JIHLAVA - Poukázat na význam rodiny pro společnost je hlavním cílem Týdne pro rodinu, který v Jihlavě nabízí řadu kulturně-společenských akcí. Jeho organizátorkou je vedoucí jihlavské pobočky Centra pro rodinu Slávka Dokulilová, které se ptáme:
Domníváte se, že rodina je dnes ohrožená?
"Nemyslím si, že je nějak nebezpečně ohrožená, ale spíš má řada lidí dojem, že rodina je brzdí v plnohodnotném životě, že jim při výchově dětí utíkají pracovní i jiné příležitosti a že se dostávají do sociální izolace.
Stát bohužel pořád nedokáže ocenit, že pevná rodina zlepšuje mezilidské vztahy, tím předchází kriminalitě, je zárukou přirozené výchovy dětí, tím šetří výdaje na školství a sociální péči, a že přispívá ke zdravé atmosféře společnosti jako celku. A řada lidí si neuvědomuje výhody rodiny, třeba, zjednodušeně řečeno, už jen to, že když žijete pohromadě a pomáháte si, tak prostě ušetříte - jak ekonomicky, tak i ekologicky."
Proč podle vás stát rodinu nepodporuje?
"Nerozumím tomu, proč se stát nechová jako správný hospodář. Dobře ví, že už teď nemá na důchody, na zdravotnictví a na školství, a že ubývá lidí, kteří mu vytvářejí finanční zdroje, a přibývá důchodců, ale nepodpoří mladé rodiny a nedá mamince najevo, že si váží jejího mateřství. Je to ale problém celé naší civilizace: jsme bohatí, a přitom se bojíme mít děti s tím, že "na ně nebudeme mít". To ukazuje na určitou její bezradnost."
Myslíte si, že rodinu nabourává i to, že se na její úroveň staví registrované partnerství?
"Stavět registrované partnerství na stejnou úroveň jako manželství, tedy rodinu, je naprostá degradace rodiny. Rodina jakožto máma, táta a děti v nejpřirozenějším pohledu zůstává základní buňkou společnosti a nelze ji ničím nahradit."
Zmínila jste výchovu dětí. Chcete říct, že to mají dnešní rodiče těžší?
"Dnes výchova daleko víc spočívá na rodičích, a ti jsou k ní postaveni bez přípravy a bez pomoci. A nemají na ni čas, protože se jednotliví členové rodin vidí daleko méně a méně spolu mluví. Babička s dědou žijí jinde, takže také nepomohou. A učitelé, vedoucí kroužků anebo sousedé už dnes nemohou tolik vychovávat, protože by mohli "narušit svobodu" dětí. Tu si dnes bohužel některé děti umí velmi dobře pohlídat, a při sebemenším náznaku dobře míněné přísnosti se dotčeně ozvou, takže učitelé i trenéři pak raději na jejich výchovu rezignují, aby si nepřidělávali problémy."
Finanční ohodnocení rodin s dětmi ze strany státu je podle vás dostatečné? Nedávno MF Dnes spočetla, že výchova dítěte vyjde na dva miliony korun.
"Rodiče musí chtít děti pro ně samotné, ne pro sociální dávky jinak je něco špatně. "Prorodinná" opatření nespočívají ve financích, ale hlavně v docenění společenské role matky a otce. Ale stát by měl investice do dětí a rodičů aspoň podpořit a zmírnit finanční zátěž. Jenže když vydáváte na dvě děti polovinu rozpočtu domácnosti, a přitom si daňový poplatník může odečíst na dítě pouze 890 korun měsíčně, a příští rok dokonce jen 850? Když připočteme přídavek na děti, je to pořád jen čtvrtina "investovaných nákladů" kdyby takto slabě byli podporovaní podnikatelé, tak by asi dávno odešli jinam nebo dělali něco jiného."
Ještě k jihlavskému programu Týdne pro rodinu: nabízíte vstup zdarma na film Anděl Páně. Proč?
