Reklama
Dnes je úterý 26.11.2024     svátek má Artur

Rychlý fígl, jak se naučit biatlon, opravdu neexistuje

TRENÉRKA Michaela Faltusová (uprostřed) se svými svěřenci. Foto: vysocina-arena.cz
TRENÉRKA Michaela Faltusová (uprostřed) se svými svěřenci. Foto: vysocina-arena.cz

21.1.2017 Pro ženy/Komentáře (0), autor:
Ladislava Brabencová

 

Koukalová, Moravec, Puskarčíková – jména českých sportovců, kteří nepopíratelně zvedli zájem o biatlon. Je to znát i na Vysočině a především v Novém Městě na Moravě, kde se o přípravu „biatlonového potěru“ stará trenérka Michaela Faltusová.  

 

Jak jste se k biatlonu dostala, čím vás zlákal?
Biatlon jsem začala dělat asi v 10 letech, kdy mě k němu přivedl můj tatínek, který dříve biatlon sám dělal. Od mala jsem lyžovala, závodila v běžeckém lyžování a postupně přešla na biatlon. Získal si mě ihned.
 

 

Závodila jste? Jaký je váš největší úspěch?
Největších úspěchů jsem dosahovala v mladších kategoriích, mistryně ČR v žákovské kategorii, pak pár pěkných předních umístění v Českém poháru v dorostu. Když jsem pak začala studovat na vysoké škole, tak třetí místo v akademickém MČR. To jsem se však již plně věnovala studiu.
 

 

V jakém věku je ideální s biatlonem začít – kdy se pozná, že má pro něj dítě nadání?
Mám v tréninkové skupině děti od 10 let, kdy začínáme s přípravou směřující již k biatlonu. Nejlépe je však začít kolem osmi let, kdy vedeme u nás ve Sportovním klubu Nové Město všeobecnou přípravku, kde se děti věnují rozvoji pohybové všestrannosti, běhu na lyžích a vyzkouší si také základ střelby.
 

 

Po vítězství Lukáše Krpálka na OH v Riu se mezi lidmi podle trenérů juda zvedl nevídaný zájem o tento sport. Jak je to u vás, kdy aktuálně čeští biatlonisté Koukalová, Krčmář… září v závodech světového poháru – také se vám do klubu hlásí noví a noví zájemci?
Největší nárůst zájmu o biatlon jsme v Novém Městě zaznamenali zejména po Mistrovství světa, které proběhlo v roce 2013 právě u nás. Jinak mohu říci, že děti k nám postupně přicházejí kdykoliv, jelikož biatlon v Novém Městě funguje již dlouhou dobu.
Mohu ale potvrdit, že s úspěchy našich sportovců vzrostl výrazně zájem i v oblastech, kde o biatlonu nebylo tolik známo. Členská základna výrazně narostla.

 

Vaše rada – fígl – jak se biatlonu „rychle“ naučit? Prvně umět „běžkovat“ nebo střílet?
Jak jsem již uvedla, výhodou je mít určitý pohybový základ. Jinak „rychlý“ fígl pro biatlon moc nefunguje. Je potřeba trénovat oboje, aby se to dokázalo následně skloubit.

 

Menší, začínající svěřenci to asi nemají nijak jednoduché? Musí mít nějaké speciální zbraně, vybavení…?
Ti nejmenší začínají zkoušet střílet ze vzduchovky, která je podložena oporou. Jinak všichni, až do 15 let střílí ze vzduchovky na 10 m. Zbraň nevozí na zádech, nechávají ji ve stojanech na střelnici. Pak už je to stejné - lyže, hole, boty – s tím rozdílem, že žáčci závodí jak v klasickém stylu, tak v bruslení, aby měli dobrý lyžařský základ a všestranné zatížení. Vybavení u nás v klubu dětem půjčujeme.

 

Asi je zbytečné se ptát, jaký sport je váš oblíbený?
Jsem sportovní typ. Oblíbený mám samozřejmě biatlon, pak ale i běžecké lyžování, sjezdovky, tenis, kolo… A sledovat mě baví sporty snad všechny.

 

Co vlastně obnáší práce trenérky?
Hlavní náplní je přímá práce s dětmi na tréninku, ale náleží k tomu i tvoření tréninkových plánů, plánování ročního cyklu - organizace soustředění a závodů, materiální zabezpečení a příprava materiálu, tréninkového prostředí. Věnuji se i regenerační složce.
 

 

Kolik svěřenců máte aktuálně na starosti – jak vypadá takový trénink, jak často trénujete?
V našem sportovním středisku máme na starost 30 dětí. Trénujeme třikrát, čtyřikrát týdně, dle věku. Trénink je sám o sobě pokaždé trochu jiný.
Snažíme se využívat všechny možné tréninkové prostředky. Jedny z nejdůležitějších jsou komplexní tréninky, kdy je kombinována fyzická zátěž se střelbou – běh na lyžích a střelba, kolečkové lyže a střelba, běh a střelba. A samozřejmě je i hodně tréninků, kdy se věnujeme těmto věcem zvlášť a hrajeme nejrůznější hry.
 

 

Jezdíte se svými svěřenci na závody, jejich největší úspěch?
Na závody jezdíme, začínáme od oblastních závodů a postupujeme k vrcholu - Českému poháru žactva. Úspěchy děti sbírají, zejména cenné jsou medaile z Olympiády dětí a mládeže a z Mistrovství ČR (individuální i štafetové). Cenná je i klubová soutěž, kde jsme loni skončili na 3. místě v ČR.
    

 

Otázka na závěr: Co dělají biatlonisté v létě?
Nelení a trénují. Připravují se na svoji hlavní zimní sezónu. Trénujeme běh, posilování, kolečkové brusle, lyže, horské kolo, nejrůznější hry a občas i nějaký letní biatlonový závod. Samozřejmě to musí proložit i zaslouženou dovolenou na nabrání sil.

Diskuze k článku

Nový komentář


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net