TŘEŠŤ - Už ani ne za měsíc prožije Třešť velký svátek. Vůbec poprvé v historii se ve městě uskuteční mistrovství České republiky lodních modelářů. Prestižní akce, která je naplánována na 13. až 15. června, se zúčastní až dvě stě závodníků. O soutěži JL hovořily s hlavním organizátorem akce a předsedou lodních modelářů v Třešti Lubomírem Bočkem.
Ještě před samotným vypuknutím soutěžního klání je ale třešťský modelářský klub ve značné nevýhodě. Kvůli absenci odpovídající vodní plochy ve městě proběhne mistrovství až v Sedlejově. Tím pádem ztrácíte domácí prostředí....
"Máte pravdu, je to obrovská nevýhoda nejen pro nás, protože musíme vše převážet, ale i pro soutěžící, kteří jsou ubytováni zhruba 10 kilometrů od místa soutěže. Ideální je stav, kdy se například závodníci ubytují v autokempu a soutěž se koná na vodní ploše přímo v kempu nebo v dosahu několik stovek metrů."
Má to i další nevýhody?
"Přicházíme tím i o diváky a propagační efekt soutěže, nábor případných zájemců o lodní modelářství z Třeště. Když bylo pěkné počasí, z Třeště se v minulosti do Korečníku přišlo podívat hodně lidí. Nyní už je tato vodní plocha pro soutěže nevyužitelná, protože je značně znečištěná voda listím, plovoucími rostlinnými zbytky, větvemi, drny a podobně."
Před samotným mistrovstvím republiky proběhne ještě mistrovství světa lodních modelářů v polské Varšavě a třešťský klub bude mít hned dvě želízka v ohni. Jak velký je to úspěch?
"Tomáš Gregor za seniory a Jaroslav Trojan za juniory musí jezdit na soutěže a během sezóny si vybojovat místo v reprezentačním družstvu za Českou republiku. Už jen nominace na mistrovství světa a následně účast je úspěchem modelářů z Třeště."
Jak je to s financováním účasti závodníků? Účast na mistrovství světa je pro závodníky nejen skvělým úspěchem, ale jistě i zátěží pro jejich rodinné rozpočty...
"Nominace a účast s sebou nesou pochopitelně i značné finanční náklady, se kterými bohužel jako modelářský klub (nezisková organizace pozn. aut.) závodníkům nemůžeme pomoci.
Částečně na účast přispívá Svaz modelářů ČR. Další potřebné finanční prostředky si musí zajistit sami, je to tedy úspěch, ale i velká starost a zátěž pro rodinné rozpočty."
S jakým umístěním chlapců byste byl spokojen?
"Co se týká umístění, záleží, kolik a kteří závodníci se sejdou na mistrovství světa v příslušných kategoriích. Tomáš Gregor, tuším, v roce 2004 získal titul juniorského mistra Evropy, bylo by pěkné, kdyby Jarda Trojan získal některou z medailí.
Bude však velmi záležet, kolik se sejde závodníků a jakou budou mít momentální výkonnost. Pokud závodníky z Třeště nezaskočí nepředvídané technické problémy s modely, budou mít i trochu štěstí, za úspěch považuji i umístění v první polovině soutěžního pole závodníků."
Vraťme se ale zpátky k chystanému mistrovství republiky. I tento podnik má dvě strany mince. Kromě prestiže za uspořádání čeká váš klub i spousta starostí. Přece jen je asi jednodušší se takové akce zúčastnit, než ji přímo pořádat, souhlasíte?
"Pro modeláře z Třeště je to ocenění schopnosti zorganizovat celostátní soutěž tohoto rozsahu, na druhou stranu je to závazek a nepředstavitelné množství starostí a práce, kterou musíme vynaložit, aby vše fungovalo.
Mistrovství zajišťují převážně zaměstnaní lidé ve svém volném čase a prakticky bez nároku na jakoukoliv odměnu vedle svých běžných povinností v zaměstnání a doma. Opravdu je pohodlnější se soutěže jen zúčastnit, než ji uspořádat."
Jenže aby toho nebylo málo, nezvoní modelářům na Vysočině pomyslná hrana? Jejich počet v našem kraji se neustále zmenšuje a navíc mám pocit, že nejbližší podobný spolek je až někde u Brna...
"Hrana zvoní lodním modelářům v celé ČR, nejen na Vysočině. Řada modelářských klubů zanikla v letech 1990 až 2000. Dětí ubývá nejen v základních školách, ale i v modelářských kroužcích, někde modelaří již jen dospělí."
Čím si to vysvětlujete?
"Je obrovská nabídka možností na využití volného času, sport a počítače jsou často dětmi lépe vnímány než stavba modelů, což trvá dlouho (více jak rok pozn. aut.) a vyžaduje trpělivost, manuální zručnost a řadu dalších potřebných věcí, aby se mohlo s modely jezdit."
Jak to bylo s modelařením v minulosti?
"V kraji Vysočina byly dva modelářské kluby zabývající se lodními modely v Náměšti nad Oslavou a v Třešti. V Náměšti již více jak dva roky s dětmi nepracují, v Třešti se zatím práce s dětmi daří, i když nových zájemců ročně přichází málo, dva až tři, a ne vždy všichni vydrží."
V předchozích letech byl zájem o tento druh sportu větší?
"Dříve se jednalo o "vlny", kdy nadšenec začne modelařit a přivede další spolužáky a kamarády, vytvoří se parta lidí, kteří se rádi scházejí, staví modely a vyjíždí na soutěže.
Lodní modeláři dříve fungovali i v DDM Jihlava a možná i stále fungují, bohužel se ale s modely nezúčastňují soutěží, základního prvku, který děti táhne pokračovat. V loňském roce několik mladíků v Třebíči založilo nový modelářský klub (nejen lodní) a začínají pracovat i s dětmi a zúčastňují se s námi soutěží Moravského poháru."
Není to dané i tím, že modelaření je poměrně drahý koníček?
"Obvykle nový modelář začíná jednoduchým modelem kategorie EX 500. Materiál ke stavbě získá v kroužku, koupí si motor za 150 korun, hřídel za 100200 korun včetně spojky a vrtule, nabíjecí baterie mu půjčíme a může soutěžit."
Členové, kteří v kroužku působí řadu let, už ale mají soupravy svoje, že?
"Pokud neodpadne, postupně si pořizuje svoji RC soupravu, baterie, nabíječku a další věci pro náročnější kategorie. Některé děti k modelářství přivedlo, že našly na půdě model, plánek či jiné věci po tátovi, když jako dítě modelařil. Tatínkové skutečně velmi pomáhají, jezdí s námi na soutěže a někteří si znovu postaví nový model lodi. Jiní děti podpoří tím, že jim pomohou v pořízení potřebných věcí, financují účast na soutěžích a sdílejí s nimi zážitky, které si z modelářství přinášejí domů."
Je modelaření záležitostí čistě mužskou, nebo se občas objeví mezi vámi i nějaká dívka?
"Čas od času se skutečně objeví i dívka, která má zájem o techniku a stavbu modelů lodí. Mezi klukama se cítí dobře, obvykle chodí do dílny s bratrem. Není to až tak výjimečné, skutečně děvčata staví a soutěží, i když chlapci výrazně převažují. Odhadem tak v poměru 10:1."
David KRATOCHVÍL
Diskuze k článku