Reklama
Dnes je úterý 26.11.2024     svátek má Artur

Jak se jezdí s dítětem za kolem? Je to sranda


 

 Dětské vozíky, ve kterých cyklisté rádi vozí děti, zákony v Česku neznají.



 Mohou se dětské cyklovozíky na českých silnicích vůbec objevovat?

 

 Ministerstvo dopravy říká, že ne. Tisíce rodičů - cyklistů si však z toho nedělají těžkou hlavu. Podle nich jde o nesmyslné omezení. Stejného názoru je i Jakub Novák z Jihlavy, který společně se svojí manželkou v krajském městě provozuje půjčovnu dětských cyklovozíků.



 Jaká je vaše reakce na „kauzu“ ohledně povolení či nepovolení cyklovozíků na českých komunikacích?

 

 Cyklovozíky jsem považoval za standardní záležitost. Nenapadlo by mě, že se z nich udělá takový problém. Myslím si, že je to uměle vyvolaná kachna v okurkové sezoně, která má spíš zaškodit rodinám, které už vozíky dlouhé roky používají. Stejný názor mají i lidé v mém okolí i naši klienti. Já budu s vozíkem jezdit dál.



 Přesto, co uděláte, když vás zastaví policista a bude vás chtít pokutovat?

 

 Nevím, nedokážu si to představit. V cizině vozíky nikomu nevadí. Tam jsou lidé normální a neřeší hlouposti. Ono je ale jednodušší dávat lidem pokuty, místo toho, aby se řešila změna předpisů, aby vše mohlo fungovat tak, jak má.

 

 Řeknu to takhle – kauzu ohledně cyklovozíků beru jako výsměch obyčejným lidem, kteří si chtějí zasportovat spolu s dětmi a žít zdravě.

 Jistě, ale od dopravních expertů padly argumenty, že ve vozíku je dítě nízko položené, dýchá výfukové plyny z aut, v případě nehody má ohroženy životně důležité orgány…

 

 Odpovím otázkou: Když se s cyklistou s dítětem v sedačce srazí auto, co se stane?  Následky budou stejné. Naopak se domnívám, že vozík, který používáme je díky svojí konstrukci bezpečnější.

 

 Stále někdo porovnává, kolik se v souvislosti s cyklovozíkem v republice stalo nehod. Vím o jedné nehodě. O tom, kolik nehod se stalo s cyklosedačkou, o tom nikdo nepovídá.

 

 Když se vybourá cyklista s cyklosedačkou, tak to odnese i dítě v ní. Když spadnu s kolem s vozíkem, tak vozík se v přípojné pružině zlomí a já na kole spadnu, ale vozík zůstane stát na místě.

 

 Navíc, vozík je víc vidět než cyklosedačka, která je za kolem. Je označený odrazkami, dají se na něj přidělat i blikačky, plus z něj vlaje reflexní praporek.

 Jedním z argumentů odpůrců vozíků byla i nedostatečná kontrola dítěte ve vozíku?

 

 Průměrně zdatný cyklista nemá problém se na kole otočit dozadu a zkontrolovat situaci. Stačí pár mžikových pohledů. Navíc vím, že děti v něm jsou připoutané bezpečnostními pásy, které si nemůžou samy rozepnout a udělat nějakou neplechu. Žádný problém v tomto směru opravdu nevidím.

 

 A to nemluvím o pohodlnosti oproti klasickým cyklosedačkám. Ve vozíku je sezení pro děti řešené pomocí zavěšení sedačky v konstrukci, přenos vibrací se tak zmenšuje, pozice v pololehu umožňuje dítěti sijízdu víc užít, odpočinout si i usnout. Z vozíku má široký rozhled. Kam se dívá dítě upoutané v sedačce za rodičovými zády? Přirozenost velí dopředu.


  Jak se jezdí s dítětem za kolem?

 

 Jezdí se dobře, někdy je to až sranda, kdy mě popohání a volají na mě: Tatínku šlap, proč brzdíš, proč si zatočil…



 Pojďme k číslům. Jaká je pořizovací cena cyklovozíku?

 

 Neodpružený vozík stojí zhruba 10 tisíc, odpružený okolo 20 tisíc. Jsou i levnější varianty, ale svou konstrukcí a pohodlím nás přímo neoslovily.

 

 Když si budu chtít vozík od vás půjčit, na kolik mě to vyjde?
Průměrně na týdenní dovolenou za zápůjčku zaplatíte okolo tisícovky. Vše se ale odvíjí od počtu dnů, tedy čím méně dnů, tím víc platíte. Čím je doba delší, tak cena se snižuje.

 Určitě musíme brát v potaz i parametry kola, za jaké chci vozík zapojit.

 

 Vozík se dá bez problémů připojit za 99 procent kol. Krátce na vysvětlení - připojuje se na druhou stranu, než je přehazovačka, jednoduchým úchytovým systémem závlaček. Je to něco, jako když taháte přívěs za autem. Samozřejmostí je i pojistný pásek, takže není třeba se bát náhlého odpojení vozíku apod.

 Zvládne jízdu s cyklovozíkem i žena?

 

 Když pojede s malým dítětem, určitě ano. Já z vlastní zkušenosti vím, že když vezu dvě děti, už je to cítit. Záleží hodně i na terénu.



 Od jakého věku dítěte se dá cyklovozík používat a jaká je jeho nosnost?

 

 Nosnost jednomístného typu je 35 kg, dvoumístného 40 kg. Využívat by se měl podle citu. Pro miminka je potřeba například použít do sedačky dětskou vložku, aby lépe drželo tělíčko a hlavičku. Já moc zastáncem vození novorozenců nejsem. Praktikoval bych jízdu až ve chvíli, kdy už si dítě umí samo sednout.



 Na kole jste projel nejen republiku, ale i část Evropy. Jaké jsou cyklotrasy u nás na Vysočině?

 

 Rozhodně doporučuji nově vybudovanou cyklostezku Jihlava – Třebíč – Raabs. Myslím si, že se povedla, to je správný směr. Pro mě ale prim hrají Jižní Čechy, oblast České Kanady.



 Je ale z pohledu cyklisty něco, co vám tady u nás chybí?

 

 Soudím a vycházím z Jihlavy, že tu chybí kvalitní síť cyklo-stezek. Co tady máme, se vůbec nedá srovnávat s Nizozemím, Německem, Švédskem… To, co se vybudovalo v Jihlavě, nemá hlavu ani patu, chybí napojení na okolní cyklostezky, a to nemluvím o bezpečné jízdě po městě.

 

 

Diskuze k článku

Nový komentář


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net