Reklama
Dnes je pátek 24.01.2025     svátek má Milena

Náhrobky ve svatém Jakubu se na další dlouhá desetiletí znovu skryly pod dlažbu

KOSTEL svatého Vavřince ve Vyskytné nad Jihlavou, markantní příklad masivní hřbitovní zdi obranného charakteru. Foto: Jiří Varhaník
KOSTEL svatého Vavřince ve Vyskytné nad Jihlavou, markantní příklad masivní hřbitovní zdi obranného charakteru. Foto: Jiří Varhaník

30.7.2020 Kultura/Komentáře (0), autor:
Jiří Varhaník

Předmětem archeologických průzkumů byly v nedávných letech také kostely v Jihlavě a okolí. Mnohé pamatují počátky osidlování zdejšího kraje.  
Řekne-li se archeologický průzkum kostela, vybaví si laik často atmosféru baroka v české krajině, podzemní krypty, náhrobky, rakve a určité tajemno. Své kouzlo ale mají církevní objekty i pro odborníky - archeology.

„Já jsem tak trošku zamilovaný do sakrálních – církevních objektů. To jsou tedy hlavně kostely a kláštery,“ připouští také archeolog Muzea Vysočiny v Jihlavě David Zimola.

 

Něco, co nás přesahuje

„Kostel je místo, které je spojeno s Bohem, s něčím, co nás přesahuje,“ uvažuje archeolog nad zdrojem této zvláštní kostelní fascinace.

Pro archeologa ale prý mají kostely z profesního hlediska i další, praktičtější specifika. „Většinou je tam klid, který já vyhledávám, a hlavně je tam v létě nádherné klima. Když je parné léto a venku třeba pětatřicet, tak tam je nádherných dvacet,“ usmívá se Zimola.

Z odborného hlediska zajímají archeology v sakrálních objektech zejména jejich jednotlivé vývojové fáze. Zkoumají, jak se stavba vyvíjela, jaký měla původní půdorys.

Podle Zimoly existuje předpoklad, že všechny ty staré, původně gotické kostelíky v regionu měly nějakého svého, snad dřevěného předchůdce. „Po dřevěných konstrukcích ale nenacházíme stopy, takže pravděpodobně to bylo všechno stavěno z kamene už ve 13. století,“ uvažuje archeolog.

V Jihlavě byl zkoumán kostel Nanebevzetí Panny Marie s klášterem minoritů (v letech 1995, 1999, 2002 - 2003), kostel sv. Jakuba Většího (2005 - 2006, 2008) a Povýšení sv. Kříže s dominikánským klášterem (2009 - 2011).

Jako zásadní uvádějí v tomto ohledu archeologové provedení podrobné dokumentace náhrobních kamenů pod podlahou svatojakubského kostela, které naposledy dokumentoval Johann Heinrich Marzy v 18. století. V roce 2008, po patřičném zdokumentování, byly kameny znovu překryty stávající žulovou dlažbou.

 

Šachta v podzemí svatojakubské fary

Na archeologické výstavě, která do druhé poloviny října pokračuje v jihlavském muzeu, jsou ale prezentovány i nálezy z dalších církevních objektů ve městě.
V roce 1995 např. narazilo sdružení Jihlavský netopýr v podzemí svatojakubské fary na šachtu.

„Spolu s Muzeem Vysočiny a jeho historikem Zdeňkem Jarošem ji začalo čistit od novodobých nánosů. V třímetrové hloubce narazili na středověký zásyp dna objektu s velkým množstvím fragmentů keramických nádob,“ popisuje kurátor výstavy Zimola.

V šachtě nalezené nádoby pak ležely přes dvacet let v depozitáři. Teprve až v letech 2018 a 2019 byly restaurovány pracovníky Regionálního muzea Horního Pooslaví se sídlem v Brtnici, týmem kolem historika Jiřího Niesyta. Ti artefakty doplňovali sádrou v brtnické laboratoři.

„Na rozdíl od Ústavu archeologie a muzeologie FF MU Brno, který používá keramických hmot, se jedná o tradiční metodu doplňování chybějící části keramických nádob sádrou, jež dobře kontrastuje s originálními střepy původní nádoby, ve středověku zpravidla zbarvené do odstínů šedi,“ komentuje tento postup kurátor probíhající jihlavské výstavy.

Konzervátorství a restaurování je samostatným specializovaným oborem. „Existují specializované střední nebo vyšší odborné školy, kde se konzervátoři specializují podle materiálu na keramiku, kovy, dřevo a další materiály,“ vysvětluje Zimola.

 

Kostelec, Vyskytná nad Jihlavou, Rančířov

Archeologicky zkoumány byly v posledních letech též venkovské kostely - sv. Kunhuty v Kostelci u Jihlavy, sv. Vavřince ve Vyskytné nad Jihlavou, sv. Petra a Pavla v Rančířově, anebo kostel v Branišově. 

„Když budeme mluvit o venkovských kostelících, šlo původně o stavby s poměrně malou obdélnou lodí a půlkruhovou apsidou,“ vysvětluje David Zimola.
Taková situace byla relativně nedávno odkryta např. v kosteleckém kostele. „Tam to bylo přestavěno v pozdní gotice, přičemž půlkruhový závěr presbytáře nahradilo polygonální zakončení, které tam vidíme dnes,“ potvrzuje archeolog.

Půdorys původního kostelíka byl v osmdesátých letech objeven např. také v jihlavském kostele sv. Jana Křtitele, v místě nejstaršího osídlení celé Jihlavy.
Venkovské kostelíky měly ve středověku často i obranný charakter. Působily jako zázemí pro obyvatele obce v době hrozícího nebezpečí.