"Naším hlavním cílem a přáním je nabídnout program, na kterém může být rodina společně. A Anděl Páně takový "prorodinný" film je. Myslím si, že existuje málo filmů a obecně kulturních pořadů, kde se rodina ukazuje v pozitivním světle. Pravda je, že v televizi nebo časopisech se prezentují rozvod, mimomanželské vztahy i děti a další věci ohrožující zdravé rodinné soužití jako naprosto běžné, a proto není divu, že si pak tradiční matka tří dětí na mateřské připadá podivně. I pro ni proto organizujeme takové akce, aby se potkala s podobně "postiženými" a ujistila se, že si zvolila dobře a že zdravá rodina je pro každého to nejdůležitější."
Jan Mazanec
Diskuze k článku
Degradace???
Dobrý den paní Slávko, v mnoha věcech s Vámi souhlasím, ale musím se ohradit proti větě, že stavět registrované partnerství na stejnou úroveň jako manželství, tedy rodinu, je naprostá degradace rodiny. Co je toto zase za nesmysl? Registrované partnerství je manželství, se všemi aspekty, jak manželství vnímáme, jediný rozdíl je v názvu a to jen pro to že naše společnost není na takové úrovni a tak vyspělá, aby dokázala přijmout výchovu dítěte dvou žen či mužů. Oproti tomu v této společnosti výchova dítěte, nebo dětí jednou matkou popř. otcem je naprosto běžné, ale aby to byli 2 muži či 2 ženy, tak to je nepřípustné.
"Biologické hodiny" máme všichni a pokud se o dítě 2 muži či ženy dokáží postarat a vychovat z něj dobrého člověka i například pod zvýšenou kontrolou sociálních pracovnic, proč jim to neumožnit? Máme na jedné straně přeplněné dětské domovy a na straně druhé pár, který po dítěti touží ...
Petr Pech | 2008-05-13 21:08:51 |
Reagovat?
Budete tvrdit totéž, pakliže přijmete fakt, že základními metodami výchovy dětí je imitace a identifikace (tedy nápodoba a ztotožnění se)? Co bude napodobovat heterosexuální dítě vychovávané homosexuálním párem? Jak se bude identifikovat s rolí muže či ženy? jak ho to poznamená do budoucna? Stane se z heterosexuálního dítěte pseudohomosexuál?
Radek Vovsík | 2008-05-13 22:33:31 |
ReagovatPodle tohoto vzorce by se dalo říct, že dětské domovy vychovávají asociály a přesto je jich u nás hodně:). Taky je mi proti srsti aby děti byly vychovávány homosexuálními páry. V budoucnu k tomu ale stejně bude docházet. Například u lesbických párů se tomu nedá zabránit, protože mohou vychovávat své děti (ne že by gayové nemohli, ale dostat se ke svému vlastnímu dítěti je pro muže obtížné). Pokud se homosexuálním párům mají začít svěřovat děti do péče, pak bych se zasadil o to , aby byli alespoň opačného pohlaví.
Daňový soumar | 2008-05-14 01:38:56 |
ReagovatJe to jinak
Souhlasím s tím, že homosexuálním párům nelze zakázat mít děti. Ale, že k tomu bude docházet - ono to tak již je. Dětí v rodinách s rodiči stejného pohlaví žije už mnoho, jen se o tom jaksi nemluví a lidé si myslí, že když se o tom nemluví, tzak to není. Jenže tyto děti žijí v nebezpečném právním vakuu. Jeden rodič je biologický a ten druhý má ze zákona povinnost se o to dítě řádně starat, jenže jak to má dělat, když nesmí na třídní schůzky, nesmí s dítětem k lékaři (a ten mu nesmí sdělit, jakou má dítě nemoc), když biologický rodič sám nemůže (např. je v nemocnici). A to nemluvím o tom, že dítě nemá nárok na sirotčí daň po nebiologickém rodiči, prblémy s dávkami a tak dále. Současný stav není nic jiného než pomsta státu a části společnosti na dětech za to, že rodiče mají jiné city, než by jim rád někdo nařídil....
Oprava
Pardon.... ne "sirotčí daň", ale "sirotčí důchod"... chybička se vloudila.