Reklama
Dnes je úterý 26.11.2024     svátek má Artur

Nový očkovací kalendář přinesl změny


 

 Očkování proti tuberkulóze (TBC) již není povinné. To je jedna ze změn, kterou přinesl nový očkovací kalendář platný od listopadu loňského roku. Pro maminky a jejich děti přináší ještě další změny v očkování, které umožní časnější zahájení očkování proti černému kašli, pneumokokům nebo rotavirům.

 

 Zrušení plošného očkování proti TBC vítá primář dětského oddělení jihlavské nemocnice a současně člen výboru České pediatrické společnosti Milan Svojsík: „Trvalo dlouho, než k tomu ministerstvo zdravotnictví konečně přistoupilo. Vlastní očkování nechrání před samotným onemocněním, ale pouze zmenšuje jeho nebezpečné komplikace, například zánět mozkových blan. Zmírňování komplikací tuberkulózy je jediným pozitivem tohoto očkování.“

 

 Podle primáře Svojsíka spíš převažují jeho negativa. „Způsobuje totiž vážné zdravotní komplikace - například hnisání vpichu či mízních uzlin.“
Díky zrušení povinného plošného očkování proti tuberkulóze se mohlo posunout zahájení očkování hexavakcínou již na 9. týden života dítěte. Ta chrání děti proti černému kašli, záškrtu, tetanu, žloutence typu B, dětské obrně a infekcím způsobeným bakterií Haemophilus influenzae typu b. Posun v očkování hexavakcínou je podle odborníků důležitý hlavně kvůli zvýšenému výskytu černého kašle v Česku, proti kterému teď děti budou moci být chráněny časněji.

 

 Děti mohou být navíc dříve očkovány proti pneumokokovým infekcím, které právě u nejmenších způsobují řadu onemocnění, nejčastěji záněty středního ucha. „Se záněty středního ucha jsme byli s dcerou, když byla malá, několikrát. Myslím, že si to pěkně protrpěla, to bylo slziček! Syna už jsme nechali proti pneumokokovi radši naočkovat, nechtěli jsme riskovat,“ řekla maminka Jana D. z vesnice nedaleko Jihlavy.

 

 Toto očkování je sice nepovinné, ale od 1. 1. 2010 je hrazeno ze zdravotního pojištění. Rodiče tudíž nemusí na vakcínu nic doplácet.

 

 Dalším očkováním, které je možné vzhledem k novému schématu zahájit dříve, a to již od 6. týdne života dítěte, je očkování proti rotavirovým onemocněním, které zatím zdravotní pojišťovny nehradí.

 

 Toto onemocnění, se kterým se setká téměř každé malé dítě, je provázeno intenzivními průjmy, obvykle spojenými se zvracením, a někdy může vést až k dehydrataci. Očkovací látka se podává ústy bez nutnosti vpichu.

Diskuze k článku

Nový komentář


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net