ohlasy studentů na online akademii gymnázia (úryvky z prací kvartánů)
Musím říct, že heslo letošní akademie mluví za vše. Letošní online akademie se vyvedla, dle mého přesvědčení, ve všech směrech a není co vytknout. Pokud někteří hodnotili nejlepší výkony, mně hodnotit nikoho z těch, kteří přispěli k výslednému produktu, nepřísluší. Avšak co mohu, je vychválit veškeré práce, jelikož dle mého byla každá něčím specifická. Každá měla své osobní kouzlo, každá měla jiný osobitý styl, každá byla jedinečná (Kryštof Jelínek).
Na mě osobně zcela nejvíce zapůsobilo dívčí taneční seskupení Nart Dance School, a to hlavně svou dokonalou připraveností, ladnou synchronizací pohybů a líbivostí obou dvou vystoupení, dále také rocková skupina Demons of Desire svojí písní s názvem Identita. A v neposlední řadě mou pozornost získali Tomáš Kaválek a Štěpán Taláček jejich robotem na hraní piškvorek (Viktor Mareš).
Celou akademii bych shrnula tak, že to byl úžasný celek složený z mnoha úchvatných výkonů jednotlivců. Takže přesně jako naše škola. Celý program hýbal emocemi až do samého konce, jehož zlatý hřeb byl opravdu jedinečný. Píseň vyvolávala mnoho vzpomínek, užívali jsme si hudbu a rodiče se snažili v řadách sboru najít bývalé spolužáky a kantory, neboť se dle velikosti tělesa domnívali, že je složen i z bývalých členů a studentů. Byl to nádherný rodinný večer, a rozhodli jsme se ve společném sledování pokračovat i nadále. Jsem moc ráda, že tento film vzniknul, protože jsme jím pomohli jak sami sobě, tak druhým lidem a Dobrému Andělovi. Musím uznat, že to stálo za to. (Dita Mauleová).
Ze začátku mi bylo opravdu líto, že se letošní akademie nebude konat klasicky ve škole, ale ukázalo se, že jsem se poklesu kvality obávala zbytečně. Je pravda, že na živo je to něco jiného než přes telefon, ale na druhou stranu se zase naskytla šance předvést něco, co by nebylo v tělocvičně možné (Emma Turková).
Když jsem zjistil, že se letošní akademie Gymnázia Jihlava bude konat i v koronavirových podmínkách, tak jsem byl velice překvapen a neuměl jsem si představit, jak bude probíhat. Věděl jsem, že nebude stejná jako předchozí roky a měl jsem pravdu. Zpracování akademie online bylo opravdu odlišné, ale mělo své výhody i nevýhody. Výhodou například bylo, že jsem si kdykoliv mohl udělat přestávku, aniž bych o něco přišel, nebo jsem si akademii mohl pouštět dokonce vícekrát a na více částí. Velká nevýhoda ale byla, že přes monitor počítače nezažijete tu skvělou atmosféru, která v sále panuje při živém vystoupení (Ondřej Musil).
Kdybych měl hodnotit body, tak by všichni ode mě dostali plný počet 10/10. Všichni, kdo se na tomto projektu podíleli, mají můj velký obdiv (Šimon Dobiáš).
Jednotlivé obrazy měly vždy nějaké kouzlo a dřív, než by diváci dotleskali, se na obrazovce objevilo další překrásné vystoupení. Sledování jsem si moc užila (Alžběta Brzáková).
Diskuze k článku