Reklama
Dnes je úterý 26.11.2024     svátek má Artur

Kadeřník musí být také psycholog


 

 Mezi nejlepšími světovými kadeřníky se v Paříži neztratila Marcela Blechová z Třebíče.

 

 Významného úspěchu dosáhla v Mezinárodní soutěži Gold­well Color Zoom Challenge 2010 kadeřnice Marcela Blechová z Třebíče. Soutěž se konala zhruba v polovině října v Paříži a zúčastnili se jí nejlepší odborníci v této oblasti.

 

 Reprezentantka České republiky, Vysočiny a Třebíče ve své kategorii Partner Colorist zvítězila! Díky tomu se jí otevřely v této oblasti dveře prakticky do celého světa.

 

 „První kolo probíhalo pomocí fotografií, které jsem zaslala na uvedenou adresu. Pořadatelé požadovali přírodní čisté styly účesů,“ vzpomíná paní Marcela.

 

 Celkem měla soutěž tři kategorie, v každé se vybíralo pět prací ze třiceti států celého světa, které postupovaly do semifinále. Ze semifinále do Paříže cestoval pouze jediný zástupce za zúčastněnou zem.

 

 Jen tak na okraj, na soutěž do Paříže se přijelo podívat více než 2400 stylistů z celého světa, aby podpořili soutěžící a zúčastnili se slavnostního vyhlášení vítězů.

 

 Takže, jak se Marcela Blechová k úpravám vlasů dostala? „Vše začalo tak v sedmé osmé třídě. Tehdy jsem si uvědomila, co chci dělat,“ říká.

 

 Netají, že v té době byl problém se na školu s takovou specializací dostat. Byly pouze dvě, v Brně nebo v Praze. „Nakonec se mně to do Brna z osmé třídy podařilo,“ nastiňuje.

 

 Školu dokončila v roce 1990, tedy v době, kdy se mnoho věcí u nás měnilo. „Asi rok jsem pracovala doma a letos uplynulo 18 let od chvíle, kdy jsem v Třebíči Týně otevřela svůj salón,“ vysvětluje.

 

 Starší generace si určitě pamatuje, že v každém kadeřnictví se používaly takové, dalo by se říct, přilby. V salónu Marcely Blechové je marně hledáme.

 

 „To už je minulost. Musím jen upozornit, že dnes se používají účesy přirozenější, vlasy jsou jakoby v pohybu,“ naznačuje. U délky vlasů žádná móda neexistuje, nosí se dlouhé i střední.

 

 „Samozřejmě se musí kadeřník také neustále zdokonalovat a hlídat si nové trendy,“ upozorňuje. Paní Marcela proto každý rok jezdí na specializované veletrhy, například do Francie či Itálie.

 

 Dvakrát do roka si platí kvalitní školení v oboru a umožňuje absolvování i kolegyním. „Člověka  to i víc baví, když se učí nové věci,“ přemítá.

 

 Firma Goldwell pořádající zmiňovanou soutěž má svůj tým, který vytváří účesové trendy v podstatě pro celý svět. „Dostala jsem nabídku se do týmu zařadit. Příští rok budu pravidelně dojíždět do Německa a budeme je společně s ostatními kolekce připravovat,“ podotýká.

 

 Připomíná, že v týmu jsou i odborníci na líčení či oblečení, firma se stará o celkový vzhled člověka. „Měla jsem už možnost se s nimi v Paříži setkat a jedná se o příjemné kolegy. A šikovné,“ poznamenává třebíčská kadeřnice.

 

 Atmosféru při spolupráci s nimi vnímá jako příjemnou a inspirující. Časté cesty do zahraničí značí i jisté jazykové vybavení. „Učím se angličtinu,“ říká paní Marcela. Netají, že se jedná o řeč, která se ve světě nejvíce využívá.

 

 Vracíme se ke kadeřnickému salónu. „Jeho služby využívá zejména střední generace žen, ale není to pravidlem,“ vysvětluje. Má radost, že většina zákaznic si nechá poradit, jaký účes jim bude nejvíce slušet.

 

 S prosazováním odlišného názoru se setkává zřídka. „Většina žen sem jde s tím, že chtějí poradit,“ konstatuje paní Marcela.

 

 A účes se vybírá podle postavy či tvaru obličeje. Zejména naznačuje životní styl, tedy i pracoviště. Odbornice doporučuje i barvu vlasů, která by účes zvýraznila a také líčení, které by účes vhodně doplnilo.

 

 Salón se nebrání ani odvážným kombinacím barev vlasů, na skladu jich má bohatou škálu. „Zákaznice s tím samozřejmě musí souhlasit,“ naznačuje paní Marcela. Doplňuje, že už po dva roky se spíš udržuje trend přirozených barev, které k sobě ladí.

 

 Netají, že jeden čas obliba patřila prodlužování vlasů, což její salón dokáže, teď se spíš prodávají příčesky na sponečkách, které se dají kdykoli sundat. „Pro kadeřníka je mnohem důležitější udělat účes z pravých vlasů,“ říká.

 

 Kadeřnictví, to je vlastně dennodenní kontakt s člověkem. „Určitě se s nimi bavíme, některé ženy sem chodí roky, dobře se známe a už se na ně i těším,“ vysvětluje paní Marcela.

 

 Myslí si, že v mnoha případech se jedná o takové salónní přátelství. Upozorňuje, že psychologie patřila k předmětům na specializované škole, kterou absolvovala.

 

 A co upravovat vlasy mužům? „Chodí se sem stříhat i páni. A máme novinky například v oblasti barvení jejich vlasů,“ nastiňuje kadeřnice. Muži totiž mají na vlasy svoje speciální barvy. Mezi pokrývkou hlavy mužů a žen sice žádné podstatné rozdíly nejsou, ale při barvení už vhledem k rozdílu pohlaví svoje barvy vyžadují.

Diskuze k článku

  Přihlaste se prosím do diskuze JL

email / login:

heslo:

Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři

Registrace nového uživatele

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net