JEDEN z obrázků z internetové dílny OGV, v níž děti vymýšlely pokračování ukolébavky Terezy Říčanové a nakreslily ji. Foto: archiv OGV
„Do odvolání máme zavřeno,“ hlásí také Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě s ohledem na platná protiepidemická nařízení vlády ČR. Alespoň částečně se aktivity galerie opět přesunuly na internet.
Ve virtuálním prostoru tedy běží např. výtvarné dílničky, aktuálně inspirované probíhající výstavou Terezy Říčanové. Dílny připravuje galerijní edukátorka Pavlína Pitrová. Svými výtvory se mohou zejména děti pochlubit prostřednictvím fotografií na adrese ogv@ogv.cz.
Galerie také na internetu pokračuje v prezentaci svého sbírkového fondu, např. formou zveřejněného díla měsíce. V lednu to je obraz Karel Němec – Lyžaři (1935). Život i dílo tohoto malíře a grafika (1879–1960) byly úzce spjaty s Novým Městem na Moravě, kde se narodil i zemřel. Častým motivem jeho prací jsou právě lyžaři, kromě hospodaření a výtvarné tvorby bylo totiž lyžování jeho velkou zálibou.
Plánovat je složité
Těžištěm práce galerie s veřejností ale mají být i v letošním roce zejména výstavy. Kurátoři jich do OGV Jihlava připravují hned několik, a to ve všech čtyřech výstavních prostorách galerie (viz přehled na jiném místě stránky).
Aktuálně jsou instalovány zejména obsáhlé výstavy „Době navzdory. Jiří Načeradský (1939 - 2014)“ v Komenského ulici 10 a „Tereza Říčanová: Černá zvířata“ na Masarykově náměstí 24.
Jak na dotaz JL uvedla Jana Jarošová z PR sekce OGV Jihlava, předpokládají v OGV, že i další plánované výstavy budou během roku instalovat v plné a reálné podobě, jako by byla galerie otevřena. Přesné plánování výstav je však v současné chvíli pro galerii složité.
„Například výstavu Terezy Říčanové bychom rádi prodloužili, aby ji lidé mohli vidět reálně. Ale následuje za ní velká výstava na téma sklářství – pod záštitou Kraje Vysočina, která se měla konat už v loňském roce a u nás ji pořádá Muzeum Vysočiny Třebíč. Na tu mají být i nějaké zápůjčky z ciziny a jsou už zarezervované přesné termíny,“ vysvětluje Jarošová.
V tuto chvíli nejsou k dispozici přesné informace, zda lze u této výstavy „hýbat s termíny“. Výstava ponese titul Element sklo. Matérie fantazie. Jejími kurátory jsou Zuzana Svobodová a Jana Bojanovská. Bude se zabývat fenoménem sklářství, nabídne ohlédnutí za jeho historií na Vysočině a zmapuje současnost zdejší sklářské tvorby. V expozici položí důraz právě na soudobé umělecké sklářství.
Galerie pak chce pokračovat pokud možno podle svého stávajícího plánu výstav, v němž ale zatím záměrně neprezentuje přesné termíny.
„Je to určitě hodně frustrující pocit,“ komentuje Jarošová situaci, kdy pracovníci galerie pracují na výstavách, aniž by měli jistotu, že je veřejnost reálně uvidí, „zase na druhé straně se ta situace poměrně rychle vyvíjí - na podzim nebo v prosinci byla situace taková, že se to potom během týdne otevřelo, takže bylo dobře, že jsme měli všechno připravené.“
Proto má podle Jarošové své výhody na výstavách pracovat: „Snažíme se myslet pozitivně. Jedeme, jako kdyby se ´nic nedělo´ a doufáme, že se situace brzy zase spraví.“
Diskuze k článku
architekt Jiří Jirmus
Dílo měsíce
únor 2021
Jiří Jirmus
(22. 1. 1934 - 4. 2. 2012)
Partitura pro krajinu, 1994
olej, papír
58 x 46 cm
v expozici Ze sbírek
Masarykovo nám. 24
Jihlava
----------------------------------
Díky za publicitu.
Umělec neumírá, žije ve svém díle.
Umět pochopit a ocenit obraz Jiřího Jirmuse,
nemusí být tak snadné.
Profesora Rozehnala zavřeli, dceru Evu vyhnali do Jihlavy.
Zde se jí hodně věnoval Jiří Jirmus v
"Osadě šťastného mládí"
Mlýnská 68. Polovina architekti, polovina rómové.
Kde Jiří nejenom bydlel, ale měl i svůj kvelb - ateliérek.
Jiří vystavoval a i něco prodal prostřednictvím
"galerie z ruky".
Obrázek, který visí v bytě nedávno zesnulého architekta Zdeňka Petrů, autora sídliště III. U hřbitova,
koupila Zdeňkovi jako dárek rodina z galerie paní Macháčkové.
Převzato:
Teprve dnes jsem se dostal k článku Petra Klukana :
"Prostořeký architekt s obrazy", který vyšel v JL 11. 3. 2016.
To prosím není literární článek to je koloraturní portrét Jirmusáka.
---------------------------------------
Jiří měl velký cit. Když byla dcera vězně Profesora Rozehnala vyhnána z Brna do Jihlavy, tak byl jedním z mála, kteří pochopili bestialitu tohoto činu.
Snažil se jí "na kátorce" poskytnout společenské a umělecké zázemí.
Eva Rozehnalová, navštívila Jiřího v Domově důchodců v Humpolci, s jeho galeristkou "Z ruky",
paní Macháčkovou 20. 9. 2011.
Byla to jeho poslední návštěva těchto přátel.
Jiří dne 4. 2. 2012. umřel.
---------------------------------------------------------------------------
Odtud pochází poslední fotografie "triumvirátu"
Macháčková, Rozehnalová, Jirmus.
K dispozici je i krátké video, které ukazuje,
jak byl Jiří mentálně i fysicky fit.
--------------------------------------------------------------------------
Už vícekráte, ale znovu koronavirus + galerie.
Horácká galerie > Expozice a výstavy >
Probíhající výstavy:
Bedřich Rozehnal
/do konce ledna 2021 - prodlouženo do poloviny února/
NÁHLED VÝSTAVY
Bedřich Rozehnal (1902 - 1982) byl architektem navrhujícím zejména zdravotnická zařízení. Kromě nemocnice v Novém Městě na Moravě je autorem například nemocnice v Kyjově, chirurgického pavilonu okresní nemocnice v Kroměříži nebo Dětské nemocnice v Brně - Černých polích.
Výstava představuje nejen některé z autorových architektonických realizací, ale také akvarely a grafiku.