Reklama
Dnes je úterý 26.11.2024     svátek má Artur

Lékaři bijí na poplach: v řadách kuřáků přibývá žen. To není dobré


22.1.2013 Pro ženy/Komentáře (1), autor:
Klára Novická

 

 Saháte hned po ranním probuzení po cigaretě a vykouříte jich denně většinou deset a víc? Pak zřejmě patříte mezi ty kuřáky, kteří jsou na nikotinu závislí.

 

 Všem, kteří by chtěli přestat kouřit, svitla nová naděje. V nové Poradně pro odvykání kouření, kterou v úterý 22. ledna otevřou v jihlavské nemocnici, pomohou lidem s tímto nešvarem přestat. Otevřená je každé úterý mezi 13 a 15 hodinou. Ambulance je zdarma.

 

 V Česku kouří každý třetí člověk. Skoncovat s tímto zlozvykem dokáží jen zhruba dvě procenta lidí. Na cigaretách navíc začínají být závislí stále mladší lidé a navíc přibývá kouřících žen. Roste u nich i počet onemocnění rakovinou plic.

 

 „Před dvaceti lety to bylo onemocnění, které se vyskytovalo hlavně u mužů. Teď se začíná výskyt u mužů i u žen vyrovnávat,“ říká plicní lékař jihlavské nemocnice Zdeněk Doležel, který novou Poradnu pro odvykání kouření vede.

 

 „Do budoucna se očekává, že žen ještě přibude, protože právě prudce přibylo kuřaček. Co se týká věku, tak se k nám dostali i pacienti, kteří začali kouřit třeba už v sedmi letech,“ doplňuje ještě. Tím potvrzuje i odhady statistiků, kteří uvádí, že mezi dospívajícími dívkami je až sedm procent kuřaček.

 

 Kouření také souvisí se vznikem astmatu, chronické bronchitidy, alergiemi a atopickým ekzémem. Všechna tato onemocnění se podle lékařů zlepší do několika měsíců po úplném vysazení cigaret.

 

 Závažný je také podle odborníků počet kouřících žen v těhotenství, zejména v třetím trimestru. Zplodiny z cigaret mohou totiž plod vážně poškodit nejvíce v této době právě proto, že se utváří mozek.

 

 Děti i slabých kuřaček jsou podle nejrůznějších výzkumů mnohem častěji než ostatní děti hyperaktivní. Mají také nižší porodní hmotnost, jsou alergické, mají astma a objevují se u nich i další poruchy.

 

 Menším zlem, než obyčejná cigareta, je podle Zdeňka Doležela elektronická cigareta. „Kouřením obyčejné cigarety vzniká až tisíc různých látek, ze kterých desítky až stovky jsou potencionálně karcinogenní. A přitom účinná látka je jenom nikotin,“ vysvětluje s tím, že v elektronické cigaretě je nikotin očištěný.

 

 „Elektronickou cigaretu tedy vidíme radši, ale stejně nejlepší je samozřejmě nekouřit. Kouřit zdravě zkrátka nelze,“ upozorňuje lékař.

 

 Odvykání kouření dokáží usnadnit některé moderní léky, například náplasti nebo žvýkačky. Obsahují nikotin a při správném užívání snižují abstinenční příznaky. „Nejsou ale všespasitelné. Rozhodně to není tak, že si nalepíte náplast, zažvýkáte si a do týdne bez problému nekouříte. Při správném užívání ale zvyšují pravděpodobnost, že kouřit přestanete,“ poznamenává závěrem Zdeněk Doležel.

Diskuze k článku

Nový komentář


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net