Reklama
Dnes je úterý 26.11.2024     svátek má Artur

Kupujete výbavu pro mimčo? Myslete i na cesty autem

CESTOVÁNÍ už i s malým miminkem není zapovězenou záležitostí. Jen je třeba myslet na jeho bezpečnost.  Ilustrační foto: archiv JL
CESTOVÁNÍ už i s malým miminkem není zapovězenou záležitostí. Jen je třeba myslet na jeho bezpečnost. Ilustrační foto: archiv JL

1.5.2018 Pro motoristy/Komentáře (0), autor:
David Kratochvíl

Očekáváte v brzké době naro-zení miminka, a hlavou vám šrotuje, jestli jste na něco do výbavičky pro vašeho potomka nezapomněli? Zatímco krémy, pleny a další drogistické zboží seženete lusknutím prstu, nezapomeňte svou pozornost zaměřit také na bezpečí novorozeněte při cestách autem.

Jako první si zkontrolujte, jestli je vaše auto vybaveno takzvaným isofixem. Obecně se dá říct, že všechny vozy vyrobené od roku 2006 už ho mají. Od roku 2000 se totiž postupně začal zavádět do výroby u většiny automobilek.

Co to vlastně je? Laicky řečeno, jde o kovová oka v sedadle automobilu mezi opěradlem a sedákem, většinou nejsou na první pohled vidět, je potřeba sáhnout pod sedadlo. Pokud máte starší model auta bez isofixu, můžete sedačku připoutat pomocí bezpečnostních pásů.

Podle statistik pojišťoven isofixové sedačky majitelé v autě připevní vždy správně v 97 %, kdežto v případě upevnění pásy to zvládne dobře jen každý třetí až čtvrtý poutač sedačky. Nezapomeňte si ale k autosedačce koupit základnu. Ze všeho nejdříve budete vozit dítě v autě v takzvaném vajíčku. Bez základny dítě nepřevezete bezpečně.

Pokud se bojíte, že vás pořízení výbavičky pro prcka bude stát ranec, statistiky obchodníků uvádějí, že průměrně potencionální rodiče v tomto ohledu utratí kolem 70 tisíc korun, přičemž zmíněná základna vás vyjde na částku kolem tisícovky.

Jak bude vaše dítko růst, bude stoupat i jeho všetečnost a zkoumání věcí, které bude mít okolo sebe. Dřív nebo později se bude snažit vyndat ruce z pásů a odpoutat se. Základem je, správně pásy dotáhnout  
Na tento problém se zvídavostí malých šikulů myslí také výrobci sedaček, a na trhu je k dostání několik šikovných „pomocníků“. Příkladem může být přídavný alarm, upozorňující na odepnutí pásů.

Poněkud kontroverzní je pak používání přídavných hrudních pásů a sponek, které stahují oba pásy k sobě. Pomáhají sice proti prostrčení rukou, ale otázkou je, zda odolají i přetížení v okamžiku nárazu, nebo dokonce zda nezpůsobí další zranění.  Zákon jejich užití nezakazuje, a ani je nezmiňuje. Podstatné je, že jich musí být použito v souladu s podmínkami stanovenými výrobcem, které vždy najdete v návodu k použití.

Diskuze k článku

Nový komentář


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net