Reklama
Dnes je neděle 29.09.2024     svátek má Michal

Ovocné dobroty po celý rok


 

 Ať již se jedná o sklizeň z vlastní zahrádky nebo výhodný sezonní nákup, zmrazení, zavařování nebo nakládání se vyplatí. Trvanlivé dobroty se dají vykouzlit i jinými způsoby konzervace, jako je proslazení, nasolení, naložení do láku nebo uzení.

 

 Mražení

 

 Většinu druhů ovoce, zeleniny a téměř všechny bylinky můžeme mrazit při teplotě -18 °C. Konečná skladovací teplota by neměla být vyšší.

 

 Rychlost zamrazení má vliv na konzistenci plodů po rozmrznutí. Důležité je, aby potraviny a pokrmy byly šokově zmrazeny. Přitom se největší část tekutiny v potravině zamrazí při teplotě nejméně -30 °C tak rychle, aby se nevytvořily malé krystalky ledu.

 

 Pokud není mrazicí teplota dostatečně nízká, vytvoří se větší krystalky ledu, které změní a zničí buněčnou tkáň a mají negativní vliv na vzhled a obsah živin po rozmrazení.

 

 Zavařování

 

 Pod pojmem „zavařování“ si často představujeme přípravu želé, zavařenin a marmelád.

 

 Zásadně se však jedná o běžný domácí způsob konzervace, při kterém se delším zahříváním (vařením) a následným plněním do vyvařených vzduchotěsně uzavřených sklenic prodlužuje trvanlivost potravin, které se snadno kazí.

 

 Pokud chcete sami připravit zavařeniny, marmelády nebo želé, potřebujete aromatické ovoce, želírovací přípravek a samozřejmě dobré recepty.

 

 Při zavařování se potraviny ve sklenici sterilizují působením vysokých teplot a vzduchotěsně se uzavřou. Vysoká teplota při vaření usmrtí všechny zárodky, které způsobují zkažení potravin. Jakmile se sklenice s obsahem zchladí, vznikne v ní podtlak, který přitiskne víčko na sklenici, takže zvenku nemohou dovnitř proniknout žádné choroboplodné zárodky.

Diskuze k článku

Nový komentář


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net