S kočárkem se všude nedostanete, využití nošení miminek v šátku, které je stále populárnější, má však i mnoho jiných výhod.
Maminky s miminky to vůbec nemají lehké. Návštěva úřadů, knihovny, lékaře, obchodů či restaurací se může stát náročným sportovním výkonem, vyžadujícím sílu (takový kočár s malým cvalíkem se pěkně pronese), odhad (vejdu se do těch dveří nebo ne?), umění kličkovat (už jste s kočárkem zavítali např. do obchůdku se suvenýry?) a reakční rychlost (když už do něčeho vrazíte, tak aspoň nedopusťte být zasypán). Řešení těchto peripetií je velice jednoduché - uvažte si potomka po vzoru našich babiček do šátku. Pojďme se tedy s tímto staronovým fenoménem, s nímž se stále častěji setkáváme i v ulicích Jihlavy, seznámit blíže.
Nošení miminek bylo samozřejmostí
Lidské mládě patří do skupiny „nošenců". Se ztrátou srsti, které se pračlověčí miminka mohla přidržovat, nastala nutnost vynalézt první primitivní nosítka. K rozšíření klasických kočárků došlo až počátkem 19. století, a to pouze v nejbohatších vrstvách obyvatelstva.Ti chudší miminka nosili uvázaná na těle v „chůvkách" či „trávnicích", jak se tehdy šátkům říkalo. Oddělování dětí od matek bylo typické jen v zámožných rodinách, kde se o ně staraly chůvy a vychovatelky. Tradice nošení zcela zanikla po 2. sv. válce, kdy se komunistická propaganda snažila rozbít pospolitost rodiny a děti chtěla vychovávat od raného dětství kolektivně. Šátkování je naprosto přirozeným způsobem života v mnoha zemích Asie, Afriky a východní Evropy a nabývá opětovné popularity i v dnešním moderním světě.
Paleta šátků je pestrá
Co si vlastně pod pojmem „šátek" v tomto případě máme představit? Odpovídá paní Jana Lukeš, lektorka kurzů šátkování: „Jedná se o pruh látky dlouhý asi 2,5 - 5 metrů a široký minimálně 70 cm. Šátek může být elastický nebo pevný, zkosené konce usnadňují vázání. Nabízí se i obsáhlá škála materiálů od (bio)bavlny, bambusových vláken až po buretové hedvábí. Cena nového šátku se pohybuje od 1200 - 3000 Kč v závislosti na značce."Dalším krokem je výběr vhodné délky, při čemž se řídíme radami prodejce a konfekčními tabulkami. Dobrý prodejce bude ochoten šátek zapůjčit i k vyzkoušení. Neméně důležitým faktorem je barevné provedení. Při něm mějme na zřeteli, že barva ovlivňuje naši psychiku a náladu. Jakpak se asi bude cítit miminko zahalené do univerzální módní černi?
V létě horko, v zimě zima?
„Chudinka malá, vždy jí/mu bude zima," je častá reakce ozývající se z okolí. Obléci dítě a sebe tak, aby se ani jeden nepřehříval či nemrzl není takový problém, jak by se mohlo zdát.„V zimě dítěti postačí dupačky a body, svetr s kapucí, aby mu netáhlo na krk, čepička a teplé ponožky," doporučuje paní Lukeš. „Přes dítě v šátku pak zapneme svoji bundu. Při přechodech ze zimy do tepla pak stačí bundu jen rozepínat a zapínat. Nosiči většinou stačí o jednu vrstvu oblečení méně než normálně, protože se s dítětem vzájemně ohřívají," dodává.
Pro letní období radí volit jednoduché úvazy, které dítě obepínají co nejmenším počtem vrstev. Oblečení by mělo být ze savých materiálů, které pot postupně odpařují (moira, vlna, hedvábí, bambus, konopí). Ve velkých vedrech může být dítě v šátku nahaté, pouze nechráněné části těla opatříme kloboučkem či návleky na končetiny.
„Jestli je dítěti vedro či zima poznáme podle jeho spokojenosti a podle záhlaví (zpocené nebo chladné). Některá dítka mají ruce a nohy studené pořád, takže určování podle toho není spolehlivé," dělí se o své bohaté zkušenosti paní Lukeš.
Přínosné pro dítě i matku
Jak uvádí paní Lukeš, výhod šátkování oproti kočárku je mnoho: větší mobilita v terénu či v obchodě, zvládání domácích prací, lepší kontrola miminka, navázání kontaktu s ním, porozumění potřebám, snazší souhra při ezženkové metodě, dřívější zpevnění postavy po těhotenství, odpadají problémy s bolestmi zad při špatném držení těla během tlačení kočárku, diskrétní kojení a další.
Šátkování je podporováno i lékařskou veřejností: „Nošení je určitě přínosem pro matky, které se takto zbaví kočárku," uvádí dětská lékařka Hana Šnobrová s tím, že se maminky takto dostanou jednodušeji na místa, kam je to s kočárkem obtížné. A miminkům se prý většinou líbí být tak blízko matky v tělesném kontaktu. „Na druhé straně by se nemělo zapomínat, že je to metoda přepravy, tudíž by tak nemělo dítě trávit celé dny, potřebuje ke svému rozvoji i jiné podněty. Důležité také je dobře zvládnout techniky šátkování, aby nedocházelo ke špatnému držení nohou v kyčelních kloubech apod. Také matky by měly být v dobrém zdravotním stavu, bez kloubních obtíží a bolestí zad. Nosit takové osmikilové miminko není legrace," upozorňuje lékařka.
Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři.
Registrace nového uživatele
Pravidla pro diskuse na www.jihlavske-listy.cz:
Nelze zveřejňovat příspěvky, které porušují zákony ČR.
Jsou zakázány příspěvky urážlivé, pomlouvačné, vulgární. Nepřijatelná je i neúcta vůči zemřelým a jejich rodinám.
Nesmí se vyhrožovat komukoli násilím či podněcovat k nenávisti k jednotlivcům, skupinám (národnostní, rasová, náboženská příslušnost).
Zakazuje se zveřejňovat další údaje o identitě ostatních diskutujících (např. telefon, adresa…). Musí být respektováno soukromí ostatních.
Diskutující se nesmí vydávat za někoho jiného.
V diskusních příspěvcích nesmí být šířena reklama, spamy, odkazy na stránky s nelegálním obsahem, příspěvky či odkazy nesouvisející s tématem článku.
!!! Uživatelé, kteří budou pravidla porušovat, musí počítat s tím, že jim budou příspěvky administrátorem smazány. Rovněž si Jihlavské listy vyhrazují právo diskusní příspěvky dle vlastního uvážení odstraňovat či diskusi kdykoli uzavřít !!!