Reklama
Dnes je pondělí 03.02.2025     svátek má Blažej

Je pravda, že kojení je přirozené, ale je dobré se na něj připravit

S PELHŘIMOVSKOU nemocnicí je laktační poradkyně Markéta Krupková spojená už devět let. Foto: Alexandra Knapová
S PELHŘIMOVSKOU nemocnicí je laktační poradkyně Markéta Krupková spojená už devět let. Foto: Alexandra Knapová

3.2.2025 Pro ženy/Komentáře (0), autor:
Ladislava Brabencová

Kojení je nejpřirozenějším způsobem výživy nemluvněte. A přináší řadu benefitů - a to nejen dítěti, ale i jeho mamince. 
Právě s podporou kojení spojila svou pracovní cestu Markéta Krupková. 


Sympatická zdravotnice působí na novorozeneckém oddělení pelhřimovské nemocnice, kde zároveň zastává pozici laktační poradkyně.  
Možná máte pocit, že se Vysočiny, potažmo celé České republiky, problém dostupnosti informací o kojení a jeho podpory nijak netýká. Říkáte si, že informací o kojení je dost, někdy až příliš, a maminky jsou víc než nedostatečnou podporou ohroženy neúměrným tlakem na kojení.


Ale spíše opak je pravdou. Stále jsou nemalé skupiny matek, jimž správné informace o kojení úplně chybí nebo jsou nahrazeny různými mýty. „Ani laktačních poradkyň není mnoho, podpora kojení je rozhodně nedostačující,“ zdůrazňuje Markéta Krupková, která za svou prací dojíždí z Humpolce. 
V pelhřimovském zdravotnickém zařízení pracuje už devět let. Nejprve byla na oddělení kojenců, nyní je již několik let na novorozeneckém oddělení v pozici staniční sestry.
„Často se setkávám s názorem, že kojení je naprosto přirozená věc a není třeba se na něj víc připravovat,“ říká a dodává: „Je pravda, že je kojení přirozené, ale určitě doporučuji se na něj dobře připravit. Hlavně na případné potíže, které mohou kojení narušit a výrazně ovlivnit.“ 


Zdůrazňuje, že alfou a omegou kojení je dobrá příprava, podpora rodiny, správný začátek kojení, nulová separace a kontakt „kůže na kůži“.
Laktační poradkyně je dle vysvětlení Markéty Krupkové osoba vyškolená pro odbornou pomoc a podporu při kojení. Pomáhá při řešení problémů s kojením souvisejících. 
„Poradkyně nemusí být nutně zdravotník, vzdělání probíhá podle medicíny založené na důkazech a odborných vědeckých studiích. Myslím si ale, že pro mě je velkou výhodou pracovat zároveň jako dětská sestra,“ domnívá se. 
Přiznává, že jako laktační poradkyně působí v práci denně, věnuje se hlavně ženám, které si pro porod vybraly pelhřimovskou nemocnici. „Při plném pracovním úvazku jsem natolik vytížená, že jen velmi zřídka kdy zvládnu ještě další ženy mimo svou práci,“ přiznává.


Zaznamenává, že v oboru, ve kterém působí, se má stále co učit. „Mnozí si právě myslí, že už nemůže být kam porodnictví obecně nebo právě kojení posunout, ale opak je pravdou,“ referuje s tím, že velkou změnu vnímá například v tom, že miminka zůstávají po porodu stále s maminkou v kontaktu „kůže na kůži“, nebalí se do zavinovaček, bezdůvodně se nedokrmují, neumývají se... „Je toho opravdu mnoho, co se na porodnictví změnilo,“ zdůrazňuje. 
Nejčastěji maminkám coby laktační poradkyně pomáhá nastavit správnou polohu, kontroluje správné přisátí a ukazuje, jak poznají, že miminko pije dostatek mateřského mléka. 


„Na toto vše se nabalují další věci k řešení například s případnými bolestmi prsou, nedostatečným pitím mateřského mléka a celkovou péčí o miminko,“ přibližuje.
A jaké doporučení dává nastávajícím maminkám ohledně přípravy na porod? „Ohledně konkrétní přípravy na porod je odkazuji na porodní asistentky, se kterými úzce spolupracujeme, některé další rady, kdy může být i kojení snazší vlivem porodu, od nás dostávají na naší předporodní přípravě O kojení a péči o miminko,“ říká. 


Dalším doporučením Markéty Krupkové také je, aby se maminky bezprostředně po porodu neobávaly mít miminko v kontaktu kůže na kůži a tím miminko mohlo již od prvních okamžiků na světě získávat mateřské mléko. 
Nastávajícím maminkám, které se připravují na porod, vzkazuje, aby se toho, co je čeká, neobávaly. Aby hodně důvěřovaly samy sobě, ale také zdravotníkům. „Nebály se klást otázky a získávaly si předem dostatek informací nejen o porodu ale právě i o kojení a věcech s kojením souvisejících,“ zmiňuje. 
Nejlepší psychickou i fyzickou přípravou na porod a kojení je podle M. Krupkové dobře se vydatně a kvalitně stravovat. Nenechávat se ovlivnit zkušenostmi ostatních, nepřipouštět si mýty, kterých je mnoho a mohou výrazně porod a kojení negativně ovlivnit. 


„Dobré je vnímat všechna pozitiva kojení a těšit se z toho, že kojení je opravdu to nejlepší, co pro sebe a své miminko můžeme chtít. Doporučila bych také zůstat být aktivní, cvičit a získávat informace,“ doplňuje. 
A jaký je její tip, jak připravit na porod tatínka nebo starší sourozence? 


„Určitě doporučujeme tatínkům nebát se přijít na naší předporodní přednášku, kde se dozví, co všechno kojení obnáší a jak mohou být své ženě nápomocní,“ líčí s tím, že ženy se nemají bát tatínka zapojovat do příprav a chystání. 
Co se týče příprav sourozence, tak by zkušená zdravotnice určitě doporučila hodně komunikovat, vyprávět, jaká nová životní změna rodinu čeká. „Existují i hezky zpracované knihy, kde jsou reálné obrázky a příběhy o tom, co se bude dít. Máme i doporučení pro maminky, pokud se mají sourozenci poprvé setkat, co je dobré dodržet, aby první setkání proběhlo co nejšetrněji,“ referuje pelhřimovská laktační poradkyně Markéta Krupková s tím, že je vhodné, když si sourozenci  „předají“ malý dárek, nebo že miminko při prvním setkání se staršími sourozenci není v náručí maminky.

Diskuze k článku

Nový komentář


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net