Reklama
Dnes je neděle 29.09.2024     svátek má Michal

Bělení zubů: ano, ale pro zdravý chrup


15.4.2012 Pro ženy/Komentáře (3), autor:
Ladislava Brabencová

 

 Zářivý úsměv byl vždy atraktivní. Dnes je čistý a bělostný chrup nejen naší vizitkou, ale také jedním z obecných znaků zdravého životního stylu.

 

 Kouření, dlouhodobé užívání antibiotik, konzumace „barevných“ potravin a nápojů, ale i zvyšující se věk… To vše má vliv na žloutnutí zubů. Toužíte však po zářivém úsměvu? Pak je možná načase uvažovat nad bělením zubů.

 

 V prvé řadě je důležité mít svůj chrup v pořádku, mít správně ošetřené kazy a nekrvácející dásně. Také by vás měl zkontrolovat zubař nebo dentální hygienista, kteří vyšetří stav celé dutiny ústní a posoudí, zda je bělení vhodné, či nikoliv.

 

 Jak vlastně takové bělení zubů probíhá? Přiblížíme vám několik způsobů.

 

 Můžete jej podstoupit v ordinaci stomatologa nebo dentálního hygienisty pod přímým dohledem. „Při tomto bělení je aplikován bělicí gel se silnější koncentrací bělicího činidla – používá se peroxid vodíku nebo karbamid peroxidu vodíku. Účinek bělidla může být zesílen aplikací světla pomocí bělicí lampy,“ popisuje jihlavská dentální hygienistka Marie Plešingrová s tím, že ordinační bělení je poměrně rychlé (trvá asi dvě hodiny) a má okamžitý, viditelný efekt.

 

 Dalším způsobem je tzv. asistované bělení. Pacientovi je v ordinaci aplikována první počáteční vrstva středně silného bělidla, které se nechá působit dle koncentrace bělicího gelu zhruba půl hodiny až jednu hodinu.

 

 „Poté si pacient aplikuje bělicí gel o nižší koncentraci sám doma, až dosáhne vytouženého odstínu. Může použít předpřipravené nosiče, nebo si nechá zhotovit individuální nosič,“ doplňuje dentální hygienistka.

 

 Bělit zuby si lze i doma, a to tak, že si aplikujete bělicí gel o nižších koncentracích peroxidu vodíku (většinou se používá karbamid peroxidu vodíku). „Pacient může opět použít již připravené nosiče s obsahem bělidla, nebo si nechá zhotovit přesný model nosiče, do kterého aplikuje bělicí gel,“ vysvětluje M. Plešingrová. Takové bělení však vyžaduje trpělivost a jeho výsledky jsou většinou viditelné až po několika dnech bělení.

 

 Efekt bělení může být dlouhodobý, pacient ale musí o vybělené zuby řádně pečovat. Je potřeba pečlivě dbát o hygienu dutiny ústní, vyvarovat se nadměrné a časté konzumaci příliš barevných potravin a nápojů, používat speciální bělicí pasty, případně jednou za čas osvěžit bílou barvu zubů domácím bělením, nebo dobělením v ordinaci.

 

 Co je ovšem důležité - u všech bělicích procedur je nezbytné dodržovat následující den či dva tzv. bílou dietu – to znamená vyvarovat se všech potravin a nápojů obsahujících barviva.

 

 A na závěr jistě za zmínku stojí i cena za „bělicí“ zákrok. Řádově se pohybuje mezi pěti až 20 tisíci korunami. Záleží na druhu bělidla, postupu bělení a přístrojích, které se k bělení použijí.

 

 (Zajímá vás nějaké téma vztahující se k ošetření zubů? Zeptáme se za vás. Pošlete nám svůj dotaz na e-mail: brabencova@jihlavske-listy.cz)

 

 __________________________________


 Důvody, proč podstoupit bělení zubů

- žluté zabarvení zubů a z toho někdy plynoucí pocit méněcennosti

- bílá barva zubů rozzáří úsměv

- zvyšuje sebevědomí

- bílé zuby vypadají zdravě

a vypovídají o člověku, že se

o ně stará

- současné požadavky společnosti na vzhled u lidí ve vedoucích postaveních - bílé zuby jsou součástí perfektního vzhledu

- hezké zuby při práci, která vyžaduje dobrý vzhled – recepční,

číšník, kosmetička, prodavačka,

pracovnice u přepážek, herci,

zpěváci, stomatologičtí

pracovníci…

 

 

Diskuze k článku

Nový komentář


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net