Reklama
Dnes je pátek 24.01.2025     svátek má Milena

Společně sdíleli naděje v demokratizaci života, a pak i zklamání z jejich zmaření

PARTNEŘI - výtvarníci Jiří John a Adriena Šimotová na společném portrétu z mládí. Foto: archiv OGV Jihlava
PARTNEŘI - výtvarníci Jiří John a Adriena Šimotová na společném portrétu z mládí. Foto: archiv OGV Jihlava

18.7.2020 Kultura/Komentáře (0), autor:
Jiří Varhaník

Měla trvat do 24. května, byla však prodloužena do 2. srpna. Ještě do poloviny letních prázdnin tedy mohou příznivci výtvarného umění navštívit v jihlavském galerijním domě v Komenského ulici výstavu nazvanou Dvojí obrazotvornost, Návrat v návratu.

Podle slov kurátora Pavla Brunclíka se výstava pokouší přispět k rozšíření povědomí o významu uměleckého odkazu partnerské tvůrčí dvojice výtvarníků Adrieny Šimotové († 2014) a Jiřího Johna († 1972).

John přibyl na studia výtvarného umění do Prahy z rodné Třeště, kde do té doby žil s výjimkou totálního nasazení za okupace. Pocházel z chudé rodiny, za 2. světové války se učil zámečníkem a instalatérem a pracoval ve venkovské továrně.

Naproti tomu Šimotová, rodačka z Prahy, pocházela z česko-francouzské rodiny spjaté s masarykovskými tradicemi první republiky.

Oba umělci studovali na Státní grafické škole u prof. Balaše, spolu pak na VŠ uměleckoprůmyslové u prof.  Kaplického. Společně byli i členy výtvarné skupiny UB 12.

„V uzavírající se (či uzavírané) československé společnosti padesátých let s ním i mnoha jinými sdílela naděje v demokratizaci společenského života, které rostly v letech šedesátých, i zklamání z jejich zmaření,“ komentuje kurátor výstavy vztah Šimotové a Johna v tehdejší složité době.

 

Na Vysočinu patří

Aktuální výstavu v Jihlavě uspořádala OGV ve spolupráci s Nadačním fondem Adrieny Šimotové a Jiřího Johna. Obě tyto osobnosti na Vysočinu logicky patří.
John v Třešti nabíral od dětství podněty pro svoji pozdější tvorbu z venkovského života a pozorování přírody.

„Do Třeště pak za ním a s ním jezdívala jeho žena Adriena, která ve svých pravidelných návštěvách pokračovala i po jeho předčasné smrti v roce 1972, při návštěvách jeho rodičů, zejména Johnovy matky, k níž měla hluboký, přátelský vztah…,“ popisuje Bruclík.

Světový záběr Šimotové a Johna ilustruje mimořádný výčet jejich výstavních aktivit i získaných prestižních ocenění. Stejně tak stálá aktuálnost jejich tvorby, která dodnes oslovuje milovníky umění i kurátory výstav.

V regionu Vysočiny byla např. Johnova práce v posledních letech zařazena do výstavy Hory, skály, kameny v jihlavské OGV (2007), anebo v loňském roce do silné výstavní přehlídky Vrchovina, krabatina, mrchovina, kterou připravila Galerie Zóna pro umění 8smička v Humpolci.

 

Každý sám i společně

Podle kurátora Brunclíka se současná jihlavská výstava přiřazuje k nemnoha společným prezentacím jejich tvorby, je z nich nejucelenější, a je první poté, co ze světa odešli oba.

Johnovu reflexi krajiny dětství v Třešti dokládá řada maleb z raného období - Zima (1947), Zimní plán (1951), První sníh (50. léta), Pole (1952). Během šedesátých a na počátku sedmdesátých let se pak stal jednou z profilujících osobností českého výtvarného umění.

V Praze podle kurátora Brunclíka přibylo do Johnova námětového okruhu město, městské prostředí, i v určité souvislosti s dobovou tendencí tzv. civilismu: „Johnův talent se rovnoměrně rozvíjel v malbě, grafice, a vedle toho se přesvědčivě uplatnil také v ilustraci i dílech pro architekturu.“

Jak připomíná Brunclík, byl Johnovi z českého prostředí vedle jeho ženy zvláště blízký Václav Boštík: „Počátkem padesátých let přenechal Boštík Johnovi a Adrieně svůj ateliér. Od poloviny padesátých let pak (na Johnovo pozvání) spolu pracovali na Památníku židovských obětí v Pinkasově synagoze v Praze,“ popisuje kurátor etapu, kdy po dobu pěti let John s Boštíkem na stěny synagogy společně zaznamenávali bezmála osmdesát tisíc jmen obětí nacistické zvůle.

Zastoupení Johnovy tvorby na výstavě v OGV lze podle kurátora chápat jako do značné míry reprezentativní i z hlediska struktury oborů, v nichž pracoval. Naproti tomu mnohotvárnost díla Šimotové vedla tvůrce výstavy k odlišné koncepci prezentace.

Výtvarnice postupně opustila klasické grafické a malířské techniky a různými způsoby pracovala s kresbou, frotáží (prokresbou), papírem či textilem, s perforací, transparencí, vrstvením kreseb, prolínáním rubových a lícových stran, se šablonami, fotografickým obrazem atd.

Na výstavě jsou větší měrou zastoupena díla, v nichž navazovala na vztahy s blízkými (např. dlouho nevystavovaná textilní koláž Rodiče Jiřího Johna – 1974 nebo obraz Mrtvá hlava z roku 1973, v němž jsou rozpoznatelné rysy Johnovy tváře).

