STŘEDEČNÍ besedu o Skalce v jídelně ZŠ Seifertova navštívilo okolo 150 osob. Foto: Pavel Bajer
Revitalizace Skalky, odtrubnění Koželužského potoka i plánovaná rekonstrukce ulic Telečská a Seifertova. Tato témata středeční besedy na ni do jídelny ZŠ Seifertova přilákala okolo 150 osob z řad veřejnosti i komunálních politiků. Zúčastněné nejvíce trápil záměr, dlouhodobě zvažovaný vedením města, na odtrubnění Koželužského potoka.
„Pokud se neodtrubní Kože-lužský potok, bude v jeho blízkosti nutné vybudovat velkou retenční nádrž,“ sdělil přítomným Zdeněk Dvořák z odboru rozvoje města.
Radnice přitom argumentuje, že v důsledku zanášení česlí u trubek, by v případě dvacetileté vody hrozily okolí potoka záplavy.
„Není to horská bystřina, ale stoka,“ vyjádřil se jeden z přítomných občanů.
Dokládal to tím, že v případě odtrubnění bude hrozit nebezpečí, že do potoka spadnou na nedalekém hřišti si hrající děti. Poukázal, že nevěří ani v kladné stanovisko hygieny.
„O ničem ještě není rozhodnuto. Můj názor je, že by se spíše odtrubňovat neměl,“ uklidňoval přítomné náměstek primátora Vratislav Výborný (ČSSD). Občané však dále argumentovali proti otevření Koželužského potoka.
Diskuze se postupem času stávala bouřlivou. „Je to tím, že v této lokalitě nikdo důležitý nebydlí,“ narážela jedna účastnice besedy na zanedbanou Skalku a její okolí. „Proč šlo udělat asfaltový povrch u ordinace doktora Brože a v ulici ne?“ zlobila se obyvatelka Telečské ulice.
Občané se ptali také na plánovanou rekonstrukci pístovské silnice i na možnost snížení provozu v Telčské ulici. Tam byli ujištěni, že dohoda s krajem na převzetí a opravu této komunikace je na dobré cestě.
Místní obyvatelé si také stěžovali, že jim vadí špatný stav chodníků a silnice v ulicích Wolkerova a Svatopluka Čecha. Dotaz padl také na pokácené topoly na Skalce.
Konkrétní termín revitalizace Skalky radnice zatím nesdělila, protože zatím na realizaci nemá zdroj financování.
Diskuze k článku
Zajisté, že neznám všechny důvody. Místní občané se na mne kdysi obrátili, abych zformuloval jejich požadavek na vylepšení nejlépe čehokoli, leč ponechání za-trubnění. Rádi by také polepšili komunikace v garážových dvorech, jejichž separáty uzavřela jinak milá cyklostezka.
Jiří Herzán, projektant Telečské, se kdysi zmiňoval,
že v prostoru nad zatrubněním je snížená louka, kudy by příval protekl.
Je k dispozici výpočet 20 leté a 50 leté vody a odhad,
kam by voda dosáhla? Nešlo by tam zatlouct půkulány s nápisem a ryzkou?
Pohodu a klid, přeje Zdeněk Gryc
Ano, snížená louka oproti panelákům zde skutečně je a bylo to prozíravé. Dovolím si vložit ještě jednou nedávný text, který jsem k tématu napsal:
Můj dědeček - Ing. arch. Jiří Herzán (1921-2003) - projektoval kromě sídliště Královský vršek v Jihlavě právě i sídliště Jihlava-Jih, kde se při stavbě panelových domů souběžně s Telečskou ulicí v roce 1969 zatrubnil v rámci projektu Koželužský potok. Architekt to navrhoval a prosadil i přesto, že byl milovníkem a ochráncem přírody a vášnivý vodák. Jako malý jsem s ním chodíval do lesů čistívat potoky a obnovovat studánky. A i přesto u něj zvítězil zdravý rozum a potok zde nechal zatrubnit. Věděl proč !
Díval jsem se na nesmyslné vizualizace odtrubnění potoka na Skalce z pera dnešních architektů. Jsou to očividně snílkové bez kouska reálného uvažování. Malují si romantický potůček, který se na povrchu klene skrze Skalku. A přitom si neuvědomují, že tento potok teče 3 metry pod zemí a nahoru jeho hladinu nikdo nedostane. Odtrubněním zde vnikne 3 metrový příkop, který rozdělí Skalku na dvě neprůchozí území. Pochybuji, že zde město udělá na každých 10 metrech lávku, aby se lidé dostali na druhý břeh. Potok je bohužel jen stoka bez života, často smrdutá a často hraje všemi barvami. V podobě 3 metrového otevřeného příkopu bude nejen bariérou, ale i místem, kam bude vítr zanášet odpadky, kde se budou množit komáři a bude zde smrad tlejícího bahna. Nehledě na nebezpečí pádu dětí do takového 3 metrového příkopu. Když se příkop s touto stokou oplotí, bude to ještě větší bariéra - stačí pohlédnout, jak tento potok teče o sto padesát metrů dál po proudu na Koželužské ulici.
Navíc, když sleduji kudy vede zatrubněný potok, většina dnešních krásných a zdravých stromů na Skalce roste právě nad touto trasou. Odtrubněním by se zlikvidovala velká většina stromů na Skalce. Nyní je to lesopark Skalka, po odtrubění by to byla jen louka Skalka - respektive dvě podélné souběžné louky Skalka. Když nedávno pokáceli stromovou alej ze tří stran dětského hřiště Skalka, město argumentovalo, že obnoví novou výsadbou pouze dvě kratší protilehlé strany. Tu podélnou nejdelší vykácenou stranu novými stromy osazovat nebudou. Důvod je jasný - právě pod těmito stromy vede trasa zatrubněného potoka, který chtějí odtrubnit. Připadne mi velmi drastické hned na hranici dětského hřiště plné běhajících dětí náhle mít třímetrovou propast s vodou na dně. Tím spíše, že hřiště se tím směrem mírně svažuje a budou na dně potoka končit každou chvíli míče a další hračky, které se budou snažit děti vytáhnout a může to skončit tragicky.
Odtrubnění potoka na Skalce je spíše velká hra o evropské dotace, které to mají z velké části uhradit. A ještě se tomu bude v projektu drze a lživě říkat revitalizace. Přestože nepůjde o oživení, ale naopak umrtvení dané lokality.
Argumentovat protipovodňovým opatřením je zavádějící. Pamětníci, kteří tu žijí i 50 let tu žádnou povodeň nepamatují. Já tu pamatuji jen ucpání vpusti roury před asi 10 lety, což způsobily několikaměsíční nánosy klacků a listí ze zahrad, po této zkušenosti se tu udělala stavební úprava vpusti a je po problému. Samozřejmě je třeba to občas vyčistit. PhDr. Martin Herzán
příkop 3 metry? ideální!!!! Další důvod. proč postavit lávku, která nám dramaticky zvedne cenu případné cyklostezky.