JIHLAVA - Kriminalita na Jihlavsku stále stoupá - přibývá zejména krádeží všeho druhu, ale také loupežných přepadení. O trendech v trestné činnosti na Jihlavsku jsme hovořili s jihlavským okresním státním zástupcem JUDr. Arifem Salichovem:
"V loňském roce, stejně jako v minulých letech, nadále pokračoval vzestup počtu věcí, kde došlo k zahájení úkonů trestního řízení - tedy případů, kdy se jednalo o podezření ze spáchání trestného činu.
V roce 2007 jsme zaznamenali 3120 takových případů oproti 2422 případům z roku 2006, což je nárůst o 28,8 procenta. Tento vzestup byl stejně jako v minulých letech jednoznačně vyvolán zvýšením počtu majetkových trestných činů.
Nárůst se projevuje každoročně a pryč jsou doby, kdy patřila Jihlava společně s Vyškovem a Blanskem mezi tři okresy s nejnižší kriminalitou. Dnes máme po okresech Brno - město a Zlín třetí nejvyšší kriminalitu v jihomoravském kraji. Nápad trestné činnosti je u nás skutečně extrémně vysoký."
Říkáte, že se kriminalita v našem regionu rapidně zvyšuje. Kde vidíte hlavní příčiny tohoto stavu?
"Majetková trestná činnost narůstá, ale 80 procent těchto činů bohužel zůstává neobjasněných. Čím více se tedy zvyšuje nápad trestné činnosti, tím více klesá podíl její objasněnosti. Já si to vykládám tak, že Jihlava se stala krajskou metropolí, kam se všechno sjíždí.
Svoji roli hraje blízkost dálnice D1, jsou tady průmyslové zóny, velké množství supermarketů. Z objasněných případů zjišťujeme, že jde často o dovezenou kriminalitu, kterou zde páchají lidé z okolních okresů, ale svůj podíl na ní mají samozřejmě také místní pachatelé."
Jaké druhy majetkové trestné činnosti trápí v poslední době Jihlavsko nejvíce?
"Jde o velice široké spektrum trestné činnosti - od krádeží prostých až po činy páchané kvalifikovaně a mnohdy velice dobře organizovanými skupinami zlodějů.
Ztrácejí se osobní automobily, vykrádají se věci ze zaparkovaných vozidel, rostou počty vloupání do bytů, rodinných domků, prodejen, prodejních stánků i skladů. Kradou se barevné kovy, peněženky, kabelky a mizí zboží z regálů v supermarketech."
Kolik pachatelů trestných činů se vám loni na Jihlavsku podařilo za jejich skutky obžalovat?
"Pokud jde o známé pachatele a jejich trestní stíhání, tak loni ve srovnání s rokem předchozím nastal určitý pokles. Loni jsme trestně stíhali 725 pachatelů a v roce 2006 jich bylo 751. Ale i tento trend souvisí s tím, co jsem řekl v úvodu - kriminalita roste, ale objasněnost klesá."
Jak rychlí jsou státní zástupci na Jihlavsku při řešení trestních případů?
"Pokud jde o rychlost řízení u nás, tak ta zůstala velice vysoká.
Do dvou týdnů státní zástupci vyřídí 98,5 procenta všech případů, když do jednoho týdne jich je vyřízeno 86,1 procenta. Pouze některé jednotlivé případy, které jsou z hlediska dokazování velmi složité, trvají delší dobu. K tomu bych dodal, že loni jsme podali devětadvacet návrhů na vzetí do vazby.
Návrhy se týkaly třiceti pachatelů a všechny soud akceptoval. To svědčí o tom, že vazební důvody byly oprávněné. Žádná vazba přitom nepřekročila lhůtu čtyři měsíce, což je dokladem toho, že vedeme i policii k tomu, aby v těchto věcech pracovala rychle."
Rychlost v řízení s sebou může ale přinášet chyby...
"Máte asi na mysli nedostatky, které by se mohly objevit ve spisech. Mohu říci, že za posledních několik let nám nebyla k došetření vrácena žádná věc, a to ani okresním ani krajským soudem, což je pro nás velmi dobrá vizitka.
Stejně tak máme nejnižší podíl zproštěných obžalob v kraji, což svědčí o tom, že žalujeme pouze to, co na žalobu skutečně je a věci předáváme soudu kvalitně zpracované".
Zatím jsme hovořili pouze o majetkové trestné činnosti, jak jsme na tom na Jihlavsku v ostatních oblastech?
"Narůstají počty loupeží od přepadení čerpacích stanic až po loupeže, při nichž se pachatel zmocní na ulici mobilu nebo kabelky. Množí se také společensky nebezpečné skutky, které spočívají v řízení vozidla pod vlivem alkoholu, maření výkonu úředního rozhodnutí nebo řízení bez řidičského oprávnění.
V těchto případech jsme přísní, navrhujeme citelné tresty odnětí svobody včetně trestů nepodmíněných a také vysoké tresty peněžité. Soud naše návrhy akceptuje, což svědčí o tom, že jsme v trestní politice uvážliví."
Jakou trestní politiku razíte ve vztahu k mladistvým pachatelům?
"Pokud to okolnosti dané věci umožňují, snažíme se navrhovat takové tresty, které by měly především výchovný charakter. Tady se snažíme využívat v maximální možné míře alternativní tresty - především výkon obecně prospěšných prací."
Státní zastupitelé se ale nevěnují pouze trestním kauzám, ale také dozorují jiné oblasti. Jak často vstupujete do jednání podle občanského soudního řádu, což vám zákon umožňuje od poloviny roku 2005?
"K této otázce musím uvést, že jsme výrazně zvýšili počet věcí, do kterých vstupujeme. Jde především o případy, kdy soud rozhoduje o uložení výchovných opatření nezletilým, o nařízení ústavní výchovy, omezení rodičovských práv, způsobilosti k právním úkonům, prohlášení za mrtvého a přípustnost převzetí a držení pacienta v ústavu zdravotnické péče.
Jde o případy, kdy člověk nedal dobrovolný souhlas k převzetí do ústavní psychiatrické péče nebo takový souhlas pro svůj psychický nebo tělesný stav ( je třeba v kómatu) dát nemohl. O těchto případech máme na základě spolupráce se soudem dokonalý přehled a vybíráme si takové věci, kde je naše účast potřebná ve veřejném zájmu.
V této oblasti jsme byli společně s Okresním státním zastupitelstvím Plzeň-jih vyhodnoceni jako nejlepší a nejaktivnější v celé České republice, a to i proto, že máme pro tyto případy zpracovanou kvalitní metodiku."
Dana ČÍRTKOVÁ
Diskuze k článku