Foto: Alena Šindlerová
Novela veterinárního zákona nařizuje od roku 2020 povinné čipování všech psů. Důvodem je nejen zamezit nelegálnímu obchodování se psy a provozování množíren, ale i zajistit snadnou identifikaci ztracených psů.
RFID neboli radiofrekvenční identifikace představuje moderní metodu označování zvířat za pomoci tzv. mikročipů. Mikročip je miniaturní zařízení o velikosti zrnka rýže, které je naprogramováno číselným kódem. Čip je pouze pasivním nosičem informace, neobsahuje vlastní zdroj energie, pro psa je zcela neškodný.
Navíc povrch čipu je upraven tak, aby na něj tělo zvířete nereagovalo jako na cizí těleso. Životnost čipu se udává více než 25 let. Očipování je tedy jednorázový zákrok a funguje po celý život psa.
Jak čipování psa probíhá?
Čipování provádí veterinární lékař. Čip se aplikuje na levou stranu krku speciálním jednorázovým aplikátorem. Aplikátor je dutá jehla, kterou se čip vpraví do podkoží zvířete, podobně jako očkování. Cena za tento úkon je asi 550 Kč.
Kdy lze psa očipovat?
Štěňata se očipují mezi 3. - 6. měsícem věku, jako součást očkování proti vzteklině. Starší psi, kteří čip ještě nemají, budou načipováni při pravidelném přeočkování proti vzteklině. U psa, který po 1. 1. 2020 nebude mít aplikovaný čip, nebude již možné očkování proti vzteklině provést.
Pro zajímavost, v České republice je chováno kolem 1,5 milionů psů. Předpokládá se, že přibližně třetina z nich má již čip aplikovaný.
Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři.
Registrace nového uživatele
Pravidla pro diskuse na www.jihlavske-listy.cz:
Nelze zveřejňovat příspěvky, které porušují zákony ČR.
Jsou zakázány příspěvky urážlivé, pomlouvačné, vulgární. Nepřijatelná je i neúcta vůči zemřelým a jejich rodinám.
Nesmí se vyhrožovat komukoli násilím či podněcovat k nenávisti k jednotlivcům, skupinám (národnostní, rasová, náboženská příslušnost).
Zakazuje se zveřejňovat další údaje o identitě ostatních diskutujících (např. telefon, adresa…). Musí být respektováno soukromí ostatních.
Diskutující se nesmí vydávat za někoho jiného.
V diskusních příspěvcích nesmí být šířena reklama, spamy, odkazy na stránky s nelegálním obsahem, příspěvky či odkazy nesouvisející s tématem článku.
!!! Uživatelé, kteří budou pravidla porušovat, musí počítat s tím, že jim budou příspěvky administrátorem smazány. Rovněž si Jihlavské listy vyhrazují právo diskusní příspěvky dle vlastního uvážení odstraňovat či diskusi kdykoli uzavřít !!!