Najděte si každý den dvacet minut, během kterých budete svým dětem předčítat z jejich oblíbené knihy. Proč?
Díky předčítání se totiž prohlubují vzájemné vazby mezi rodičem a dítětem, v dítěti roste důvěra v rodiče, cítí se v bezpečí, důležité a milované.
„Na začátku nového tisíciletí, kdy dětské zábavě kraluje svět počítačů, internetu a televize, musíme začít pracovat na záchraně lidského prvku v komunikaci mezi rodiči a dětmi,“ upozorňují odborníci z portálu www.celeceskoctedetem.cz.
Ti varují před tím, aby lidé nezapomněli na fakt, že čtení rozšiřuje dětem slovní zásobu, myšlenkové obzory, postupně pomáhá získávat pozitivní závislost na knize.
„Malá časová investice může pro dítě znamenat nesrovnatelný přínos,“ přibližují.
S předčítáním by měli rodiče začínat již v útlém věku dětí. Je dobré nejdříve si vybrat obrázkové knihy, které mají jen pár vět na stránce. Občas je ale vhodné přidat texty, které jsou nad intelektuální úrovní dítěte a dát mu prostor k přemýšlení. Vyhýbejte se dlouhým popisným pasážím, které děti svou představivostí a délkou pozornosti ještě neumí zvládnout.
A dobrá rada na závěr: mějte knihu v pohotovosti pro případ, že budete s dítětem někde dlouho čekat nebo cestovat. Potomka zabavíte, ale v jeho hlavince vznikne i vazba, že knížka je dobrou volbou, když má člověk dlouhou chvíli.
-lb-
Pravidelné čtení dítěti:
* vytváří pevné pouto mezi rodičem a dítětem
* podílí se na emočním rozvoji dítěte
* učí morálním hodnotám, napomáhá při výchově
* rozvíjí jazyk, paměť a představivost, učí myšlení
* formuje čtecí návyky a podporuje získávání vědomostí po celý život
* rozšiřuje znalosti, zlepšuje soustředění, usnadňuje učení
* je tou nejlepší investicí do úspěšné budoucnosti dítěte