Reklama
Dnes je pondělí 25.11.2024     svátek má Kateřina

Trend? Opilé ženy za volantem

Ilustrační foto: Pixabay
Ilustrační foto: Pixabay

15.10.2020 Pro motoristy/Komentáře (0), autor:
David Kratochvíl

O tom, že Vysočině strmě stoupá počet řidičů, kteří si klidně sednou za volant pod vlivem alkoholu nebo drog, referují policisté prakticky měsíc co měsíc. 
Nad čím si ale strážci zákona zatím marně v poslední době lámou hlavu, a to napříč celým krajem, je statistika na mol zpitých řidiček. Hlídky totiž dámy při řízení zastavují pravidelně kolem třetí hodiny odpoledne, když v sobě mají mezi dvěma až třemi promile.
Dopravní policista Michal Ferbar v rámci 12. ročníku Dopravní konference, která se konala ve čtvrtek v Jihlavě, prozradil, že v poslední době takto přišla o papíry už minimálně desítka řidiček.   
„Je to pozoruhodné. Opravdu nevíme, co se to děje. Takto jsme zaevidovali už deset případů. Sami si to nedokážeme vysvětlit. Vysočina má jedno smutné prvenství. Pokud se v kraji stane dopravní nehoda pod vlivem návykových látek, tak co se statistik týče, jsme dokonce předstihli i Moravu,“ říká strážce zákona.


Z pohledu zákona už přitom množství alkoholu v dechu řidiče nad jedno promile není přestupkem, ale trestným činem. Opilci v takovém případě hrozí nejenom tučný finanční postih v řádu desítek tisíc korun, letitá ztráta řidičáku, ale v krajním případě může soud poslat hříšníka i do vězení.


O tom, že alkohol nebo drogy za volantem jsou na Vysočině problém, hovořila na konferenci i šéfka krajského Besipu Veronika Vošická Buráňová. „Skoro 70 procent dopravních nehod pod vlivem alkoholu v našem kraji způsobí řidič, který nadýchá přes 1,5 promile,“ vypočítává. V té souvislosti Buráňová upozornila na celorepublikovou kampaň „Nenech se ovlivnit“ cílící na alkohol a drogy hlavně mezi mladými řidiči do 24 let.
V důsledku řízení pod vlivem alkoholu existuje podle Národní protidrogové koordinátorky Jarmily Vedralové 2,5krát vyšší riziko nehodovosti. 


U řidiče pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek dochází podle ní totiž ke snížení pozornosti. 
„Řízení pod vlivem považuji za vysoce nezodpovědné a stejně tak i neohleduplné vůči okolí. Je potřeba, abychom více upozorňovali na negativní důsledky tohoto konání, které mohou být fatální a jsou v mnoha případech celoživotní,“ říká.
Podle krajské policejní mluvčí Dany Čírtkové při vyšetřování letošních dopravních nehod od ledna do konce září policisté zjistili, že 143 řidičů usedlo za volant pod vlivem alkoholu a další tři byli pro změnu pod vlivem drog. 
„Počet podnapilých řidičů, kteří letos havarovali, se v porovnání s rokem předchozím zvýšil o 14 procent, což je velmi alarmující,“ uvádí Čírtková. 
 

Diskuze k článku

  Přihlaste se prosím do diskuze JL

email / login:

heslo:

Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři

Registrace nového uživatele

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net