Rodiče, kteří si v pondělí pozvou domů mikulášskou družinu, by si měli podle psychologů uvědomit, že dítě do sedmi let zpravidla považuje postavy Mikuláše, čerta a anděla za opravdové. A pokud čert vypadá ďábelsky, děti se mohou zbytečně vyděsit. Na druhou stranu ale trocha respektu k pekelníkovi neuškodí.
„Strašit by se mělo ale rozhodně s mírou, žádné honění, křik, výhrůžky, aby návštěva nekončila pláčem, ale pochvalou a drobnou odměnou. Pokud je dítě bojácnější a snáší stresové situace hůře, měl by rodič zajistit pocit bezpečí a jistoty,“ říká jihlavská psycholožka Monika Kyršová.
Podle ní by strašení čertem by mohlo jinak přesáhnout možnosti dítěte a vyústit např. v pozdější noční děsy nebo pomočování. Překonávání strachu je však důležité i jako prevence do budoucna. Postupovat by se ale mělo krok za krokem.
Pokud je tedy dítě hodně vystrašené, mohlo by se začít např. povídáním si o pohádkových bytostech, díváním se z okna na Mikuláše a jeho pomocníky nebo vyražením do ulic mezi ostatní lidi, kde můžeme s dítětem uniknout do „bezpečných zón“.
Doporučení odborníků zní: K dětem do dvou let nadpozemskou trojici vůbec nepouštějte. „Předškoláci jsou zase více sugestibilní a mají bujnou fantazii, takže je vystraší pouhá maska čerta a jiné „běsnění“ čerta už není zapotřebí. Děti asi tak do sedmi let vnímají pohádkové bytosti jako pravé, skutečné, takže nejvíc si čerta užijí děti kolem osmi let,“ uvádí M. Kyršová.