VE SVÉM voze nikdy nenechávejte cenné věci – mobily, fotoaparáty, notebooky…, a už vůbec ne peníze. Ilustrační foto: archiv JL
Upozornění, že auto není trezor, je stále v kurzu. O tom, že nechávat věci ve voze se nevyplácí, se přesvědčil majitel fiatu v Kojeticích na Pelhřimovsku. Na jeho auto v noci na neděli zacílil neznámý nenechavec.
Ukradl dvě bundy, kameru do auta, satelitní navigaci, peněženku s finanční hotovostí a další věci, v součtu za bezmála 20 tisíc korun. Další škodu, přibližně deset tisíc korun, poberta způsobil poškozením vozidla.
Policisté upozorňují - pokud zanecháte uvnitř vozidla viditelně odložené věci, stávají se pro pachatele lákavou nabídkou a snadnou kořistí, kterou určitě neodmítnou. Vloupání je pro ně totiž otázkou několika sekund. Objektem zájmu zlodějů bývají nejen luxusní vozy, ale také běžné modely.
Mezi nejčastější věci, které pachatel z vozidla odcizí, podle statistik patří autorádia, satelitní navigace, volně odložené kabelky, tašky, kufříky, peněženky, mobilní telefony a oblečení.
Do aut se zloději dostávají většinou násilím - rozbijí okénko vozu či poškodí zámky dveří. Narůstá i počet případů, kdy není zcela zřejmé, jakým způsobem se do vozu dostal, neboť vozidlo nevykazuje žádné známky násilného vniknutí.
Pachatelům mnohdy nahrávají právě sami majitelé či provozovatelé vozidel, kteří vůz zapomenou zamknout, nebo jej sice zabezpečí, ale nezaktivují dnes už tak běžná zabezpečovací zařízení, například zvukové alarmy.
Dalším „fíglem“ zlodějů zůstává i okradení řidiče, kterému předtím na parkovišti nepozorovaně sami poškodí pneumatiku, a pak využijí momentu, kdy řidič defekt opravuje.
Policisté proto radí řidičům, aby při opravě defektu nikdy nenechávali neuzamčené vozidlo bez dozoru. Stejně tak je zapotřebí uzamknout vozidlo v případě, že například kontrolujeme provozní kapaliny, nebo doplňujeme kapalinu do ostřikovačů, a zavazadlovému prostoru nevěnujeme pozornost.
Více Auto-moto v příloze v tištěném vydání JL s datem 27. 11.