Jsou zde díla, v nichž se autorka vztahovala ke své matce (Maminka z r. 1985, Maminka z r. 1986) a spolu s nimi také objekt Co zbylo z anděla (1979 – 80).
„V něm navazovala na siluetu matčiny postavy v jejím pozdním věku, ta je také zobrazena na grafice Velká překážka (Anděl) (1976),“ vysvětluje kurátor. Do těchto souvislostí podle něho patří také Čekání (1974), v němž reflektovala svoje vzpomínky na babičku Mathyldu a tetu Adrienu.

Připomenuta je i Šimotové literární tvorba shrnutá v knihách Uvnitř-vně (malá sdělení) a Hlava k listování. Výstavu doplňuje formou zvukového záznamu četby.
Během únorové vernisáže byl také představen soubor studií Adriena Šimotová 2016 I/II, vydaný Nadačním fondem Adrieny Šimotové a Jiřího Johna, a ediční projekty tohoto nadačního fondu a nakladatelství Arbor vitae, v nichž má být v brzku prezentována tvorba Jiřího Johna.

Diskuze k článku

Nový komentář

ReklamaReklamaReklama
Reklama
10.01.2025 KulturaZačala výstava Region Press Foto 2024 K vidění jsou snímky z 14 vysočinských médií

Ve spolupráci s médii z našeho kraje uspořádal Syndikát novinářů Vysočina výstavu Region Press Foto 2024. Jedná se o tradiční akci, jde o její dvanáctý ročník. Snímky si lze do ...

Komentáře (0)
08.01.2025 KulturaMuzejní Photographia Natura se po čase opět vrací k tématu makrofotografie

Od prosincové vernisáže zdobí jihlavské muzeum už 21. výstava z fotografické muzejní soutěže na přírodní témata Photographia Natura. Tentokrát autoři hledali v přírodě přes své fotoaparáty ...

Komentáře (0)
05.01.2025 KulturaNoid Bárta přidává

Pro velký zájem byl k již ohlášenému koncertu Václava Noida Bárty v DKO Jihlava 22. dubna 2025 přidán ještě druhý termín 23. dubna (vždy v 19). Od začátků s kapelami Dolores Clan, ...

Komentáře (0)
03.01.2025 KulturaSedm komedií a jedno drama: Soubory se v Chumelení uchází o Stříbrnou vločku

Hned sedm představení, a potom ještě jedno navíc, nabídne letos v rekonstruovaném sále Kulturního domu v Dobroníně tamní tradiční zimní festival amatérského divadla Dobronínské divadelní ...

Komentáře (0)
01.01.2025 KulturaKnížkou pohádek z jihlavské zoo provází nosálí rodinka

Za účasti primátora a dalších představitelů města Jihlavy (zřizovatele Zoo Jihlava) pokřtili 19. prosince v jihlavské zoo knížku příběhů ze světa zvířat nazvanou Pohádky z nosálího ...

Komentáře (0)
31.12.2024 KulturaJihlavští na Vánoční ceně znovu bodovali

Organizátorem Vánoční ceny je už tradičně jihlavský taneční klub Chrisstar při TJ Sokol Bedřichov. Pořádá ji pod hlavičkou Českého svazu tanečního sportu pro děti, juniory, mládež ...

Komentáře (0)
28.12.2024 KulturaNa nové klavírní křídlo Petrof potřebuje ZUŠka vybrat ještě necelý půlmilion

Žáci klavírního oddělení ZUŠ Jihlava Hana Molvová a Jan Molva ze třídy Evy Fišerové se stali absolutními vítězi 4. ročníku soutěže Antonín Dvořák mladým, který pořádala Společnost ...

Komentáře (0)
20.12.2024 KulturaO Vánocích nebude na Jihlavsku chybět Ryba

Pod názvem Není Ryba jako ryba začala 2. prosince v prostorách Základní umělecké školy v Jihlavě vánoční výstava prací žáků výtvarného oboru školy. Je zahrnuta do programu oslav 100. ...

Komentáře (0)
18.12.2024 KulturaUsedlost u Jimramova, petrkovské objekty a Žlutá vrata. Vysočina má nové památky

Na Vysočině byly za památky prohlášeny další objekty. Jak uvedl Národní památkový ústav, odborné pracoviště v Telči (NPÚ), vykazuje samostatně stojící selská usedlost v Borovnici u ...

Komentáře (0)
17.12.2024 KulturaNa Barrandov otec vyrazil jako správný desperát, vzpomínal syn Josefa Hekrdly

Ve spolupráci s městem Brtnicí a majiteli soukromého domu v ulici Za hospodou 245 inicioval Spolek zámek Brtnice v čele s předsedou Eduardo Garcíou Salasem instalaci pamětní desky na rodném ...

Komentáře (0)
15.12.2024 KulturaPokřtí knihu příběhů ze zoo 

Slavnostní křest nové knihy Pohádky z nosálího pelíšku aneb Pohádky z jihlavské zoologické zahrady se uskuteční 19. prosince od 14 hodin v centru PodpoVRCH v zoo. Křest je veřejný, doprovodí ...

Komentáře (0)
14.12.2024 Kultura Film Rok vdovy doprovodí beseda s režisérkou Liškovou

Beseda s tvůrci filmu Rok vdovy bude provázet jeho projekci, která se koná 19. prosince od 17.30 hodin v kině Dukla. Film vypráví o odvaze, naději a síle začít znovu po tragické smrti životního ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net