Reklama
Dnes je středa 15.01.2025     svátek má Alice

Sezóna pálení začala. Pěstitelé letos upozorňují na malou úrodu

LETOS proti minulosti v Česku ubylo drobného výkupu padaných jablek od malopěstitelů či sběračů v alejích u cest. Ilustrační foto: archiv JL
LETOS proti minulosti v Česku ubylo drobného výkupu padaných jablek od malopěstitelů či sběračů v alejích u cest. Ilustrační foto: archiv JL

15.9.2024 Dům, byt, zahrada/Komentáře (0), autor:
Antonín Zvěřina

Pěstitelské pálenice již rozjely svůj provoz a pustily se do výroby lahodného nápoje pro všechny milovníky všech druhů pálenek. Jedna z nich se nachází v obci Smrčná na Jihlavsku. 


„Začínáme jako obvykle pálením třešní. Pak jdou na řadu meruňky a zapomenuté kvasy z předchozích let. Následují různé mirabelky a blumy. Velká sezona začíná až kolem října - listopadu, kdy jsou vykvašené první jablka a švestky,“ vypočítává Vladimír Filip.
Míní, že letos bude nejvíce kvasu z jablíček. A netají, že pěstitelé si nejvíce stěžují na výši spotřební daně a malou úrodu v letošní sezoně.

 

Protivné listí
Dostáváme se k problému ovocných stromů na zahradách. „Na Vysočině si lidé vysazují na zahradách převážně jehličnany, kvůli úklidu zahrady. Nemusejí tolik shrabovat listí. Proto i objemy ovoce v pálenicích klesají. Majitelé zahrad si pro tento komfort jsou ochotni ovoce kupovat v supermarketech,“ vysvětluje svoje zkušenosti Vladimír Filip. 


Pálení rozjela také Hospodářská palírna v Bohuslavicích u Telče. Názor letošní sezony zní, bude slabá, většina ovoce pomrzla, mráz zničil většinu úrody.


V letošním roce se provoz rozjíždí pálením kvasu z letních jablek a raných hrušek. Zatím nelze odhadnout, kterého kvasu, z jakého ovoce, bude nejvíce. 
Provozovatelé také poukazují na rostoucí ceny všeho, co s pálením souvisí. A zdůrazňují, že když přijde jarní mráz velký, je jedno kolik má zahrádkář stromů na zahradě.


Pamětníci často nostalgicky vzpomínají na aleje ovocných stromů ve volné přírodě, které poskytovaly plody zejména dětem a ptákům. 
Nezřídka je využívali právě milovníci pálenek, kteří tam sbírali ovoce, zpracovávali na kvas a vozili do pálenic. Sází se ovocné stromy na Vysočině i nyní?


„Ovocné stromky vysazujeme. Jedná se v rámci celého kraje o stovky kusů. Nemáme ani problém s vysazováním švestek. Mimo ovocných stromů vysazujeme samozřejmě i další listnaté stromy,“ informuje výrobní náměstek Krajské správy a údržby silnic Vysočiny Martin Jakubec.

Švestková alej
„V minulosti město Třebíč sázelo švestkovou alej kolem polní cesty nad zámečkem v Borovině, třešňovou alej v Sokolí podél cesty u hřbitova a višňovou alej podél cesty u zahradní kolonie Na Kamínkách postupně dosazovanou i jinými ovocnými druhy,“ říká Petr Urbánek z odboru životního prostředí třebíčské radnice.


Doplňuje, že spolupracovali při soukromé výsadbě ovocné aleje Na Terůvkách a při výsadbě ovocných stromků pod bývalým popravištěm na ulici Rafaelova. 


„Soliterní třešeň jsme vysadili na Václavském náměstí ve vnitrobloku a momentálně se připravuje v rámci náhradních výsadeb ovocná alej ze Slavic k rozhledně na Pekelném kopci,“ referuje Urbánek.
 

Diskuze k článku

Nový komentář


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net