„Ona i ta hřbitovní zeď kolem areálu kostela tvořila většinou jakousi hradbu. Když se podíváme např. na kostel sv. Vavřince ve Vyskytné nad Jihlavou, tak tam je to poměrně markantní,“ konstatuje Zimola.

Masivní hřbitovní zdi ale ve středověku nesloužily k ochraně živých před mrtvými, jak by možná naznačoval výklad mnohem pozdějšího romantismu.
„Vezměme si středověkou víru, kdy lidé v podstatě žili všichni dohromady – živí s mrtvými, které měli blízko sebe, v posvěcené půdě kolem kostela. A všichni věřili v Boha a v posmrtný život. Ne jako dnes, kdy se smrti děsíme,“ popisuje archeolog Zimola.

Proto byl podle něho důvod obranných zdí kolem kostelů především vojenský: „Když někdo zaútočil, byl kostel ve vesnici, která byla z velké části dřevěná nebo dřevo-hliněná, jedinou budovou, kde se dalo eventuálně něco bránit.“

Diskuze k článku

Nový komentář

ReklamaReklamaReklama
Reklama
08.01.2025 KulturaMuzejní Photographia Natura se po čase opět vrací k tématu makrofotografie

Od prosincové vernisáže zdobí jihlavské muzeum už 21. výstava z fotografické muzejní soutěže na přírodní témata Photographia Natura. Tentokrát autoři hledali v přírodě přes své fotoaparáty ...

Komentáře (0)
05.01.2025 KulturaNoid Bárta přidává

Pro velký zájem byl k již ohlášenému koncertu Václava Noida Bárty v DKO Jihlava 22. dubna 2025 přidán ještě druhý termín 23. dubna (vždy v 19). Od začátků s kapelami Dolores Clan, ...

Komentáře (0)
03.01.2025 KulturaSedm komedií a jedno drama: Soubory se v Chumelení uchází o Stříbrnou vločku

Hned sedm představení, a potom ještě jedno navíc, nabídne letos v rekonstruovaném sále Kulturního domu v Dobroníně tamní tradiční zimní festival amatérského divadla Dobronínské divadelní ...

Komentáře (0)
01.01.2025 KulturaKnížkou pohádek z jihlavské zoo provází nosálí rodinka

Za účasti primátora a dalších představitelů města Jihlavy (zřizovatele Zoo Jihlava) pokřtili 19. prosince v jihlavské zoo knížku příběhů ze světa zvířat nazvanou Pohádky z nosálího ...

Komentáře (0)
31.12.2024 KulturaJihlavští na Vánoční ceně znovu bodovali

Organizátorem Vánoční ceny je už tradičně jihlavský taneční klub Chrisstar při TJ Sokol Bedřichov. Pořádá ji pod hlavičkou Českého svazu tanečního sportu pro děti, juniory, mládež ...

Komentáře (0)
28.12.2024 KulturaNa nové klavírní křídlo Petrof potřebuje ZUŠka vybrat ještě necelý půlmilion

Žáci klavírního oddělení ZUŠ Jihlava Hana Molvová a Jan Molva ze třídy Evy Fišerové se stali absolutními vítězi 4. ročníku soutěže Antonín Dvořák mladým, který pořádala Společnost ...

Komentáře (0)
20.12.2024 KulturaO Vánocích nebude na Jihlavsku chybět Ryba

Pod názvem Není Ryba jako ryba začala 2. prosince v prostorách Základní umělecké školy v Jihlavě vánoční výstava prací žáků výtvarného oboru školy. Je zahrnuta do programu oslav 100. ...

Komentáře (0)
18.12.2024 KulturaUsedlost u Jimramova, petrkovské objekty a Žlutá vrata. Vysočina má nové památky

Na Vysočině byly za památky prohlášeny další objekty. Jak uvedl Národní památkový ústav, odborné pracoviště v Telči (NPÚ), vykazuje samostatně stojící selská usedlost v Borovnici u ...

Komentáře (0)
17.12.2024 KulturaNa Barrandov otec vyrazil jako správný desperát, vzpomínal syn Josefa Hekrdly

Ve spolupráci s městem Brtnicí a majiteli soukromého domu v ulici Za hospodou 245 inicioval Spolek zámek Brtnice v čele s předsedou Eduardo Garcíou Salasem instalaci pamětní desky na rodném ...

Komentáře (0)
15.12.2024 KulturaPokřtí knihu příběhů ze zoo 

Slavnostní křest nové knihy Pohádky z nosálího pelíšku aneb Pohádky z jihlavské zoologické zahrady se uskuteční 19. prosince od 14 hodin v centru PodpoVRCH v zoo. Křest je veřejný, doprovodí ...

Komentáře (0)
14.12.2024 Kultura Film Rok vdovy doprovodí beseda s režisérkou Liškovou

Beseda s tvůrci filmu Rok vdovy bude provázet jeho projekci, která se koná 19. prosince od 17.30 hodin v kině Dukla. Film vypráví o odvaze, naději a síle začít znovu po tragické smrti životního ...

Komentáře (0)
13.12.2024 Kultura V příběhu zpronevěry peněz na malém městě nahlédne divadlo do zákoutí duší

HDJ oslovilo uznávaného autora Petra Marka, aby pro jihlavskou scénu vytvořil současnou komediální hru na motivy skutečné události. Text se nechává inspirovat reálnou zpronevěrou veřejných ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net